آموزش حرفه و فن
Training technology 
قالب وبلاگ
همکاران و دوستان عزیز:

سلام علیکم!

وبلاگ زیر برای دانش آموزان یک آموزشگاه طراحی شده است. از دیدن نظرات شما خوشحال می شوم. لطفا کلیک نمایید.

http://student-herfeh.blogfa.com/

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]
نام و نام خانوادگي: توحید یزدانی
شماره تلفن: 09155817981
ایمیل: tohid-y@yahoo.com
متن پيام:

با عرض سلام و خدا قوت به تمامی همکاران محترم در خانواده بزرگ آموزش و پرورش و به خصوص دبیران محترم رشته کار و فن آوری (حرفه و فن) و همچنین تشکر فراوان از جناب آقای محسن نوری که با طراحی این سایت دریچه ای را برای ورود همکاران فراهم نمودند تا با نقطه نظرات دیگر همکاران در زمینه نوع فعالیت ها در درس کار و فن آوری(حرفه و فن) آشنا شوند.
جناب آقای نوری در صورت امکان مطالب؛نرم افزارها و روشهای تدریس دبیران محترم دیگر استانها و مناطق را در سایت قرار دهید ممنون می شوم. چون این کتاب جدید و التالیف می باشد دبیر به هر اندازه بتواند با اطلاعات و منابع بیشتری در کلاس درس حاضر شود بهتر بوده و همچنین دانش آموزان هم از لحاظ یادگیری با مشکل روبرو نمی شود. با توجه به اینکه کلاسهای ضمن خدمت(کار و فن آوری) قرار بوده در مهر ماه 92 برگزار شود و هنوز هیچ خبری نیست بعضا" مشاهده می شود برخی از همکاران در قسمتهایی از درس با مشکل روبرو میشوند به همین دلیل اگر مطالبی از روش تدریس پایه هفتم در سایت گذاشته شود ممنون می شوم.
با تشکر فراوان: توحید یزدانی دبیر دبیرستان (دوره اول) شهید باهنر کلات

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]
با درود بر تمام دست اندرکاران آموزش وپرورش، اینجانبمحمد زیدانلودبیر حرفه و فن مدرسه راهنمایی شهید ایرانژور لاین
می دانیم که آموزش حرفه وفن دارای هدف مشخص است و آن اینکه استعدادهای علمی و فنی فراگیران مشخص شده و شکوفا و تقویت شود برای نیل به این هدف باید دبیر حرفه و فن با حوصله و خوش اخلاق و آزاد منش باشد . معلم باید دارای اخلاقی باشد که دانش آموزان کم رو و خجالتی هم بتوانند براحتی با دبیر ارتباط برقرار کنند. داشتن چنین اخلاق حسنه ای طبیعتا مشکلاتی از جمله سر وصدا و شلوغی کلاس را به عهده دارد.
البته با امکانات محدودی مانند کتاب و سخنرانی و کارگاه ویران مدارس نمی توان انتظار زیادی داشت به همین دلیل است که بنده با استفاده از نرم افزار که شامل متن و فیلم و عکس از موضوع درسی است توانسته ام در انتقال مهارت به دانش آموز و تغییر مثبت در دیگاه و رفتار درسی وی مؤثر باشم برای مثال وقتی یک دانش آموزی که از نظر درسی و انضباطی وضعیت خوبی را ندارد پس از ارائه درس رایانه ای در زنگ تفریح ده ها سؤال درسی و فنی از من می پرسد بطوری که فرصت چای خوردن را ازمن سلب می کند، این چه چیزی را نشان میدهد؟ چرا دانش آموز مذکور هنگام ارائه درس به صورت تئوری و سخنرانی نا آرام است و سعی در به هم زدن کلاس را دارد؟.
حال سوال این است که چه باید کرد ؟ آیا باید کامپیوتر را از دست بچه ها قایم کرد ؟ یا اینکه راه صحیح استفاده از آن را به آنها آموخت. ولی چگونه؟ چرا هر محصول فناوری جدید که می آید اول استفاده غلط از آن را یاد می گیریم ؟ شبکه جهانی اینتر نت لبریز از اطلاعات مفید است چرا نوجوانان ما سراغ مطالب مضر آن می روند؟

اما نظر من این است که دانش آموزی که استفاده صحیح و علمی از نرم افزارهای علمی را بلد باشد از بکار بردن آن آنقدر لذت می برد که حتی ناهارش را فراموش میکند و هیچوقت وقت خود را بیهوده صرف بازیهای بی هدف نمی کند.فراگیری که جستجو در سایت های علمی و درسی را یاد بگیرد هیچوقت سراغ آدرسهای آنچنانی نمی رود(می توان از دانش آموزان فعال تیمی تشکیل داد که آنها ضمن تقسیم بندی وظایف مطالب کتب درسی و غیر درسی را تایپ کرده وهمراه با انواع رسانه ها همچون عکس و فیلم و نمودار آن را به قالب
[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

در يك شركت بزرگ ژاپني كه توليد وسايل آرايشي را برعهده داشت ، يك  مورد تحقيقاتي به ياد ماندني اتفاق افتاد :  

 شكايتي از سوي يكي مشتريان به كمپاني رسيد . او  اظهار داشته  بود  كه  هنگام  خريد  يك بسته صابون  متوجه شده بود كه  آن قوطي خالي است  .

 بلافاصله  با تاكيد و پيگيريهاي مديريت ارشد  كارخانه  اين مشكل  بررسي ،  و دستور صادر شد كه خط بسته بندي اصلاح گردد و قسمت فني  و مهندسي نيز تدابير لازمه را جهت پيشگيري از تكرار چنين مسئله اي اتخاذ نمايد  .  مهندسين نيز دست به كار شده و راه حل پيشنهادي خود را چنين ارائه دادند :

 پايش ( مونيتورينگ )  خط بسته بندي با اشعه ايكس

 بزودي سيستم مذكور خريداري شده و با تلاش شبانه روزي گروه مهندسين ،‌ دستگاه توليد اشعه ايكس و مانيتورهائي با رزوليشن بالا نصب شده  و خط مذبور تجهيز گرديد  . سپس دو نفر اپراتور نيز جهت كنترل دائمي پشت آن دستگاهها به كار گمارده شدند  تا از عبور احتمالي قوطي‌هاي خالي جلوگيري نمايند .     

 نكته جالب توجه در اين بود كه درست همزمان با اين ماجرا ،  مشكلي مشابه  نيز در يكي از كارگاههاي كوچك توليدي پيش آمده بود اما آنجا  يك كارمند معمولي و غير متخصص آنرا به شيوه اي بسيار ساده تر و كم خرجتر حل كرد :  

 تعبيه يك دستگاه پنكه در مسير خط  بسته بندي

 (!!!!)تا قوطی خالی را باد ببرد

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

LED مخفف کلمات Diode Light Emitted است که معنی دیود ساطع کننده نور را می دهد. دیودهای ساطع کننده نور در واقع جزء خانواده‌ دیودها هستند که دیودها نیز زیر گروه نیمه هادی ها به شمار می‌آیند. خاصیتی که LEDها را از سایر نیمه‌‌هادیها متمایز می‌کند این است که با گذر جریان از آنها مقداری انرژی به صورت نور ازآنها ساطع می‌شود. کارشناسان معتقدند که گازهای گلخانه ای که مهمترین عامل تولید آنها، لامپ‌های معمولی یا همان لامپ‌های رشته‌ای است باعث بروز این معضل شده است.
به همین دلیل بسیاری از کشورها، برنامه چند ساله ای را برای جایگزینی مدل های دیگر لامپ به جای لامپهای رشته ای تدوین کرده‌اند تا شاید بتوانند در دراز مدت استفاده از لامپهای رشته‌ ی و به تبع آن حرارت زمین را کاهش داده و کره زمین و ساکنانش را نجات دهند. به همین دلیل استفاده از لامپهای کم مصرف، فلورسنت و... مرسوم شد و برخی کشورها مردم را ملزم به استفاده از این لامپ‌ها کرده و حتی برنامه‌ریزی کردند تا در تولیدات خود در برخی محصولات از جمله تلویزیون از لامپهای LED که عمر بیشتری دارد و به حفظ محیط زیست کمک می‌کند استفاده کنند. در مقاله دیگری در سایت ایران کالا در این مورد بحث شده است که علاقمندان می توانند به این مقاله در مورد تلویزیون های با تکنولوژی ال ای دی مراجعه کنند. البته ذکر این نکته لازم است که استفاده از لامپ‌های LED در تولید تلویزیون محدودیت‌هایی دارد که یکی ازآنها محدودیت استفاده از این تکنولوژی در سایزهای پایین است.
اما به هر حال شرکت‌های تولیدی با درک خطر گرمای زمین، تلاش‌های بسیاری برای دفع این خطر کرده که یکی از این تلاش‌ها، کاهش استفاده از لامپ‌های رشته‌ای است.
LEDها تا اواخر دهه گذشته فقط می‌توانستند سه نور آبی، سبز و قرمز تولید کنند که این موضوع باعث کاربرد محدود آنها بود، اما این اواخر LEDهایی با رنگ آبی وارد بازار شده‌اند که می‌توانند نور سفید با هاله‌ای از رنگ آبی تولید کنند. به همین دلیل درآینده نزدیک می‌توان شاهد استفاده از این تکنولوژی در تولید تلویزیون و مانیتور بود.

کاربردهای LED
LEDها که از دهه‌های گذشته در الکترونیک مورد استفاده قرار می‌گرفتند، عموما برای نمایش خاموش یا روشن بودن نمایشگرها در لوازم مولتی مدیا مورد استفاده قرار گرفتند. اما در‌حال‌حاضر LEDها به نحوی ساخته می‌شوند که نور را در جهت خاصی متمرکز می‌کنند و به صورت چیپ های کوچکی هستند که معمولا داخل یک شیشه گنبدی شکل قرار می‌گیرند و دارای سایز چوب کبریت هستند و به سختی می‌شکنند.
بزرگ‌ترین مشکل لامپ‌های LED رنگ آن‌ها بود. اما اکنون به آسانی با تغییر در ساختار فیزیکی و مواد تشکیل‌دهنده LED، نور در رنگ‌ها و شدت‌های مختلف و با طول موج مشخص با رنگ کاملا خالص تولید می‌شود. به عبارتی LEDها فاقد پرتوهای مادون قرمز و فرابنفشی هستند که سایر صنایع روشنایی ایجاد می‌کنند و LEDها به سلامت چشم و محیط آسیب نمی‌رسانند. LEDهای سفید قابلیت تولید همه رنگ را داشته و علاوه بر آن از انرژی بسیار کمی در مقایسه با سایر لامپ‌ها و LEDهای قدیمی، برای تولید روشنایی استفاده می‌کنند. به همین دلیل روز به روز استفاده از آنها بیشتر شده است. با توجه به مزایای استفاده از لامپ‌های LED پپش‌بینی می‌شود تا کمتر از 5 سال آینده شاهد تحولات عمده‌ای در عرصه محصولات روشنایی و حتی تصویری باشیم.
لامپ های ‌LED همچنین شماره‌ ا را روی ساعت‌های دیجیتالی نشان می‌دهند، اطلاعات را از کنترل تلویزیون می‌فرستند و نور آنها نشان می‌دهد که چه زمانی تلویزیون روشن است. LEDها همچنین تصاویر را روی تلویزیون‌های پلاسما نشان می‌دهد و با توجه به مصرف پایین و شدت نور بسیار عالی در رنگهای مختلف در روشنایی و چراغ های خودرو کاربرد وسیعی دارند.
فانوس‌های LED نیز که در چراغ‌های راهنمایی به منظور صرفه‌جویی در مصرف برق و کاهش خطای دید رانندگان قرار گرفته یکی دیگر از کابردهای لامپ های LED است. لامپ های LED امروزه در لپ‌تاپ‌ها نیز به کار برده می‌شوند و باعث روشنایی و وضوح بیشتر تصویر می‌شوند. شرکت‌های تولید‌کننده مانیتور نیز در این زمینه اقداماتی کرده‌اند که در مقاله دیگری در سایت ایران کالا بحث شده است.

منبع: www.IranKala.org  به همت دانش آموز گرامی عرفان توکلی کلاس دوم یک شیفت رجایی آموزشگاه شهید جامی ناحیه هفت مشهد مقدس

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

آزبست و مخاطرات آن

آزبست نام گروهی از ترکیب‌های معدنی منیزیم و سیلیسیوم است که اغلب در طبیعت به صورت الیاف معدنی و سنگ یافت می‌شود. این مواد به خاطر مقاومت زیادی که در برابر گرما و آتش دارند به عنوان مواد نسوز بکار می‌روند.

بیشترین میزان مصرف آزبست در جهان مربوط به آزبست سیمان و استفاده از محصولات سیمان درکارهای عمرانی می باشد. بنابراین می‌توان گفت که میزان عرضه و تقاضا در جهان در درجه اول به میزان فعالیت های عمرانی و تقاضای این صنعت جهت محصولات سیمان آزبست وابسته است ، ولی درمورد آزبست به دلیل مخالفت های روز افزون جهانی و رشد آگاهی های عمومی و نیز به لحاظ بیماری زا بودن این ماده معدنی، روند جهانی وعرضه و تقاضا با کاهش قابل ملاحظه ای مواجه خواهد بود. تعطیلی بسیاری ازمعادن آزبست دنیا را می‌توان موید این مطلب دانست .

عمده تولید  آزبست در ایران معدن حاجات نهبندان می‌باشد و معادن د یگر که غیر فعال هستند بسته به نیاز کشور و شرایط زمانی و مکانی به تولید آزبست مبادر می ورزند.

ادامه ...

 کاربردهای آزبست

هم اکنون در صنعت، از آزبست برای مصارف زیر استفاده می‌شود:

 • عامل افزایش مقاومت سیمان در لوله‌های سیمانی و قطعات پوششی سقفی.
 • عامل افزایش دهنده نقطه اشتعال در منسوجات و محصولات کاغذی.
 • عامل افزایش مقاوت لنت‌های ترمز و کلاچ در برابر سایش.

مهم‌ترین فرآورده های آزبستی به شرح زیر هستند:

 • محصولات آزبستی سیمانی: شامل لوله‌های آزبست سیمانی، ناودانی و صفحات ایرانیت، که در صنایع گوناگون بکار می‌روند.
 • جامه‌های نسوز: لباس، جلیقه، نمدها و دیگر مواد نسوز.
 • کاغذهای آزبستی: از این نوع کاغذها به عنوان پوشش لوله‌ها و عایقهای الکتریکی استفاده می‌کنند.
 • مواد مالشی و حرارتی: صفحه کلاچ، لنت ترمز، انواع واشر و غیره.
 • به‌عنوان ماده پرکننده: در آسفالت، رنگ شیمیایی، کاشی، پلاستیک.

 آزبست و سلامت انسان

الیاف آزبست می تواند به ذرات بسیار ریز و غیرقابل رویتی تبدیل شود. این ذرات نامرئی که قطر آن‎ها کمتر از 0.5 میکرون است، در هنگام تنفس به اعماق ریه نفوذ می کنند و برای همیشه در آن جا می مانند. با گذشت زمان این ذرات بر اثر تحریکات مداوم خود می توانند سبب بیماری های آزبستوسیس (Asbestosis)، سرطان ریه و یا بیماری مزوتلیوما (Mesothelioma) شوند که همه آن‎ها نهایتا به مرگ منتهی می شوند.

بیماری‌های ناشی از استنشاق آزبست عبارت‌اند از:

 • آزبستوسیس
 • سرطان ریه
 • مزوتلیوما
 • سرطان حنجره

 علاوه بر آسیب های ریوی  تماس با آزبست به پوست و حتی به چشم نیز آسیب خواهد رساند

 هنگام برخورد و کار با آزبست باید از تجهیزات حفاظتی ( ماسک - عینک -لباس و دستکش مخصوص ) استفاده نمود.

 آزبست و محیط زیست

الیاف آزبست توسط استخراج از معدن، اره‌کشی، عملیات تخریب ساختمان‌هایی که در عایق‌سازی آنها از آزبست استفاده شده، و بطور کلی تخریب هر فرآورده آزبست دار به محیط زیست وارد می‌شوند. در شهرهای بزرگ یکی از مهم‌ترین راه‌های ورود آزبست به هوا از طریق لنت ترمز و کلاچ خودرو است.

از دید تولید کنندگان محصولات آزبست، از آنجا که صنعت آزبست، نیاز به انرژی کمتری در مقایسه با محصولات جایگزین که از پتروشیمی و استخراج فلزات بدست می‌آید، دارد، دوستدار محیط زیست است.

 مصرف آزبست در ایران   

از صنایع عمده مصرف کننده در ایران می توان صنایع لوله و سیمان آزبستی ، صنایع لنت ترمز و صفحه کلاج و کاشی و کفپوش ( تعدادی از تولید کنندگان آنها از آزبست استفاده می کنند ) را نام برد .
مصرف عمده آزبست در ایران در تولید لوله و ورقهای سیمان آزبستی می باشد . برای تولید لوله آزبست سیمانی 20-15% آزبست به کار می رود . در کشور ما مقدار مصرف آزبست در این صنعت بیشتر از متوسط جهانی است .

                                 تولید لوله سیمان آزبستی در سال 79

 ممنوعیت استفاده از آزبست

مصرف آزبست از حدود سال 1980 میلادی در کشورهای صنعتی جهان به شدت کاهش پیدا کرده است. این در حالی است که در بسیاری از کشورهای در حال توسعه مصرف آن در حال افزایش است.

در سال ۱۹۹۶ نخست وزیر فرانسه، فرمانی مبنی بر قدغن کردن استفاده از آزبست صادر کرد. این فرمان شش ماده‌ای مقرر کرده بود که استفاده از آزبست در کلیه محصولات تا سال ۲۰۰۱ محدود و سپس بطور کامل قطع گردد تا از آلودگی زیست محیطی ناشی آزبست جلوگیری گردد.

به‎طور کلی اروپاییان معتقدند که آزبست سمی است و اثرات مخرب آن کاملاً شناسایی شده‌است ولی کانادایی‌ها اعتقاد دارند که به صورت کنترل شده و با احتیاط می‌توان از آن استفاده کرد. از این درگیری تحت عنوان جنگ آزبست یاد شده‌است. روسیه، چین و کانادا ۶۵ درصد تولید آزبست در جهان را در اختیار دارند و کانادایی‌ها در حال گسترش فعالیتهای خود هستند.

در ایران نیز در سال 1379 هیات وزیران بر اساس مصوبه ای، مصرف آزبست را در همه کارخانه ها و واحدهای صنعتی ممنوع اعلام کرد. بر اساس این قانون و مهلت زمان داده شده، استفاده از این عنصر بسیار خطرناک باید از مرداد ماه 1386 در کارخانه های کشور متوقف می شد، اما با وجود این که واحدهای صنعتی تا اجرای این قانون هفت سال زمان برای جایگزینی این ماده سرطان زا داشته اند، تاکنون فقط تعداد انگشت شماری در این باره اقدام کرده اند، این در حالی است که به گفته کارشناسان محیط زیست، آزبست یک آلاینده سمی و از میان آلاینده های دیگر، هزاران برابر خطرناک تر است، بنابراین باید هر چه زودتر از چرخه مصرف حذف شود.

www.riahy.persianblog.ir

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

روی عنصر فلزی براق به رنگ سفید مایل به آبی است. در دماهای معمولی به حالت شکننده و کریستالی است اما در دمای بین C°150-110 خاصیت چکش خواری و تورق دارد . این عنصر در سال توسط دانشمند کشف گردید . منابع اصلی آن معدن سولفید ، زینکبلند یا اسفالریت زینکیت (اکسید روی)، کالامین (سیلیکات روی) و اسمیت سونیت (کربنات روی) می باشند . سنگ سولفیدی تا تبدیل شدن به اکسید برشته می شود سپس با زغال تا دمای C°1200 حرارت داده می شود . تبخیر وسپس خارج از محفظه واکنش متراکم شده و در قالب هایی که اسپلتر نامیده می شود قالب گیری می شود.

روی از سالها قبل شناخته شده بود از روی و ترکیبات روی برای ساخت آلیاژ برنج استفاده می شود. آلیاژهای روی که شامل 87 درصد روی هستنداز سالهای خیلی پیش در ترانسیلوانیا شناخته شده هستند. این عنصر از 13 قرن پیش توسط هندی ها از واکنش بین کالامین و یک ترکیب الی تولید شد. این فلز دوباره توسط اروپاییان در سال 1746 کشف و تولید شد .

روش استخراج روی از سوختن و اکسید شدن سنگ معدن روی و واکنش اکسید روی با زغال یا کربن توسط تقطیر فلز حاصل می شود.

روی در طبیعت دارای 5 ایزوتوپ پایدار است. 16 عدد ایزوتوپ ناپایدار نیز برای روی شناخته شده است.

این عنصر خاصیت نیمه رسانای دارد و در هوا با شعله قرمز خیلی داغ می سوزد و براهای سفید سمی از آن ساطع می شود. خاصیت قالب پذیری این عنصر بالا است . نه فلز روی نه زیرکونیم هیچ کدام خاصیت آهنربایی ندارند. اما این ترکیب ZrZn2 در دمای زیر 350 درجه کلوین خاصیت آهنربایی دارد.

این فلز دارای آلیاژهای زیادی می باشد که شامل برنج، نقره نیکلی، برنز تجارتی، لحیم قلع، آلومینیوم لحیم شده است.

روی با کیفیت بالا برای تولید قالب استفاده می شود که از این قالب گیری برای کاربردهای اتومبیل سازی و صنایع الکتریکی و سخت افزاها مورد استفاده قرار می گیرد. یک آلیاژ روی که به نام پرزتال نامیده می شود شامل 78 درصد روی و 22 درصد آلومینیوم است که بیشتر برای صتایع فولاد و پلاستیکهای قالب گیری استفاده می شود. از این آلیاژ همچنین برای قالب گیری سرامیک و سیمان مورد استفاده قرار می گیرد.

روی همچنین برای آبکاری دادن فلزاتی مثل آهن برا ی جلوگیری از خوردگی استفاده می شود. اکسید روی عنصر مفید و دنیای مدرن است. که به طور گسترده ای برا ی صنایع و ساخت رنگها، تولیدات لاستیک، وسایل آرایشی و صنایع داروسازی، پوشش کف، پلاستیک ، چاپ پارچه، صابون سازی، ذخیره باتری ها، منسوجات، تجهیزات الکتریکی و دیگر تولیدات کاربرد دارد. لیتوفون ترکیبی از سولفید روی و سولفات باریم است که برای تولید مواد و رنگدانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

سولفید روی در ساختان صفحات روشن و تابناک، صفحات اشعه ایکس و تلویزیون و نورهای فلورسانس مورد استفاده قرار می گیرد. از ترکیبات کلر و کرومات روی برای ترکیبات مهم استفاده می شود. روی عنصر حیاتی برای رشد و نمو جانوران و گیاهان است.

روی به تنهایی و به خودی خود سمی نیست اما وقتی که با اکسیژن هوا ترکیب می شود به ماده سمی تبدیل می شود که تنفس را دچار مشکل می کند که در موقع استفاده از آن باید دقت لازم را به عمل آرود. غلظت اکسید روی در موقع کار در آزمایشگا ه اگر تهویه لازم نداشته باشد برای از 5 mg/m3 تجاوز نکند.

قیمت روی در ژانویه سال 1990 حدود 0.7 دلار در یک پوند بوده است.

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

خاک ژله اي محصولي جديد و زيبا که جايگزين مناسبي براي خاک بوده و زيبايي وصف ناپذيري به گلدان ها خواهد داد .

به دليل تقاضاي دوستان کمي در مورد خاک ژله اي که توسط باغباني علمي عرضه مي گردد  توضيح ميدهم .

  خاک ژله اي يک نوع پليمر مي باشد که رطوبت را به سرعت جذب کرده و به  تدريج در اختيار گياه قرار مي دهد . خاک ژله اي کاملا غير  سمي هست ولي خوردن آن توصيه نمي گردد و رنگهاي متنوعي دارد که حتي در مقابل  نور خورشيد کاملا ثابت مي باشد . اين خاک هاي ژله اي براي  مدت 7 سال ماندگاري دارند . بايستي توجه داشت که خاک ژله اي پس از جذب آب بين 40 تا 80 برابر حجم اوليه اش افزايش حجم خواهد داشت و به دو صورت کلي مي باشد پودري و مکعبي ( لاستيکي ) که نوع پودري آن پس از ريخته شدن در آب شروع به افزايش حجم مي کند ولي براي رسيدن به حداکثر حجم خود نياز به چند ساعتي زمان دارد اما نوع مکعبي آن بايستي حداقل مدت 8 ساعتي را در آب باشد تا به حداکثر حجم خود دست يابد .

 بر روي خاک هاي ژله اي مي توان بذر را نيز سبز کرد ( درست مانند سبزه شب عيد ) و البته مهمترين استفاده آن در تزئين گلدان هاي منزل و دفاتر کار هست که پس از حجيم شدن مي توانيد گياه ريشه دار شده را به خوبي شسته تا خاک و گل اطراف ريشه شسته شود و سپس گياه خود را به ظرف بلوري که حاوي خاک هاي ژله اي هست منتقل نماييد .

در خاک ژله اي اکثر گياهان را مي توان کشت نمود . که در زير نمونه هايي را که بيشتر استفاده مي شوند و آزمايش خود را پس داده اند برايتان نام مي برم : گندمي ، سانسوريا ، نخل مرداب ، ديفن باخيا ، سين گينيوم ، آکلونما ، ليليوم ، شاهپسند ، پاپيتال ، پتوس ، انواع پيچ ، يوکا و ...

 مزاياي استفاده از خاک ژله اي

 خاک گلدان علاوه بر اينکه به آبياري مستمر نياز دارد ، سبب ورود موجودات موذي مانند انواع سوسک ها و پشه ها به فضاي منزل مي گردد و سبب الودگي هايي به دليل استفاده از کودهاي دامي و گياهي نيز مي گردد . علاوه بر آن هر ساله هنگام تعويض گلدان با مشکلات زيادي روبرو خواهيم بود . در حالي که استفاده از خاک ژله اي علاوه بر آنکه نياز گياه را به آبياري برطرف مي کند و شما با خيال راحت مي توانيد به مسافرت رفته و يا به کارهاي ديگر خود رسيدگي کنيد زيبايي وصف ناپذيري نيز به دکوراسيون منزل و محل کار شما خواهد بخشيد و در ضمن مشکل آلودگي و همچنين موجودات موذي را برطرف مي کند

پرسش و پاسخ هاي خاک ژله اي

  – ماندگاري خاک ژله اي چقدر است ؟  خاک ژله اي تا 7 سال ماندگاري دارد .

 – آيا مي توان بر روي خاک ژله اي بذر را نيز سبز نمود ؟ مي توان بذر ها را بر روي خاک ژله اي قرار داد مانند سبزه شب عيد و هم اينکه گياهي را که ريشه دار هست پس از خارج کردن از خاک خوب شست و سپس در خاک ژله اي قرار داد .

 – چقدر طول مي کشد تا حجم خاک ژله اي افزايش پيدا کند ؟ خاک هاي ژله اي پودري به محض ريخته شدن در آب شروع به حجيم شدن مي کند و پس از گذشت چند ساعت به حداکثر حجم خود مي رسد ولي ژل هاي مکعبي بايستي 8 تا 10 ساعت در آب قرار گيرد تا به حداکثر حجم خود برسد .

 – اگر آب خاک ژله اي در حين آماده کردن ما زياد شده باشد چه بايد کرد ؟ کافي است آن را در آبکش ريخته تا آب اضافي خارج گردد .

– خاک ژله اي چقدر افزايش حجم دارد ؟ بين 40 تا 100 برابر افزايش حجم خواهد داشت .

– يک گلدان خاک ژله اي را هر چند وقت يکبار بايستي ابياري کرد ؟ بسته به نوع گياه که چقدر آب نياز داشته باشد و همچنين عوامل محيطي مثل دماي هوا که هر چه بيشتر باشد به دليل تبخير زيادتر بايستي به گلدان اب بيشتري اضافه نمود

بين 10 تا 30 روز

يکبار کافي است به گلدان خود آب اضافه نماييد تا گياه شما هميشه شاداب باشد .

 – آيا براي باغچه هم مي توان از آن استفاده نمود ؟  مي توان براي باغچه هم استفاده کرد ولي از آنجا که گران قيمت هست مي توان از نوع ديگر ويژه کشاورزي و باغباني استفاده نمود .

 – چه گياهاني را مي توان در خاک ژله اي کشت کرد ؟تقريبا تمامي گياهان آپارتماني را مي توان در خاک ژله اي کشت کرد مثل : گندمي ، نخل مرداب ، سانسوريا ، ديفن باخيا ، سين گينيوم ، کاکتوس ، ليندا ، آگلونما ، يوکا ، سيکلمه ، ليليوم ، شاپسند ، پاپيتال ، پتوس ، انواع پيچ و غيره

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]
به نام خداوند بخشنده مهربان

با عرض سلام و احترام خدمت کلیه دوستان و همکاران گرامی و تبریک عید سعید فطر.

به اطلاع کلیه همکاران و دوستان عزیز می رساند همکار شما و سرگروه دو سال گروه آموزشی حرفه و فن و کارشناس سنجش دو سال شهرستان کلات بالاخره به زادگاه و محل سکونتش یعنی مشهد مقدس منتقل گردید. از اینجا برای کلیه شما دوستان و بازدیدکنندگان وبلاگ گروه آموزشی حرفه و فن کلات آرزوی توفیق روزافزون دارم.

زین پس این وبلاگ منعکس کننده مطالبی غیر از گروه آموزشی حرفه و فن کلات خواهد بود.

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

هفته معلم گرامی باد.

 

هوش­های چندگانه گاردنر

هوش توانایی حل مسئله یا تولید و خلق یک محصول یا ساخت چیزی است که حداقل در یک فرهنگ، با ارزش شناخته می­شود. در کتاب «هوش­های چندگانه در کلاس درس» به نقل از گاردنر گفته شده است که هوش دارای انواعی است که مرکز هر یک از آن­ها در قشر خاکستری مغز شناخته شده است. این هوش­های چندگانه عبارتند از:

هوش کلامی (زبانی): توانایی کاربرد درست واژه­ها و عبارت­ها به صورت گفتاری و نوشتاری است. این هوش در شاعران، نویسندگان، وکلا و روزنامه­نگاران برجسته است.

هوش منطقی ـ ریاضی: توانایی استفاده درست از اعداد و ارقام و بیان استدلال منطقی و درست در طبقه­بندی، استنباط، تعمیم، محاسبه، آزمون و فرضیه است. این هوش در علمای منطق، دانشمندان علوم تجربی و ریاضی­دانان برجسته­تر است.

هوش فضایی ـ مکانی: توانایی تفکر در قالب شکل­ها و الگوهاست و مستلزم شناسایی رنگ، خط، شکل، فضا و رابطه­ای است که میان این عوامل وجود دارد. به علاوه توانایی تجسم و بازنمایی این عوامل است. این هوش در نقاشان، خلبانان، دریانوردان و جراحان برجسته­تر است.

هوش حرکتی ـ جسمانی: توانایی بهره­گیری از کل یا بخش­هایی از بدن برای بیان افکار و احساسات است و مهارت­های فیزیکی خاص از قبیل تعادل، هماهنگی، چالاکی قدرت، انعطاف­پذیری، سرعت و همچنین قابلیت­های لمسی را شامل می­شود. این هوش در ورزشکاران، هنرپیشگان، و جراحان برجسته است.

هوش موسیقایی: ظرفیت تفکر در حیطه موسیقی نظیر حساسیت نسبت به صداها و ضرب آهنگ­های محیط زندگی، درک الگوهای موسیقایی، تشخیص اصوات و ساختن موسیقی است. این هوش در موسیقی­دانان و نوازندگان بیش­تر دیده می­شود.

هوش درون فردی: شناخت دقیق فرد از خویشتن، علایق و تمایلات، ضعف­ها و قوت­ها، حالات درونی، قدرت و خویشتن­داری، انضباط فردی و عزت نفس خود است.

هوش میان فردی (اجتماعی): توانایی درک احساسات و حالات روحی دیگران که مستلزم شناخت و درک حالات چهره، صداها، ایما و اشارات است و به برقراری ارتباط با دیگران کمک می­کند. این نوع هوش در معلمان، درمانگران، فروشندگان و سیاست­مداران برجسته­تر است.

هوش طبیعت­گرا: مهارت در شناخت و طبقه­بندی گونه­های مختلف گیاهان و جانوران و محیط فردی یا سایر پدیده­ها مثل تشکیل ابرها و کوه­ها و توانایی تشخیص­دادن موجودات زنده از غیرزنده است. این هوش در زیست­شناسان برجسته است.

هوش وجودگرا: توجه انسان به مسائل زندگی غایی، کیستی انسان، معنای زندگی، معنای مرگ، سرنوشت نهایی انسان و جهان مادی و معنوی است. این مباحث را بیش­تر افراد مذهبی یا فلاسفه بررسی می­کنند.

منبع: وبلاگ گروه آموزشی حرفه و فن سازمان آموزش و پرورش خراسان رضوی به نشانی:

 www.Herfeh-Kh-Razavi.blogfa.com

 

شناخت مواد

مهم­ترین عامل مورد نظر مهندسان در انتخاب مواد، تطبیق خواص ماده با شرایط کار است. مهندسان با اطلاع از «شرایط بارگذاری» و «شرایط محیطی» که فرآورده باید در آن کار کند و به کمک جداول خواص مواد با عنوان «راهنمای مقدماتی»، مواد را انتخاب می­کنند. این جداول استاندارد بوده و هر کشوری استاندارد خاص خود را دارد. به عنوان مثال استاندارد آمریکا American Standard for Testing & Material یا AMST است. همچنین استاندارد انجمن مهندسان اتومبیل آمریکا (SAE)، استاندار جوشکاری در آمریکا (AWS) و استاندارد آمریکا برای آلومینیوم (AA) از دیگر این موارد می­باشد. آن­ها باید بدانند که کدام خواص ماده (فیزیکی، شیمیایی و یا مکانیکی) مطرح هستند، چگونه این خواص تعیین می­شوند و چه محدودیت­ها و تنگناهایی در کاربردشان وجود دارد.

 

تقسیم­بندی مواد

مواد به دو دسته فلزی و غیرفلزی در متداولترین تقسیم­بندی، تقسیم می­شوند. مواد فلزی مانند آهن (Fe)، مس (Cu)، منیزیم (Mg)، روی (Zn)، سرب (Pb)، قلع (Sn)، تیتانیم (Ti)، وانادیم (V)، نیکل (Ni)، کبالت (Co)، تنگستن (W)، آلومینیوم (Al)، مولیبیدیم (Mo) دارای خواص فلزی (جلای فلزی، هدایت الکتریکی و حرارتی، شکل­پذیری بالا و مغناطیسی) می­باشند.

برخی از غیر فلزات معمولی، چوب، سیمان، شیشه، لاستیک­ها و پلاستیک­ها هستند. خواص این مواد بسیار متنوع است. اما عموما شکل­پذیری و استحکام کمتری نسبت به فلزات دارند. نیز از فلزات سبک­تر بوده و قابلیت هدایت الکتریکی و حرارتی در آن­ها پایین است. مبنای انتخاب آن­ها عموما قابلیت برآورده­کردن خواص مورد نیاز است. در صورتی که هر دو نوع ماده برای کار مورد نظر مناسب باشند، عامل تصمیم­گیری، قیمت تمام­شده است. قیمت تمام­شده شامل


هزینه مواد، تولید و مونتاژ می­باشد. نکته: ترکیب مولیبیدیم، تنگستن، کبالت و وانادیم باعث ایجاد فولادهای تندبر یا HSS می­شود.

 

تقسیم­بندی خواص فلزات

این خواص فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی می­باشند. از جمله خواص فیزیکی، دانسیته (چگالی یا جرم مخصوص)، خواص هدایت الکتریکی و حرارتی، نقطه ذوب و جوش است.

خواص شیمیایی مانند وزن اتمی، ساختمان بلوری، ظرفیت شیمیایی و پارامتر شبکه است. خواص مکانیکی مانند مقاومت کششی، فشاری، خستگی، خزشی، ضربه­ای و سایشی در این نشریه مورد بحث ما خواهند بود.

 

آشنایی با خواص مکانیکی فلزات

در بیش­تر موارد هنگام انتخاب ماده خواصی که بیانگر چگونگی واکنش ماده در مقابل نیروهای وارد شده بر آن هستند، عامل تعیین­کننده در انتخاب مواد می­باشند. به این سری از خواص، خواص مکانیکی گفته می­شود. خواص مکانیکی را به دو دسته کلی خواص استاتیکی (ایستا) و خواص دینامیکی (جنبشی، محرکه) تقسیم می­کنند. خواص استاتیکی زمانی است که نیروهای اعمالی کاملا یا تقریبا ساکن  و ثابت باشند. خواص دینامیکی هنگامی است که نیروها به سرعت و یا به تناوب اعمال شوند.

 

اهمیت خواص مکانیکی

اگر فلز به صورت قسمتی از یک سازه یا عنصری از یک دستگاه به کار رود، به آن نیرو وارد می­شود و در این صورت اطلاع از مقادیر حدی مقاومت در برابر شکست ضروری است. از طرف دیگر در مواری مانند تبدیل یک شمش ریخته شده به قطعه­ای دیگر مثل ورق یا میل­گرد، دانستن شرایط دما و نحوه بارگذاری که نیروهای لازم برای شکل دادن فلز را به حداقل برساند، الزامی و حائز اهمیت است.

تنش (Stress): تنش مقاومت داخل واحد سطح جسم به نیروهای اعمالی را گویند. نیروهای اعمالی می­توانند به صورت نیروهای میدانی و یا تماسی باشند. نیروهای میدانی مانند نیروی گرانش در کل حجم جسم پراکنده­اند. نیروهای تماسی مانند فشار هیدوراستاتیک در سطح جسم پراکنده­اند. به عبارت دیگر تنش یعنی نیرو در واحد سطح جسم. انواع تنش عبارتند از:

تنش کششی (Tension St.) که باعث افزایش طول می­شود. تنش فشاری (Compress St.) که باعث کاهش طول می­گردد. تنش برشی (Shear St.) که باعث لغزش لایه­های متناوب فلز بر روی هم می­شود.

کرنش (Strain): کرنش عبارت است از تغییر طول نسبی جسم، یعنی تغییرات طول در واحد جسم.

استحکام تسلیمی (y.s): نقطه­ای که در آن فلز در برابر نیروی وارده تسلیم می­شود.

استحکام کششی نهایی (UTS): نقطه­ای است که نیروی اعمالی به حداکثر مقدار خود می­رسد.

سفتگی یا چقرمگی: اگر ماده بتواند هر دو خاصیت قابلیت تغییر فرم پلاستیک و استحکام را تواما داشته باشد، گفته می­شود که دارای چقرمگی خوبی است. به عبارت دیگر چقرمگی عبارت است از قابلیت جذب انرژی بدون آن که جسم بشکند. تست ضربه معیاری برای تعیین چقرمگی (تافنش) مواد است.

خستگی (Fatigue): تا حالا دیده­اید که یک ورق فلزی را با خم و راست­کردن­های پیاپی می­توان شکست و برش داد. این عمل خسته­کردن فلزات نامیده می­شود. شکست­هایی که در شرایط بارگذاری دینامیک و تحت بارهای چرخشی یا متناوب رخ می­دهند، شکست­های خستگی نامیده می­شوند و تقریبا عامل 90 درصد شکست­های ناشی از دلایل مکانیکی در حین کار را شامل می­شود. این نوع شکست به دلیل این که کاملا ناگهانی و بدون آگاهی قبلی است، بسیار خطرناک می­باشد. از جمله وسایل و تجهیزاتی که تحت بارهای خستگی قرار دارند، می­توان به خودروها، هواپیماها، کمپرسورها، پمپ­ها و توربین­ها اشاره کرد.

سختی (Hardness): سختی را به عنوان مقاومت در مقابل تغییر شکل پلاستیکی می­توان تعریف کرد. همچنین سختی را می­توان به صورت­های زیر تعریف کرد:

  مقاومت در برابر فرورفتگی تحت نیروهای استاتیکی (ثابت) یا دینامکی (متحرک)

  مقاومت در برابر سایش

  جذب انرژی تحت نیروهای ضربه­ای

  مقاومت در برابر خراش

  مقاومت در برابر برش

روش تعیین سختی فلزات: یکی از روش­های تعیین سختی فلزات که بیشتر در مینرالوژی (مواد معدن­شناسی) به کار می­رود و سختی با استفاده از این که یک ماده روی ماده دیگر را خط می­اندازد، به دست می­آید. معروف­ترین این روش­ها به Moh مشهور است. در این روش الماس با سختی 10 و پودر تالک (نرم­ترین ماده شناخته شده) دارای سختی یک است و باقی مواد بین این دو قرار می­گیرند.

خزش (Creap): خزش تغییر شکل تدریجی است نسبت به زمان که تحت تنش یا نیروی ثابتی صورت گیرد. در تنش­های پایین اگر درجه حرارت زیاد باشد، تحت تنش ثابت،


فلز شروع به تغییر شکل پلاستیک نموده و چنان چه زمان نگه­داری طولانی باشد، فلز خواهد شکست.

بنابراین باید در انتخاب مواد اولیه برای ساخت یک وسیله به خواص مکانیکی آن کمال توجه را نمود.

 

فرآیندهای اساسی تولید

این فرآیندها به صورت زیر تقسیم­بندی می­شوند:

·    فرآیندهای ریخته­گری (Casting): این روش، استفاده از فلز مذاب و یک قالب توخالی است که مذاب پس از انجماد شکل قالب را به خود می­گیرد. قالب­های مورد استفاده به دو دسته موقت و دائم تقسیم می­شوند. برای قالب­های موقت از ماسه، گچ و سرامیک (ریخته­گری دقیق) استفاده می­شود. برای قالب­های دائمی از قالب­های فلزی استفاده می­شود.

·     فرایند­های شکل­دادن (Forming): شکل­دادن و بریدن فلزات به دو صورت کلی کارگرم (Hot Working) و کارسرد (Cold Working) انجام می­شود. اگر درجه حرارت تغییر شکل بیش­تر از دمای تبلور مجدد فلز باشد، کارگرم و در غیر این صورت کارسرد گفته می­شود. از جمله فرآیندهای شکل­دادن می­توان به نورد (Rolling)، آهنگری (Forging)، حدیده­کاری (Extrusion)، کشش سیم (Drawing)، کشش لوله و ... اشاره نمود.

·     فرآیندهای ماشین­کاری (فلزتراشی): برداشتن ماده از قسمت­های مشخصی از یک قطعه به منظور ایجاد شکل خاص در قطعه مانند مته­کاری، فرزکاری و ... را شامل می­شود.

·     فرآیندهای اتصال و مونتاژ: جزء یکی از بزرگ­ترین فرآیندها از نظر تنوع و کمیت تولید می­باشد که شامل موارد زیر است:

o       بستن مکانیکی (پیچ و مهره، پرچ)

o       لحیم­کاری نرم (دمای زیر 450 درجه سیلیسیوس) و لحیم­کاری سخت (دمای بالای 450 درجه سیلیسیوس)

o       جوشکاری ذوبی مانند الکترود دستی و جوشکاری نقطه­ای و جوشکاری غیرذوبی مانند اصطکاکی

o       سوارکردن انقباظی

·     عملیات سطحی و پرداخت­کاری: عموما برای تمیزکاری، حذف زائده­های بازمانده از ماشین­کاری یا ایجاد سطح محافظ روی قطعه استفاده می­شود مانند رنگ­آمیزی، آبکاری، روی اندودکردن (گالوانیزاسیون) و ....

·     عملیات حرارتی: گرم و سرد کردن فلز به منظور ایجاد تغییرات در خواص متالوژیکی و مکانیکی آن. نمونه آن فرآیندهای آنیل­کردن، نرماله­کردن، سخت­کردن، تنش­زدایی و غیره است.

·     روش متالوژی پودر: طی این روش مقطع تولیدی به وسیله فشردن پودر در یک قالب فلزی به شکل مورد نظر و تف­جوش (Sintering) پودر فشرده بعد از خارج­کردن از محفظه قالب برای زمان مشخص و دمائی پایین­تر از نقطه ذوب پودر مصرفی، به شکل نهایی در می­آید.

منبع: آقای مهندس ظهور، استاد دانشگاه فردوسی مشهد

 

تاريخچه معرق چوب

معرق كلمه‌اي است عربي از ريشه «عرق» كه معناي لغوي آن شراب ناب رگه‌دار است. از لحاظ اصطلاحي معرق  با ريشه عرق به معني قطعه و وصله مي‌باشد. يعني كنار هم گذاشتن قطعات مختلف رنگي از هر چيزي تا تشكيل شكل نهايي كه اگر اين قطعات از چوب باشد به آن معرق چوب، اگر از كاشي باشد به آن معرق كاشي و اگر از شيشه باشد به آن معرق شيشه مي‌گويند.

واژه معرق در زمان حمله اعراب به ايران در قرن اول هجري همراه با هزاران كلمه و اصطلاح ديگر وارد ايران شد. حال آن كه قدمت اين هنر (معرق چوب) در ايران به دوران ايران باستان برمي‌گردد و نام قبلي اين هنر نيز قبل از اسلام موزائيك بوده است.

اولين اثر معرق چوبي كه در ايران كشف شده است شانه چوبي زنانه‌اي است كه از اولين نسل شهر سوخته زابل به دست آمده و روي آن معرق چوب سبك ايراني كار شده بود. موزائيك يك اصطلاح يوناني از ريشه موز (Moz) مي‌باشد.

يونانيان باستان كه اعتقاد به خدايان و الهه‌هاي مختلف براي امور مختلف داشتند، معتقد بودند كه زئوس(خداي خدايان) هنر را به خداي رياضيات(آپولون) الهام مي‌نموده است. او هم پس از طبقه‌بندي هنرهاي مختلف آن‌ها را به دست انسان مي‌رسانيده است. از آن‌جا كه اين هنرها به طور كامل به دست انسان نمي‌رسيده است. لذا انسان‌ها نزد زئوس آمده و از او خواستند كه هنر را مستقيما به دست انسان برساند يا اين كه الهه‌اي را مخصوص اين كار مامور نمايد. زئوس نيز دختران خود به نام «موز»ها را كه حاصل ازدواج او با «هرا» بودند مامور اين كار مي‌نمايد.

انسان‌ها نيز به پاس گرامي‌داشت اين الهه‌ها تنديس موزها را ساخته و آن‌ها را در محل مخصوصي به نام موزه(كه امروزه ما آثار گران‌بهاي باستاني خود را در آن نگه‌داري مي‌نماييم) نگه‌داري نمودند. همچنين موسيقي مخصوصي براي تنديس موزها در موزه نواختند كه موزيك نام گرفت. انسان‌ها براي تزئينات موزه از كنار هم گذاشتن قطعات رنگي چوب، فلزات و سنگ‌ها بهره بردند كه نام اين تزئينات را موزائيك نهاده و از آن پس اين هنر «موزائيك» نام گرفت.

تدوین: محسن خلاقی، دبیر هنر آموزشگاه شهید طاهری چنار


سبك‌هاي مختلف معرق چوب

گفتيم معرق چوب يعني كنار هم گذاشتن قطعات مختلف رنگي چوب در كنار هم تا تشكيل شكل نهايي (همانند يك پازل). لذا بايد پس از برش زدن چوب هاي رنگي مختلف و كنار هم گذاشتن و چسباندن آن‌ها روي زيركار، كل فضا با چوب‌هاي رنگي پر شود. لذا فضاي منفي حاصله نيز بايد با چوب‌هاي رنگي مختلف با شرط رعايت تضاد زمينه با طرح اصلي پر شود. كه اين كار با روش‌هاي مختلف انجام مي‌گيرد.

الف‌ـ معرق سبك ايراني: در اين روش پس از اين كه طرح مورد نظر با چوب‌هاي رنگي مختلف برش خورده و روي زيركار چسبيده شد كل فضاي منفي كه خالي مانده‌ است را با قطعات چوبي ديگر به شرطي كه هم تضاد فضاي مثبت (طرح اصلي) و منفي (فضاي خالي) به هم نخورد و هم مفهوم طرح عوض نشود، پر مي‌نمايند.

ب‌ـ معرق سبك هندي: در اين روش پس از اين كه كل طرح مورد نظر را با چوب‌هاي رنگي مربوطه برش زدند و به يكديگر چسبانيدند، فضاي مثبت طرح مربوطه را روي چوب زير كار خالي مي‌كنند (با قلم‌هاي مخصوص مي‌تراشند) و در پايان تابلوي برش خورده را به صورت قالبي در جاي خود جاي مي‌دهند تا تمام فضا به صورت هم‌سطح در آيد.

ج‌ـ معرق سبك چيني: چيني‌ها پس از اين كه چوب‌هاي رنگي را برش زده و در جاي مخصوص خود روي زير كار چسبانيدند براي پر كردن فضاي منفي از خمير مخصوصي به نام پلي‌استر استفاده مي‌كنند. به اين ترتيب كه پس از اين كه تمام طرح برش خورده را روي زيركار چسبانيدند، اطراف آن‌ها به وسيله چسب كاغذي با ارتفاع حدود mm15 مهار مي‌كنند و درون فضا را با خميري كه از تركيب پلي‌استر + هاردنر + كبالت + رنگ يا دوده به دست مي‌آيد، پر مي‌كنند. خمير مورد نظر پس از چند ساعت سفت شده و به صورت سنگ در مي‌آيد. پس از آن سطح مورد نظر را با ابزار مخصوص آن‌قدر ساب مي‌دهند تا نازك‌ترين چوب‌ها نيز از زير اين خمير رنگي نمايان شود و تمام سطح مورد نظر هم ارتفاع گردد.

 

ابزار اوليه مورد نياز براي كار معرق چوب

   كمان اره: در دو نوع تخت و لوله‌اي در بازار موجود است كه بهترين نوع آن كمان اره تخت چيني پنج‌پر مي‌باشد.

  تيغ اره مويي: در سه نوع گِردبر، پا ملخي يا چوب‌بر و فلزبر در اندازه‌ها و ضخامت‌هاي مختلف مي‌باشد كه هر چه شماره آن پايين‌تر باشد، ضخامت آن هم كمتر است. شماره تيغه‌ها از 6 شروع و تا هشت‌صفر(0/8) ادامه دارد.

بهترين تيغ اره مورد كاربرد در امر معرق چوب براي برش‌هاي معمولي و دوربري، تيغ‌اره پاملخي شماره‌هاي 0/4 و 0/3 و براي برش‌هاي ظريف تيغ اره‌هاي فلزبر از شماره 0/2 الي 0/8 بسته به نوع ظرافت برش مي‌باشد.

   مشتي: وسيله‌اي براي باز و بسته كردن پيچ‌هاي خروسكي روي كمان اره جهت تعويض تيغ اره.

   موم: جهت نرم و روان كردن تيغ اره هنگام برش و جلوگيري از شكستن تيغ اره هنگام كار.

   كاتر يا تيغ جراحي: جهت برش زدن طرح روي كاغذ.

  چسب چوب: جهت چسبانيدن طرح روي چوب و يا چوب‌هاي مختلف به هم‌ديگر و يا روي زيركار. بهترين نوع آن چسب چوب مشهد است كه هم قدرت چسبندگي بيشتري دارد و هم پس از خشك شدن حالت شيشه‌اي و شفاف به خود مي‌گيرد.

   مته و دريل دستي: جهت سوراخ نمودن چوب.

   پيش‌كار و گيره: جهت نصب نمودن روي ميز كار و تسلط بيشتر به كار برش زدن. 9ـ سمباده، فرز و قلم­های منبت­کاری.

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

چگونه اضطراب ناشي از امتحان را كاهش دهيم؟

ترس از امتحان دو علت دارد كه يكي آشكار و ديگري نهفته است. ترس از شكست علت مسلم اين قبيل اضطراب­ها است.

علت اصلي ترس از امتحان اين است كه احساس مي­كنيد اگر موفق نشويد نزد ديگران تحقير مي­شويد و آبرويتان مي­رود. گمان مي­كنيد اگر مطابق انتظار ديگران رفتار نكنيد و در حد انتظار آن­ها ظاهر نشويد، مورد احترام قرار نمي­گيريد.

مهم­ترين راه­هايي كه مي­توانند دلهره­ها و اضطراب­هاي امتحان را كاهش دهند، به قرار زيرند:

       درس­هايتان را در طول سال تحصيلي مطالعه كنيد تا مجبور نباشيد همه مطالب را در شب امتحان مطالعه كنيد.

       از درگيري­هاي لفظي در محيط خانه در شب امتحان بپرهيزيد.

       شب امتحان زود بخوابيد و صبح زود بلند شويد. ابتدا حمام كنيد، بعد صبحانه بخوريد و با لباس پاكيزه و تميز وارد جلسه امتحان شويد.

       از مهماني رفتن در شب امتحان و چند شب قبل از امتحان بپرهيزيد.

    مرور و مطالعه را چند دقيقه قبل از شروع امتحان قطع كنيد تا فكر و ذهن از حال فعاليت و برانگيختگي براي يادگيري بيرون آمده و آماده جواب دادن مطالب آموخته شده باشد.

       قبل از هر امتحان چند بار به صورت آزمايشي خودتان را ارزشيابي كنيد.

       به اين امر واقف باشيد كه امتحان به عنوان وسيله­اي جهت خودآزمايي شما است.

       توان خود را با بحث با دوستان بر سر جزييات و يا  نگراني براي يادآوري چيز معيني هدر ندهيد.

       چند دقيقه قبل از شروع امتحان در محوطه آموزشگاه جهت آماده شدن براي امتحان حاضر باشيد.

10ـ   قبل از شروع امتحان از ماندن در محيط نامناسب مثل هواي گرم يا سرد بپرهيزيد.

11ـ   قبل از اينكه به سوالات امتحان جواب دهيد، سعي كنيد به دستورات داده شده در ورقه امتحاني كاملا توجه  نماييد.

12ـ   به محض گرفتن ورقه امتحاني به خود قوت قلب دهيد و تلقين كنيد كه از عهده امتحان به نحو احسن برخواهيد آمد و از امتحان دادن لذت مي­بريد.

13ـ   وقت امتحان را بر تمام سوالات تقسيم كنيد.

14ـ   سوالات امتحان را از ساده به دشوار جواب دهيد.

15ـ   هنگام تحويل گرفتن ورقه امتحاني (پرسشنامه­ها) به تمام سوالات نگاه نكنيد و يكي­يكي به آنها جواب دهيد.

16ـ  علاوه بر موارد ذكر شده، استفاده از رژيم غذايي خاص نيز در كاهش اضطراب موثر است. مصرف غذاهاي متفرقه و تنقلات كه بي­شك موادي چون مواد رنگي، معطر و اسيدهاي ضد كپك به آن اضافه شده است، موجب بروز اختلال­هاي رفتاري و بدخلقي هم در كودكان و هم در بزرگسالان مي­شود.

بايد به افراد مضطرب توصيه نمود كه از خوردن غذاهايي كه مواد گياهي كمتر دارند و يا داراي چربي زياد بوده و پر نمك و يا خيلي شيرين هستند و آن چه كه عمدتا از نيشكر تهيه شده است و خصوصا موادي كه داراي كافئين زياد مي­باشند، خودداري كنند.

افراد مضطرب بايستي به مصرف غذاهايي كه بيشتر گياهي بوده، داراي چربي و نمك كم و شيريني ملايم هستند، روی آورند. سالاد، ميوه و سبزيجات نيز بايد به مقدار زياد مصرف کنند.

تهیه و تنظیم: زهرا شریفی

 

پرورش قارچ صدفی در منزل

کشت قارچ در کیسه یکی از رایج­ترین روش­های کشت قارچ در اکثر نقاط جهان است.

در این روش برای بستر از کاه استفاده می­شود. بهتر است ابتدا کاه­ها را خرد کنید (کاه­های خرد نشده نیز قابل استفاده می­باشند). برای ضدعفونی کردن کاه­ها باید آنها را بجوشانید. برای این کار بهتر است کاه­ها را درون کیسه­های پلاستیکی ریخته و آنها را به مدت 45 دقیقه در آب جوش قرار دهید (45 دقیقه از زمانی که آب به جوش می آید). کاه­ها را به مکان تمیز برده و 24 ساعت منتظر بمانید تا آب اضافی آن خارج گردد. 

رطوبت مطلوب به نحوی است که وقتی یک مشت کاه را در دست فشار می­دهید، چند قطره آب از آن بچکد. قبل از ریختن کاه­ها (بستر) در پلاستیک (پلاستیک­های خیار) بهتر است چند سوراخ در کف پلاستیک ایجاد نمایید.

کاه­های ضدعفونی شده را تا ارتفاع حدود 20 الی 30 سانتیمتر در داخل کیسه­های پلاستیکی ریخته و با دست خوب فشرده نمایید، سپس بر روی آن یک لایه بذر بپاشید و این عمل را تا پر شدن کامل پلاستیک انجام دهید. برای فشرده شدن کاه­ها بهتر است یک سوراخ در وسط کیسه ایجاد نماییم و در نهایت درب پلاستیک را ببندید. میزان بذر هر کیسه بستگی به مقدار کاه و اندازه کیسه، حدود 200-500 گرم می­باشد. میزان رطوبت، دما، نور و دیگر شرایط در دوره­های رشد، بسیار مهم است.

کیسه­های آماده شده را به مکانی تمیز و فاقد آلودگی با حرارت 20-30 درجه سانتیگراد ببرید، میزان دما در هفته اول بسیار مهم می­باشد.

بعد از سفید شدن کامل پلاستیک­ها با میسلیوم­ها  (20 تا 30 روز بعد از کاشت) پلاستیک­ها را با تیغ برش دهید و یا آنها را به طور کامل از بسته جدا نمایید تا قارچ­ها فضای مناسب برای رشد داشته باشند. تامین رطوبت در این دوره بسیار اهمیت دارد. مناسبترین رطوبت هوا 85 تا 90 درصد می­باشد.

حداکثر تا یک هفته بعد از برش پلاستیکها قارچ­های کوچک در بدنه بستر ظاهر و پس از چند روز بزرگ و قابل برداشت خواهند شد. بهترین زمان برداشت زمانی است که لبه­های قارچ به سمت بالا بر نگردد. برای برداشت قارچ می­توانید ساقه قارچ را با دست گرفته و بپیچانید. در صورت رعایت کامل شرایط  و حفظ دما، نور، رطوبت و غیره  با روش فوق می­توانید 3-4 هفته قارچ برداشت نمایید. فاصله کیسه­ها  از یکدیگر باید حدود 30 سانتیمتر باشد تا از تداخل کلاهک­های قارچ با یکدیگر جلوگیری گردد.

در مکان­های کوچک برای حفظ رطوبت می­توانید  با اسپری نمودن بدنه بستر از خشک شدن آن جلوگیری کنید و اگر چنان­چه بدنه بستر خشک شد می­توان نسبت به آبیاری آن اقدام نمود. برای بالا بردن میزان رطوبت می توانید کف اطاق  را دائما با آب خیس نمایید، بهتر است از دستگاه بخارساز یا در صورت امکان از کتری آب جوش استفاده کنید. برای تشکیل کلاهک و تغییر رنگ آن نور کافی لازم است. بايد توجه داشت كه آبياري 48 ساعت قبل از برداشت قارچ­ها متوقف شود. پس از برداشت محصول مي­توان آبياري را ادامه داد. نور طبیعی اطاق، برای کشت کافی است. از ورود حشرات، بیماری­ها و آلودگی­ها  به داخل مکان پرورش حتما ممانعت گردد و در صورت مشاهده مگس­های ریز (مگس سرکه) نسبت به مبارزه با آنها اقدام كنید. در صورتی که از بذر آماده استفاده می­کنید به چند نکته باید توجه کنید:

     کیسه نایلونی حاوی بذر قارچ (اسپان) سالم بوده و فاقد پارگی یا چسب خوردگی باشد.

   دانه های بذر قارچ (اسپان) فقط به رنگ قهوه­ای (رنگ غلات) یا سفید (ناشی از رشد ریشه­ها یا میسلیوم قارچ خوراکی) بوده و فاقد رنگ سبز یا سیاه یا نارنجی (بیماری کپکی) می­باشد.

     داخل نایلون بذر قارچ (اسپان) فاقد هرگونه قطرات آب می­باشد.

     دانه­های بذر قارچ (اسپان) حالت دانه­بندی داشته و در صورت چسبیدگی با فشار دست به راحتی دانه­دانه شود.

     پنبه درب نایلون بذر قارچ (اسپان) سالم بوده و آلوده و کثیف نباشد.

در صورت تهیه بذر قارچ (اسپان) مناسب، امکان نگهداری آن در یخچال (دمای 4- 6 درجه بالای صفر) تا 21 روز میسر می­باشد.

 

دیگر روش­های کشت قارچ صدفی

کشت در بطری: در این روش بطری­ها را از بستر (کاه) پر کرده و آن را استرلیزه می­نمایند. سپس آنها را در دمای 17-18 درجه سانتی گراد و رطوت 65-70 درصد قرار می­دهند. حدود 25-20 روز طول می­کشد که به مرحله محصول­دهی برسند.

کشت روی کنده درخت (درمناطق معتدل): دو روش اساسی برای کشت قارچ روی قطعات درخت وجود دارد. کشت روی قطعات بزرگ چوب و کشت روی قطعات کوچک چوب. در این روش اسپان را روی قطعات درخت می­ریزند و در شرایط مناسب رشد می­دهند.

منبع: سايت اطلاع رساني قارچ صدفي ايران

پسماند چیست؟

به کلیه مواد جامد، مایع و گاز (غیر از فاضلاب) که به طور مستقیم یا غیرمستقیم حاصل فعالیت انسانی بوده و از نظر تولید کننده زائد تلقی می­گردد، پسماند نام دارد.

 

طبقه­بندی انواع پسماندها

·        پسماندهای عادی

·        پسماندهای کشاورزی

·        پسماندهای پزشکی

·        پسماندهای صنعتی

·        پسماندهای ویژه (دارای یکی از خواص سمیت، بیماری­زایی، قابلیت انفجار یا اشتعال، خورندگی و غیره می­باشند.)

میزان تولید زباله جهان بیش از 5/3 میلیون تن در روز بوده و میزان زباله­های تولید شده در کشور بیش از 40 هزار تن در روز می­باشد. از میان زباله­های تولید شده در کشور بیش­ترین سهم مربوط به زباله­های خانگی است که 70% آن شامل پسماندهای غذایی می­باشد. و قابلیت تبدیل به کمپوست را دارد. ضمنا از 30% باقیمانده زباله، 20% آن نیز قابلیت بازیابی دارد. پس با مدیریت صحیح زباله و بازیافت اصولی آن می­توان به مقادیر زیادی از انرژی که دارای سود اقتصادی کلان است، دست یافت.

منبع: ویژه­نامه روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

سال نوآوری و شکوفایی گرامی باد.

 

باغبانی

علم، هنر و فن پرورش گیاهان مختلف را باغبانی می­نامند. گرایش­های مختلف باغبانی عبارت است از:

·        طراحی فضای سبز (Land Scape)

·        گلکاری (Florzulture)

·        میوه­کاری (Pomology)

·        سبزی­کاری

·        گیاهان دارویی

·        جنگل­داری

جالب است بدانید که سرانه فضای سبز به ازای هر نفر در ایران 3 تا 4 متر مربع می­باشد. درحالی که استاندارد این سرانه در دنیا حدود 40 تا 45 متر مربع به ازای هر نفر است. هر هکتار درخت می­تواند 30 تن گرد و غبار را جذب نماید. مشخصه پسته ایران پر طاووس روی آن است و پسته ایران 60 درصد پسته جهان را تشکیل می­دهد و بهترین انار دنیا در ایران تولید می­شود. انار ساوه و انار شش گل در خراسان معروف­ترین آن­ها می­باشند. در این میان انار هندوستان ترش است. در تولید خربزه، گیاهان دارویی و زرشک نیز در جهان مقام اول را دارا هستیم. خام­خوری بهترین روش استفاده از سبز­ی­ها و ویتامین­های موجود در آن­هاست که در این موارد شستن و ضد عفونی کردن سبزی­ها به شدت واجب می­نماید. 40 درصد نیاز غذایی و کالری جامعه را بخش باغبانی تامین می­کند. بالاترین ویتامین ث در جعفری و سپس در فلفل سبز یافت می­شود. «نی­جوا» دارای ید بالایی است و ایران از نظر تنوع گیاهی مقام اول جهان را داراست.

منبع: آقای دکتر عابدی، استاد دانشگاه فردوسی مشهد

گیاه­شناسی

شناسایی گیاهان به دو صورت امکان دارد: الف ـ اندام­شناسی (Anatomi) و ب ـ سیستماتیک. ذیلا به بررسی اندام­های مختلف گیاه می­پردازیم:

ریشه: این قسمت از گیاه وظیفه جذب آب و مواد غذایی از خاک و انتقال آن به قسمت­های بالایی گیاه و نیز وظیفه استحکام و پایداری آن را در خاک به عهده دارد. انواع ریشه عبارتند از معمولی، ذخیره­ای افشان و مستقیم. گیاهان تک لپه­ای دارای ریشه افشان هستند.

ساقه: ساقه در برخی از گیاهان نقش فتوسنتزی دارد. نیز رابطه بین قسمت هوایی گیاه و ریشه را برقرار می­نماید. انواع ساقه­های هوایی عبارتند از: معمولی، خزنده مانند مو و بالا رونده مانند پیچک­ها. نوع دیگری از ساقه­ها عبارت است از ساقه­های زیر زمینی مانند پیاز (Bulb). نکته قابل توجه در باره پیاز آن است که روی آن فلس وجود دارد.

در اینجا باید به فرق میان ریشه و ساقه اشاره نمود. ساقه دارای گره بوده ولی ریشه گره ندارد. اگر روی ریشه­ای جوانه دیده شود، آن استثنا می­باشد. هر گره محل رویش یک جوانه است. بنابراین غده سیب­زمینی (Tuber) یک نوع ساقه می­باشد. درباره سیب­زمینی باید اضافه کرده که یک دوره خواب دارد و پس از آن باید کاشته شود. دوره خواب آن 6 ماه بوده و با رشد چشمک­ها به پایان می­رسد. نوع سیب­زمینی از نوع چشمک­های آن مشخص می­شود. ضمنا هر چه نشاسته در سیب­زمینی بیش­تر باشید، در آب زودتر باز می­شود.

«ریزوم» نوعی ساقه زیر زمینی است (به شکل مقابل توجه کنید). بسیاری از علف­های هرز ریزوم دارند. این مهم مبارزه با آن­ها رامشکل می­نماید.

زعفران نوعی «کرم» (Corm) است که در حقیقت ساقه توپر می­باشد مانند گلایل. نهایتا باید گفته خار، ساقه تغییر شکل یافته است.

 

برگ: برگ کارخانه غذاسازی است و عمل فتوسنتز در آن انجام می­شود. تعداد منافذ روی هر برگ بسیار بسیار زیاد است و لذا درصد تبخیر روی برگ به همان مقدار بسیار بالاست. این مقدار تبخیر در گیاه باعث خارج­شدن گرمای گیاه از آن می­شود. در غیر این صورت دمای برگ به هزار درجه می­رسد. هر روزنه مکانیسمی برای باز و بسته شدن دارد. اگر درصد آماس برگ بالا باشد، روزنه­ها باز می­شوند و اگر این مقدار کم باشد، روزنه­ها بسته می­شوند.

جوانه: در واقع جوانه، شاخه، برگ یا گل گیاه است که توسعه پیدا نکرده است. انواع جوانه­ها عبارتند از:

1.       جوانه­های زایشی: این جوانه­ها اندام­های گل را تشکیل می­دهند.

2.       جوانه­های رویشی: تولید برگ و شاخه بر عهده این نوع از جوانه است.

3.       مختلط: برگ و شاخه گل از این نوع جوانه تشکیل می­شود مانند درخت سیب.

جوانه­های زایشی نوک پهن و تخت داشته ولی جوانه­های رویشی دارای نوک تیز می­باشند. جوانه­های زایشی در تابستان سال گذشته تولید می­شوند که الان در حال گل­دادن می­باشند و چون در فصل تابستان تشکیل می­شوند در زمستان، خواب بوده­اند و در بهار بیدار می­شوند. جوانه مقاوم­ترین اندام گیاه در برابر سرماست و لذا گل به شکل جوانه در فصل زمستان باقی می­ماند. اما خود گل به سرما حساس است لذا گرما بدترین خطر در فصل زمستان است. گل بادام به تندی و سریع با گرما باز می­شود و زود سرما می­زند. برای حل این مشکل از انواع درختان بادام دیرگل­ده استفاده می­شود. طرز قرار گرفتن جوانه­ها روی شاخه را فایلوتاکسی می­نامند. جوانه در زاویه بین برگ و شاخه تشکیل می­شود و وقتی دو جوانه در روبه­روی یکدیگر در شاخه ایجاد می­شوند، به آن­ها جوانه­های متقابل گفته می­شود. تعداد کمی از درختان جوانه­های متقابل دارند. اگر جوانه­ها در جاهای مختلف روی شاخه قرار بگیرند، متناوب نامیده می­شوند. از نحوه قرار گرفتن جوانه­ها روی شاخه می­توان به نوع درخت پی برد.

اگر دو جوانه را که دقیقا روی یکدیگر (از دید قائم) قرار بگیرند، در نظر بگیریم، تعداد دورها از جوانه بالایی تا جوانه پایینی و نیز تعداد جوانه­ها در این فاصله می­توانند در تشخیص نوع درخت به ما کمک کنند.

گل: زیربنای میوه و باغبانی، گل می­باشد. گل­ها یا ناقصند و یا کامل. در گل­های ناقص یا پرچم­ها هستند و یا مادگی. اما در گل­های کامل هر دو عنصر جنسی وجود دارند.

گرده­افشانی: انتقال دانه گرده از ... به روی مادگی را گرده­افشانی می­نامند. عامل گرده­افشانی مختلف بوده و حشرات، باد، آب، انسان و ... را شامل می­شود. در بسیار از گیاهان حشرات عامل گرده­افشانی بوده و در این میان زنبورهای عسل، 50 درصد راندمان تولید را بالا می­برند. نسبت درخت­های نر نسبت به درخت­های ماده در گیاهان تک­جنسی 1 به 9 یا 1 به 10 می­باشد. در درخت خرما گرده­افشانی منحصر توسط انسان صورت می­گیرد. جالب است بدانید که از روی درخت خرما، انسان پی بی دوجنسی بودن درختان برد.

میوه: از رشد جداره تخم­دان به وجود می­آید. در برخی از میوه­ها علاوه بر تخم­دان دیگر قسمت­های گل هم در تشکیل میوه دخیل می­باشند مانند انار. میوه­ها بر دو نوعند: الف ـ شفت مانند هلو و ب ـ سته مانند انگور و گوجه­فرنگی.

شفت­ها دارای هسته (میان بر) چوبی سفت بوده اما سته­ها دارای میان بر آبکی می­باشند.

 

انواع روش­های تکثیر در گیاهان

انواع روش­های تکثیر عبارتند از:

1.         روش جنسی توسط بذر، هاگ مانند سرخس، اسپور مانند قارچ­ها، گرده و تخم

2.         روش غیرجنسی مانند بذرهای آپومکسی

3.         روش رویشی که در باغبانی اهمیت بیشتری دارد.

در روش جنسی چون صفات از پدر و مادر به ارث می­رسد، دانه یا نتاج نه شبیه به این و نه شبیه به آن است. بنابراین روش جنسی در باغبانی اهمیت چندانی ندارد. کشت هاگ، اسپور، گرده و تخم­ها در محیط کشت صورت می­پذیرد. کشت بافت نیز از جمله این روش­هاست و در مورد خرما، گردو و پسته انجام می­شود.

در روش غیرجنسی از بذرهای غیرجنسی استفاده می­شود.این بذرهای غیرجنسی هر کدام چند نهال تولید می­کنند که یک نهال از تخم بوده و بقیه از تخم نمی­باشند. مرکبات، دارابی، بالنگ، سلطان المرکبات و ... از این گونه­اند. بقیه نهال­ها از رشد دیواره تخم­دان به وجود می­آیند و دقیقا شبیه مادرشان می­باشند. برای فهمیدن نهال اصلی از دیگر نهال­ها از قد آن­ها استفاده می­شود.

در روش تکثیر رویشی از دیگر اندام­های گیاه استفاده می­شود. انواع روش­های تکثیر رویشی شامل قلمه، پیوند، پاجوش، خوابانیدن، کرم (گلایل)، ریزوم (اختر)، غده، تقسیم بوته (نعناع، تلخون و مارچوبه زینتی)، پیاز، ساقه رونده (توت فرنگی) و ریشه گوشتی (کوکب) می­باشند. پیاز خوراکی به روش بذر تکثیر می­شود.

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

بدون شرح

 

 

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

فکس با استفاده از کامپیوتر

دوری راه در شهرستان پراکنده­ای چون کلات سبب مشکلات زیادی در انجام به موقع امور اداری می­گردد. اما تجهیز بسیاری از مدارس شهرستان به خط تلفن و کامپیوتر می­تواند مشکل این دوری راه را تا حدی برطرف کند. برای ارسال نامه­های اداری نیاز به دستگاه فکس می­باشد. اما خرید این دستگاه خود بار مالی بر مدارس تحمیل می­کند. از آن جایی که بسیاری از مدارس مجهز به کامپیوتر هستند، طی این نشریه روش ارسال نامه­های اداری با استفاده از کامپیوتر و از طریق خط تلفن را ارائه می­دهیم. باشد که قدمی در راستای تحقق دولت الکترونیک باشد.

 

تجهیز کامپیوتر به مودم

در ابتدا باید از وجود مودم و نصب آن در کامپیوتر خود مطمئن شوید. مودم یک قطعه سخت­افزاری است که معمولا در داخل کیس کامپیوتر قرار می­گیرد. برای این منظور مسیر زیر را در کامپیوتر بپیمایید:

Start\Control Panel\System\Hardware\Device Manager\

حال در پنجره Device Manager دنبال □Modemsبگردید. اگر این گزینه موجود باشد، نشان­دهنده وجود مودم و نصب راه­انداز (Driver) آن در کامپیوتر است. اما در صورت عدم وجود این گزینه باید نسبت به نصب راه­انداز و یا خرید یک مودم و سپس نصب راه­انداز آن اقدام نمایید.

برای اطمینان از عملکرد صحیح مودم روی علامت کلیک کنید تا زیر مجموعه آن باز شود. سپس روی نام مودم موجود دوبار کلیک کنید تا پنجره Modem Properties باز شود. در سربرگ Diagnostics دکمه Query Modem را بفشارید. با این کار سیستم به تست مودم از نظر صحت عملکرد خواهد پرداخت و پس از چند لحظه در کادر بالای همین دکمه گزارش خود را درج می­کند. اگر این گزارش طولانی باشد، نشانگر نصب صحیح راه­انداز و عملکرد صحیح مودم است.

مزیت این روش تست مودم در این است که وصل بودن یا نبودن خط تلفن به مودم هیچ تاثیری در نتیجه گزارش ندارد.

 

اتصال خط تلفن به مودم

پس از اطمینان از صحت عملکرد مودم با استفاده از کابل­های مخصوص تلفن خط تلفن را از پشت کیس به مودم متصل کنید. در پشت کیس و روی مودم معمولا دو درگاه برای اتصال کابل وجود دارد. خط تلفن را مستقیما به درگاه Line وصل نموده و با استفاده از یک کابل دیگر گوشی تلفن را به درگاه Phone متصل نمایید. به این ترتیب گوشی تلفن حتی در هنگام خاموش بودم کامپیوتر از دور خارج نمی­شود.

 

نصب برنامه فکس

برنامه فکس یکی از امکانات خود ویندوز می­باشد که باید بر روی سیستم عامل نصب شود. یک لوح فشرده حاوی سیستم عامل ویندوز Xp را در درایو CD قرار دهید و سپس مسیر زیر را برای نصب برنامه فکس دنبال نمایید:

Start\Control Panel\Add or Remove Programs\Add/Remove Windows Components\

در پنجره­ای که باز خواهد شد و در کادر Components تیک مربوط به گزینه Fax Services را فعال کرده و سپس کلیدهای Next و Finish را بفشارید.

همچنین می­تواند از برنامه دیگری که برای فکس در بازار موجود است استفاده کنید. این برنامه­ها دارای امکانات بیشتر و رابط گرافیکی جذاب­تری بوده و پیچیده می­باشند.

 

نوشتن نامه

حال برنامه Word را برای نوشتن نامه خود باز کنید. متن نامه را به هر صورتی که مایلید در برگه A4 و یا A5 تایپ نموده، ویرایش و ذخیره (با فشار دکمه­های Ctrl+S) نمایید. برای بالا بردن سرعت ارسال نامه هنگام فکس از به کار بردن تصاویر و حروف پر رنگ حدالمقدور اجتناب نمایید. لازم است بدانید که کامپیوتر، فکس را به عنوان یک چاپگر می­شناسد.

نوشتن نامه درون خود برنامه فکس امکان­پذیر است اما چنین نامه­ای فاقد ظاهر زیبا و دارای جزئیات زائد خواهد بود.

 

ارسال نامه

حال برای فکس کردن این نامه، دکمه­های Ctrl+P را بفشارید. پنجره Print باز می­شود. از لیست چاپگرهای موجود گزینه Fax را برگزینید و سپس روی دکمه OK کلیک کنید. پس از اندی پنجره­ای با نام Fax Configuration Wizard که مربوط به تنظیمات اولیه فکس است، باز می­شود. با این پنجره کار خاصی نداریم لذا در کلیه صفحات این پنجره فقط دکمه Next را بفشارید.

پس از بسته شدن پنجره فوق، پنجره دیگری با نام Send Fax Wizard (جادوگر ارسال فکس) باز می­شود. در اولین صفحه این پنجره دکمه Next را بفشارید. در صفحه دوم باید در مقابل کادر To: ، عبارت «مدیریت آموزش و پرورش شهرستان کلات» و در مقابل کادر Fax number شماره 2723295 (کامپیوتر سنجش) و یا  2723985(فکس دبیرخانه) را درج کنید. اگر در خارج از شهرستان کلات اقدام به ارسال فکس می­نمایید نوشتن کد 0512 در ابتدای هر یک از شماره­های فوق الزامی است. در صفحه­های دیگر تنظیمات پیش­فرض را پذیرفته و دکمه Next را بفشارید. در صفحه آخر این پنجره دکمه Preview Fax… می­تواند نمایی از فکس شما را به نمایش بگذارد. روی دکمه Finish کلیک نمایید.

کار شما در این مرحله به اتمام می­رسد. کامپیوتر پس از مدتی به طور خودکار نسبت به شماره­گیری و ارسال فکس اقدام خواهد نمود. همیشه قبل از ارسال فکس نسبت به هماهنگی با مقصد دریافت کننده آن اقدام نمایید.

 

دریافت نامه­ها از طریق فکس

برای این منظور ابتدا برنامه فکس را از مسیر زیر باز کنید:

Start\All Programs\Accessories\Communications\Fax\Fax Console


در پنجره Fax Console و از منوی Tools گزینه Configure Fax (تنظیم فکس) را برگزینید. پنجره Fax Configuration Wizard باز خواهد شد. صفحه اول و دوم این پنجره را با فشردن دکمه Next پشت سر بگذارید. در صفحه سوم گزینه Enable Receive را با تیک زدن مربع کنار آن فعال کرده و از دکمه­های رادیویی موجود گزینه Automatically answer after 2 rings را برگزینید. این گزینه باعث می­شود که دریافت فکس­ها به صورت خودکار پس از 2 بار زنگ خوردن گوشی تلفن و برنداشتن گوشی، آغاز شود. بهتر است تعداد زنگ­ها را به 5 افزایش دهید.

صفحات دیگر را با فشردن کلید Next پست سر بگذارید. در صفحه ششم می­توانید محل ذخیره شدن فکس­های دریافتی را بر روی کامپیوتر خود با انتخاب گزینه Store a copy in a folder و تعیین مسیر توسط دکمه Browse…، انتخاب کنید. با کلیک دکمه Next و فشردن کلید Finish در صفحه آخر، تنظیمات مربوط به دریافت فکس انجام می­شود.

حال هر بار که پس از 2 بار (دفعات تنظیم شده در گزینه Auromatically answer after 2 rings) زنگ تلفن به صدا درآید و کسی گوشی تلفن را برندارد، کامپیوتر به طور خودکار نسبت به دریافت فکس اقدام خواهد کرد.

 

نکته

در هنگام باز کردن برنامه فکس برای اولین بار ممکن است کامپیوتر پنجره­ای آبی رنگ را به نمایش بگذارد. این پنجره مربوط به مرکز امنیتی سیستم عامل ویندوز بوده و شما باید دکمه Unblock را در آن بفشارید. مسلما دیگر بار این پنجره را نخواهید دید.

تهیه و تدوین: محسن نوری

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

اگر دومین نشریه تخصصی گروه آموزشی حرفه و فن ویژه آذرماه را مطالعه کرده باشید خواهید دید که چگونه مي‌توان در یک سند Word هم اعداد فارسی و هم اعداد انگلیسی داشت. با ورود Office 2007 بسیاری از کاربران تمایل به استفاده از محیط پیشرفته Word این مجموعه را دارند. البته گاهی پیدا کردن تنظیمات اساسی اساسی در این نرم افزار بسیار پیچیده می شود که ذیلا به تشریح دو نمونه آن می‌پردازیم.

1-   تنظیم نحوه نمایش و چاپ اعداد: واژه‌پرداز Word 2007 را باز کنید. روی دکمه دایره‌اي شکل office Button در گوشه سمت چپ و بالای واژه پرداز کلیک کنید تا منوی آن باز شود. در پایین‌ترین قسمت این منو دکمه Word Options را کلیک کنید. پنجره تنظیمات واژه‌پرداز باز خواهد شد. در پنل سمت چپ این پنجره گزینه Advanced(پیشرفته) را انتخاب کنید. حال از پنل سمت چپ پنجره مذکور مجموعه تنظیمات Show document content را یافته و از کشوی چهار حالته Numeral گزینه Context (به معنی مطابق با متن) را انتخاب کنید. حال پنجره Word Options را با فشرده دکمه Ok ببندید.

2-   غیرفعال کردن غلط‌گیری Word 2007: به طور پیش فرض برنامه واژه‌پرداز، زیر کلماتی که به حدس خود از نظر املایی و یا دستوری اشتباه هستند، خط زیگزاگ قرمز رنگی می‌کشد. این موضوع خوانایی سند را در لحظه تایپ و صفحه آرایی کاهش می‌دهد. برای غیرفعال کردن این امکان به روش زیر عمل نمایید:

واژه پرداز Word 2007 را باز نمایید و مسیر زیر را بپیمایید.

Office Button\Word Options\Proofing\When correcting spelling and grammar in Word

در این مجموعه تیک مربوط به گزینه Check spelling as you type را بردارید و سپس با فشرده کلید Ok این پنجره را ببندید.

تدوين: محسن نوري

 

مخترع گمنام CD

با وجود اين كه در مراحل ساخت و توليد بزرگ‌ترين الگوي حافظه‌هاي جانبي براي ذخيره اظلاعات در دنياي فناوري اطلاعات از نام‌هاي زيادي ياد مي‌شود و شركت‌هاي سوني و فيليپس نيز هركدام، اين افتخار را به يكي از مهندسان و متخصصان خود نسبت مي‌دهند اما بنا بر شواهد و اسناد موجود، جيمز راسل آمربكايي بود كه در اواسط دهه 60 ميلادي براي نخستين بار موفق شد آن چه را كه ما امروزه CD مي‌ناميم و در دستگاه‌هاي پخش صوت يا CD گردان رايانه خود قرار مي‌دهيم، ابداع كند و آن را در دستگاهي كه خود براي خواندن اطلاعات لوح فشرده، طراحي كرده بود، آزمايش كند.

همه‌گير شدن لوح فشرده و معرفي آن در سطح گسترده به مردم جهان به همراه اقدامات تبليغاتي، تجاري، بازاريابي و حتي تاثيرگذاري‌هاي سياسي و اجتماعي بين‌المللي در مورد پديده‌اي نوظهور كه 25 سال پيش براي مردم و كاربران عادي چندان قابل درك و هضم نبود را بايد مرهون شركت‌هاي فيليپس و سوني باشيم كه هم يك رقابت علمي و تبليغاتي فراگير به راه انداختند و هم ذهن مهندسان و طراحان را به چالش كشيدند. اما فراموش نكنيم كه ساز و كار اصلي اين لوح ذخيره داده را، مردي پايه نهاد كه به دليل نداشتن امكان تكثير و تثبيت اختراع خود و با توجه به حضور و فعاليت در عصري دورتر از عصر شكوفايي رسانه‌ها از افكار عمومي دور ماند. «جيمز راسل» در زمان خود چندان مطرح و معروف نبود و همانند بسياري از مخترعان تاثيرگذار تاريخ، گمنام زيست اما هيچ‌كس از نتيجه فعاليت‌هاي او بي‌نصيب نماند. امروزه 25 سال از عمر CD مي‌گذرد و رسانه‌ها فرصتي بسيار مغتنم براي پرداختن به سابقه و گذشته يك رويداد تاثيرگذار در دنياي فناوري يافته‌اند اما كمتر كسي مي‌تواند پيش‌بيني كند كه 25 سال ديگر در همين روزها مردم به توليداتي مانند PDA (منشي‌هاي شخصي ديجيتال)، Light Pen (قلم نوري) و يا ipod (دستگاه‌هاي پخش موسيقي همراه شركت اپل) چگونه و با چه ديدي مي‌نگرند؟

منبع: ماهنامه دانشمند

گردآوري: زهرا شريفي

 

برق خورشيدي، برق آينده

به نظرمي‌رسد آينده روشني پيش روي تاسيسات خورشيدي جهان باشد. گر چه استفاده از انرژي خورشيدي به عنوان يك منبع پايدار و هميشگي براي عملكرد تجهيزاتي نظير شارژ تلفن همراه و حتي موشواره‌هاي رايانه‌اي در نظر گرفته شده است اما اين پرسش باقي مي‌ماند كه آيا انرژي خورشيد را مي‌توان به عنوان يك منبع انرژي جايگزين و پايدار در حجم گسترده به كار گرفت؟

تكثير و گسترش تاسيسات توليد برق خورشيدي در سراسر جهان و طرح‌هايي براي ساخت چندين تاسيسات جديد از اين نوع به نظر مي‌رسد كه تنها يك معني داشته باشند: انرژي خورشيد هم مي‌تواند آينده روشني داشته باشد.

آلمان و ژاپن مدت هاست كه در زمينه توليد انرژي گرمايي خورشيدي در جهان يكه‌تازي كرده‌اند. اگر چه اكنون اسپانيا به مركزي براي فعاليت‌هايي مرتبط با انرژي خورشيدي تبديل شده است. در سال 2007 اسپانيا شاهد راه‌اندازي تاسيساتي خورشيدي با اهداف تجاري بوده است و تاسيسات


جديدي هم در دست ساخت دارد. در ماه مي، ايستگاه خورشيدي «سويل» درحالي فعال شد كه در ساخت آن از 600 آينه كه نور خورشيد را بر روي لوله‌هاي آب بر فراز برج بتني مرتفعي با 40 طبقه ارتفاع متمركز مي‌كنند، استفاده شده است. اين تاسيسات 11 مگاواتي نخستين ايستگاه فضايي تجاري در اروپا محسوب مي شود.

از سوي ديگر و طي هفته‌هاي اخير بنگاه «كيوسرا» در ژاپن از نقش اين شركت به عنوان تامين كننده صفحات خورشيد سيستم جديد توليد برق خورشيدي در «سالامانگا» خبر داده است. برق توليدي اين تاسيسات پاسخگوي نياز حدود 500 مصرف‌كننده خانگي است.

البته شايد نتوان آلمان را آفتابي‌ترين كشور جهان برشمرد اما اين كشور اروپايي نيز در عرصه توليد برق خورشيدي پيشتازي مي‌كند. اين كشور موطن پارك خورشيدي است كه  Gut erlasseeاست كه در حقيقت تاسيسات 12 مگاواتي برق خورشيدي در نزديكي شهر «آرنشتن» محسوب مي‌شود. اين پارك سالانه برق منازل حدود يك هزار سكنه را تامين مي‌كند.

آمريكا نيز در حال پيوستن به اين رقابت داغ است تا ظرفيت توليد برق خورشيدي خود را افزايش دهد. در ژوئن 2007 نخستين تاسيسات برق خورشيدي متمركز اين كشور در «نوادا» مشغول به فعاليت شد. اين تاسيسات 65 مگاواتي نخستين تاسيسات برق مدرن توليد برق خورشيدي در آمريكا محسوب مي‌شود و در محدوده وسيعي راه‌اندازي شده است.

اين تاسيسات برق خورشيدي بزرگ‌ترين تاسيسات در نوع خود است كه ظرف مدت 14 سال گذشته ساخته شده است و در عين حال سومين تاسيسات بزرگ برق خورشيدي جهان نيز به حساب مي‌آيد. صحراي نوادا در آينده نزديك ميزبان تاسيسات خورشيدي خواهد بود. بر اساس قراردادهاي منعقد شده در سال 2006 تاسيسات 100 مگاواتي در اين منطقه آمريكا ساخته خواهد شد.

اين تحولات چشمگير و اميدوار كننده جهاني درحالي گسترش مي‌يابد كه گران قيمت بودن ساخت صفحات خورشيدي از يك سو و هزينه بالاي تعمير و نگهداري آنها از سوي ديگر موجب كاهش تمايل سرمايه‌گذاران به سرمايه‌گذاري در اين گونه تاسيسات شده است.

منبع: ماهنامه دانشمند

 

عينك اوليه را چه كسي ساخت؟

امروزه بسياري از زمامداران و سياستمداران برجسته و مردان مشهور، عينك به چشم مي گذارند. جالب توجه است اگر بدانيد كه سياستمداران ادوار گذشته نيز از عينك استفاده مي‌كردند و مشاهداتي ديگر گونه از جهان داشتند و شايد اين تغيير ديد، موجب رفتاري متغاير و نيز باعث تغيير جريان تاريخ مي‌شد!

درسال 1266 ميلادي مردي به نام روچربيكن با گذاشتن يك گوي كوچك شيشه‌اي روي كتاب، خطوط و كلمات را درشت‌تر و واضح‌تر مي‌ديد. اما او اولين كسي نبود كه به فكر گذاشتن شيشه عينك روي چشم خود افتاد. گويند نقشي به دست آمده كه مربوط به سال 1352.م است و طرح صورت كشيشي را نشان مي‌دهد كه دو عدسي قابدار با دسته‌هاي به هم بسته شده به طور ثابت روي چشم او قرار گرفته است. به اين ترتيب بايد كسي بين سال‌هاي 1266 تا 1352.م عينك را اختراع نموده باشد. در قرن شانزدهم، اغلب عينك‌هاي ساخته شده در دسترس مردم بود و اولين بار در سال 1629.م  چارلز اول پادشاه انگلستان فرماني به انجمن صنف عينك‌سازان صادر كرد.

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

گزارش عملكرد شش‌ماهه گروه آموزشي حرفه و فن

مجمع عمومي

اولين مجمع عمومي گروه آموزشي حرفه و فن طي سه جلسه به شرح ذيل برگزار گرديد.

روستاي لاين، آموزشگاه تكتم، روز دوشنبه، مورخه 07/08/86، ساعت 15:30.

شهر كلات، كارشناسي تكنولوژي، روز دوشنبه، مورخه 07/08/86‏، ساعت 18:00.

شهر زاوين، آموزشگاه الزهراء، روز چهارشنبه، مورخه 09/08/86‏، ساعت 15:30.

اولين جلسه اين مجمع با همراهي بسيار خوب همكاران برگزار گرديد. اما جلسات دوم و سوم شهرهاي كلات و زاوين با حضور ضعيف همكاران به اتمام رسيد.

ضمنا گروه آموزشي حرفه و فن از همكاري بسيار خوب مديران محترم آموزشگاه‌هاي تكتم لاين و الزهراء زاوين، خانم‌ها خديجه ايران‌پور و صغري شريعتي كمال تشكر را دارد.

 

كارگاه‌هاي آموزشي

گروه آموزشي طي اين مدت توانست تنها نسبت به برگزاري دو كارگاه و هر كدام دو جلسه اقدام نمايد.

كارگاه الكترونيك لاين، آموزشگاه شهيد ايرانپور، روز دوشنبه، مورخه 28/08/86، ساعت 13:30.

كارگاه الكترونيك كلات، كارشناسي تكنولوژي، روز سه‌شنبه، مورخه 06/09/86، ساعت 16:00.

كارگاه اوريگامي (موضوع بخشنامه شماره 22973/33 مورخه 08/09/86

جلسه اول، كارشناسي تكنولوژي، روز يك‌شنبه، مورخه 18/09/86، ساعت 15:30.

جلسه دوم، آموزشگاه الزهراء، روز يك‌شنبه، مورخه 25/09/86، ساعت 15:30.

گروه آموزشي حرفه و فن تقدير و تشكر از مديريت محترم آموزشگاه شهيد ايرانپور، جناب آقاي صيد محمد خاني و نيز همكاران محترم آن حوزه را به جهت همراهي صبورانه، وظيفه خود مي‌داند. ضمنا اطلاع‌رساني تشكيل كارگاه الكترونيك به صورت تماس تلفني بوده است.

كارگاه اوريگامي زاوين نيز با حضور كمرنگ دبيران حرفه و فن و حضور بي‌نظير دبيران غيرتخصصي آن حوزه برگزار گرديد. البته در اين ميان بايد يك بار ديگر از سركار خانم صغري شريعتي و نيز جناب آقاي محسن خلاقي (استاد جلسه) كه بدون حضور سرگروه‌هاي آموزشي حرفه و فن، نسبت به برگزاري و اداره جلسه اقدام نمودند، تقدير و تشكر نمود.

برنامه‌ريزي براي برگزاري كارگاه Power Point نيز انجام و بخشنامه آن به شماره 24491/33 مورخه 17/09/86 ارسال گرديد؛ معهذا به دليل عدم هماهنگي‌هاي صحيح، اين كارگاه لغو گرديد.

 

ديگر اقدامات گروه

1-     ارسال يك لوح فشرده حاوي نمونه سئوالات نوبت اول و نشريات سال گذشته گروه (موضوع بخشنامه شماره 18592/33 مورخه 09/08/86.

2-     تكثير بيش از 80 عدد لوح فشرده تصويري براي حدود 10 آموزشگاه شهرستان پيرو بخشنامه شماره 18187/33 مورخه 05/08/86.

3-     انتشار 2 شماره نشريه خبري (خبر حرفه و فن)

4-     انتشار 4 شماره نشريه تخصصي (براي حرفه‌اي‌ها)

5-     انتشار 4 شماره نشريه دانش‌آموزي (آواي فن)

6-      برگزاري و اهداء جوايز 3 مسابقه دست‌سازه‌هاي دانش‌آموزي به شرح ذيل:

·          مسابقه مهرماه، ويژه پايه سوم، ساخت چراغ قوه، مهلت پانزدهم آبان، موضوع بخشنامه شماره 17321/33 مورخه 23/07/86.

·          مسابقه آبان‌ماه، ويژه پايه دوم، تهيه نشريه داروهاي گياهي محلي، مهلت 8 آذر، موضوع بخشنامه شماره 19462/33 مورخه 21/08/86.

·          مسابقه آذرماه، ويژه پايه اول، تهيه پرگار چوبي، مهلت يكم دي، موضوع بخشنامه شماره 22974/33 مورخه 08/09/86.

7-     شركت در نمايشگاه دهه فجر كارشناسي تكنولوژي

8-     ايجاد وبلاگ دانش‌آموزي براي تبادل سازنده با دانش‌آموزان، مديريت و بروزرساني آن به نشاني:

www.Kalat-Stud.blogfa.com

9-     مديريت و بروزرساني وبلاگ گروه به نشاني:

www.YolanComonoro.blogfa.com

10- انتخاب نفرات برتر مسابقات هدف

11- برنامه‌ريزي و مديريت برنامه صداي معلم به شماره‌هاي تماس 2722460 و 2722364.

12- ارسال بودجه‌بندي كتب حرفه و فن موضوع بخشنامه شماره 16932/33 مورخه 17/07/86.

 

انواع نقشه‌ها

به طور كلي نقشه‌ها را به دو گروه مهم مي‌توان دسته‌بندي نمود: الف ـ نقشه‌هاي صنعتي و ب ـ نقشه‌هاي ساختماني

الف ـ نقشه‌هاي صنعتي: اين نوع نقشه‌ها در كليه رشته‌هاي صنعتي از قبيل ماشين‌افزار، قالب‌سازي و ذوب فلزات،


مدل‌سازي، درودگري، صنايع اتومبيل، صنايع لوازم خانگي، برق، الكترونيك، مكانيك و به طور كلي براي ساخت و توليد كليه لوازم صنعتي و فني در كليه رشته‌هاي صنعتي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

ب ـ نقشه‌هاي ساختماني: نقشه‌هاي ساختماني به طور كلي در كليه كارهاي ساختماني مورد استفاده قرار مي‌گيرند و مي‌توان به شرح ذير آن‌ها را تقسيم نمود:

§      نقشه‌هاي معماري (فاز I)

§      نقشه‌هاي محاسباتي (فاز II)

§      نقشه‌هاي شهرسازي

§      نقشه‌هاي اجرايي پل‌ها، سدها، سيلوها و نظاير آن

§      نقشه‌هاي تاسسات مكانيكي

§      نقشه‌هاي تاسيسات برقي و الكتريكي

 

ü    نقشه‌هاي معماري: اين نقشه‌ها عموما جهت طراحي ابنيه شامل: خانه مسكوني، آپارتمان‌ها، ساختمان‌هاي تجاري، بهداشتي، فرهنگي، تفريحي، تحقيقاتي، ورزشي، علمي، آموزشي و غيره به كار برده مي‌شوند. اين نوع نقشه‌ها بر اساس مطالعات اوليه و نتايج به دست آمده تصويب شده، طرح و تهيه مي‌شوند.

ü       نقشه‌هاي محاسباتي: نقشه‌هاي سازه شامل اسكلت ساختمان، پي و ستون‌ها، ديوارهاي باربر و ديوارهاي برشي، تير ريزي‌هاي سقف و اتصالات مربوط به ساختمان مي‌باشد كه بر اساس محاسبات مهندس سازه، محاسبه و طراحي مي‌شوند.

ü       نقشه‌هاي اجرايي: كاربرد اين نقشه در راه‌سازي، پل‌سازي، ساخت تونل، سدسازي، اسكله و باند فرودگاه‌ها است.

ü    نقشه‌هاي شهرسازي: اين نقشه‌ها بر اساس مطالعات و نيازمندي‌هاي شهري طراحي مي‌شوند. در اين نقشه‌ها نحوه شكل‌گيري شبكه‌هاي رفت و آمد پياده و سواره، نحوه كاربري اراضي، سيستم دفع آب‌هاي سطحي، نحوه توزيع شبكه آب، برق، گاز، تلفن و فاضلاب، همچنين مرحله‌بندي اجراي قسمت‌هاي مختلف طرح شهرسازي را نشان مي‌دهد.

ü       نقشه‌هاي تاسيسات مكانيكي: اين نقشه‌ها شامل:

1-     نقشه‌هاي لوله‌كشي آب سرد و گرم بهداشتي، مشخصات لوله‌ها و نحوه اتصالات.

2-     لوله‌هاي شوفاژ و يا تهويه مطبوع

3-     شبكه فاضلاب و آب باران، مشخصات و نحوه اتصالات آن‌ها

4-     مسير و مشخصات كانال‌هاي تهويه يا كولر

5-     شبكه لوله‌كشي موتورخانه و نحوه اتصال شبكه به ديگ‌هاي آب گرم شوفاژ و بهداشتي است.

ü       نقشه‌هاي تاسيسات برقي و الكتريكي: اين نقشه‌ها جهت نشان دادن:

1-   مسير و مشخصات سيم‌كشي برق، تلفن، دربازكن‌هاي برقي، آنتن‌ها، سيستم اعلام خطر آتش‌سوزي، اعلام خطر گاز، علام خطر در موارد سرقت (نصب دزدگيرها)، محل نصب لامپ‌ها و وسايل الكتريكي

2-     سيم‌كشي موتورخانه، تعيين مشخصات تابلوهاي برق و محل نصب آن به كار مي‌رود.

منبع: رسم فني و نقشه‌كشي1، گروه تحصيلي عمران، شاخه فني و حرفه‌اي، نظام جديد آموزش متوسطه

 

ارسال فكس و فايل‌ها از طريق خط تلفن با استفاده از كامپيوتر

آيا مي‌دانيد با داشتن خط تلفن، مودم و كامپيوتر بدون نياز به اينترنت مي‌توانيد نسبت به ارسال و دريافت فكس و فايل‌هاي خود از كامپيوتري به كامپيوتر ديگر اقدام كنيد.
[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

تا كنون نرم‌افزارهاي متعددي براي انجام عمليات طراحي و نقشه كشي به بازار عرضه شده است. اين نرم‌افزارها در اصطلاح CADD (مخفف عبارت Computer Aided Design & Drafting به معناي طراحي و نقشه كشي به كمك كامپيوتر) خوانده مي‌شود. در ميان اين نرم افزارها برنامه اتوكد بيش از همه مورد استقبال قرار گرقته است.

استقبال از اين برنامه در حدي است كه بالغ بر 80 درصد بازار اين گونه نرم‌افزارها به اتوكد اختصاص دارد و 20 درصد باقي مانده نيز توسط چندين نرم‌افزار ديگر پوشش داده مي‌شود. با اين حساب مي‌توان اتوكد را يكه‌تاز ميدان طراحي به كمك كامپيوتر دانست.

 

تاريخچه AutoCAD

برنامه اتوكد در سال 1982 ميلادي به بازار عرضه شد. طي 20 سال گذشته اين برنامه مرتبا تحت تغييرات مختلفي قرار گرفته تا امروز با عنوان نسخه 2008 آن در سطح دنيا موجود است. اين برنامه متعلق به يك شركت آمريكايي با نام AutoDesk مي‌باشد. شركت اتودسك كه شعبه مركزي آن در ايالت كاليفرنيا آمريكا واقع شده، علاوه بر نرم‌افزار اتوكد برنامه‌هاي مختلف گرافيكي، انيميشن و طراحي را  به بازار عرضه نموده كه بعضي از آن‌ها به شرح زير است:

·          Mechanical Desktop

·          Architectural Desktop

·          AutoDesk CAD Overlay

·          AutoDesk Raster Design

·          Auto CAD Map

·          3D Studio VIZ

·          Civil Design

·          Land Development

·          Auto CAD Mecanical

·          AutoDesk Inventor

همانطور كه ملاحظه مي نماييد، شركت اتودسك به عنوان يكي از قديمي ترين شركت هاي توليد كننده برنامه‌هاي تخصصي، مهندسي، معماري و گرافيك پيشروي اين صنعت از لحاظ حجم توليد و كيفيت نرم افزارها مي‌باشد.

وجود مجله‌هاي تخصصي متعدد كه به برنامه اتوكد مي‌پردازد و نيز حضور سايت‌هاي اينترنتي و شركت‌هاي مختلف خدماتي مرتبط با اين برنامه در سر تا سر جهان اين نرم‌افزار را همواره به عنوان نرم‌افزار استاندارد نقشه‌كشي جهان مطرح نموده است. حتي در شركت‌هايي كه از نرم‌افزاري بجز اتوكد براي امور CAD خود استفاده مي‌كنند، معمولا بر روي چند كامپيوتر برنامه اتوكد نصب شده است.

لازم است بدانيد كه هر نسخه جديد از AutoCAD قابليت پشتيباني فايل‌هاي ايجاد شده در نسخه هاي قبلي را دارد و نيز قادر است فايل‌هاي خود را به گونه‌اي ايجاد كند كه در نسخه‌هاي قبلي قابل استفاده باشد. بنابراين در حال حاضر فرااگيري AutoCAD 2008 به همه تازه‌كاران توصيه مي‌شود.

منبع: مهندس عليرضا پارساي،‌ خود آموزAutoCAD 2002، سطح يك،‌ نشر آفرنگ، 1380  با اندكي دخل و تصرف

 

لطفا مداد باشید.

در مداد پنج خاصیت است که اگر به دستشان بیاوری، تمام عمرت به آرامش می‌رسی:

1-   مي‌توانی کارهای بزرگی کنی، اما نباید هرگز فراموش کنی دستی وجود دارد که هر حرکت تو را هدایت مي‌كند. اسم این دست، خداست. او باید تو را همیشه در مسیر اراده‌اش حرکت دهد.

2-   گاهی باید از آن چه مي‌نویسی دست بکشی و از مدادتراش استفاده کنی. این باعث مي‌شود مداد کمی رنج بکشد، اما آخر کار، نوکش تیزتر مي‌شود. پس بدان که باید رنج‌هایی را تحمل کنی، چرا که این رنج باعث مي‌شود انسان بهتری شوی.

3-   مداد همیشه اجازه مي‌دهد برای پاك‌كردن یک اشتباه، از پاك‌كن استفاده کنیم. بدان که تصحیح یک کار خطا، کار بدی نیست. در واقع برای این که خودت را در مسیر درست نگه داری، مهم است.

4-     چوب یا شکل خارجی مداد مهم نیست، ذغالی اهمیت دارد که در داخل چوب است. پس همیشه مراقب باش درونت چه خبر است.

5-   و سرانجام: مداد همیشه اثری از خود به جا مي‌گذارد. بدان هر کار در زندگي‌ات، ردی به جا مي‌گذارد و سعی کن نسبت به هر کاری که مي‌كنی، هوشیار باشی و بدانی چه مي‌‌كنی؟

گردآوري: فضه عدلي رخنه

«پايان»

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

لوگوی نشریات خبری گروه

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

کارگاه الکترونیک لاین

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

کارگاه الکترونیک لاین

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

به جهت سهولت مطالعه، ذیلا خلاصه عملکرد شش ماهه گروه بر حسب تاریخ اجراء، فهرست شده است:

تاریخ

موضوع فعالیت و یا جلسه، تصمیمات اتخاذ شده

16/07/1386

اولین جلسه گروه آموزشی حرفه و فن، انتخاب سرگروه­های آموزشی، تهیه بودجه­بندی، آماده­سازی اولین نشریه خبری گروه، معرفی وبلاگ گروه و ....

23/07/1386

دومین جلسه گروه آموزشی حرفه و فن، تدوین اولین مسابقه دست­سازه­های دانش­آموزی، تهیه اولین نشریه دانش­آموزی آوای فن، برنامه­ریزی برنامه صدای معلم، ایجاد وبلاگ دانش­آموزی و ....

30/07/1386

برگزاری دومین جلسه گروه و ....

07/08/1386

برگزاری جلسه اول اولین مجمع عمومی گروه در روستای لاین و شهر کلات

09/08/1386

برگزاری جلسه دوم اولین مجمع عمومی گروه در شهر زاوین، ارسال نمونه سئوالات نوبت اول درس حرفه و فن و نیز نشریات سال گذشته گروه تحت لوح فشرده به کلیه مدارس راهنمایی شهرستان

14/08/1386

برگزاری سومین جلسه گروه و ....

20/08/1386

برگزاری چهارمین جلسه گروه، تدوین دومین مسابقه دست­سازه­های دانش­آموزی، تهیه دومین نشریه دانش­آموزی آوای فن، بروز رسانی وبلاگ­ها و ...

28/08/1386

برگزاری جلسه اول کارگاه الکترونیک در روستای لاین

06/09/1386

برگزاری جلسه دوم کارگاه الکترونیک در شهر کلات

08/09/1386

برگزاری اولین جلسه کارگاه کاغذ و تا (اوریگامی)، تدوین سومین مسابقه دست­سازه­های دانش­آموزی

12/09/1386

برگزاری پنجمین جلسه گروه، بروز رسانی وبلاگ­ها و ....

25/09/1386

برگزاری دومین جلسه کارگاه کاغذ و تا (اوریگامی)

26/09/1386

برگزاری ششمین جلسه گروه، تدوین دومین نشریه تخصصی گروه، برنامه­ریزی برگزاری کارگاه Power Point و .....

01/10/1386

تدوین سومین نشریه آوای فن

01/11/1386

برگزاری هفتمین جلسه گروه، تدوین سومین نشریه تخصصی گروه، بروز رسانی وبلاگ­ها و ....

08/11/1386

برگزاری هشتمین جلسه گروه، برنامه­ریزی شرکت در نمایشگاه کارشناسی تکنولوژی در ایام دهه مبارک فجر

06/012/1386

برگزاری نهمین جلسه گروه، تهیه گزارش عملکرد شش ماهه، اعلام اسامی نفرات برتر مسابقات هدف و ....

باید اضافه کنیم که گزارش عملکرد شش ماهه گروه آموزشی حرفه و فن به تفضیل برای ارسال به سازمان محترم آموزش و پرورش خراسان رضوی ارسال شده است.

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

... ادامه از نشريه قبلي

آموزش تفكر

نحوه سازماندهي كلاس درس به منظور تشويق تفكر

·   فضاي كلاس طوري مرتب شود كه باعث كنش متقابل شود؛ شرايط فيزيكي كلاس درس در ايجاد محيطي مناسب براي تفكر انتقادي بسيار حائز اهميت است. فضاي كلاس درس بايد طوري طراحي شود كه تبادل انديشه را تسهيل كند. قرار دادن صندلي‌ها و ميزها در صف مستقيم و پشت سر هم، تبادل انديشه و تفكر جمعي دانش‌آموزان را غير ممكن مي‌سازد. معلم با استفاده از تخيل و اندكي تلاش مي‌توانند وضعيت فيزيكي كلاس درس را اصلاح و فضايي ايجاد كنند كه باعث تبادل افكار دانش‌آموزان شود.

در كلاس هاي كوچك و كم جمعيت مي توان ميزها و صندلي‌ها را به صورت نيم دايره، دايره، چهارگوش يا به شكل U يا نعل اسبي مرتب كرد و در كلاس‌هاي بزرگ‌تر هم مي‌توان شاگردان را به گروه‌هاي كوچك تقسيم كرد. در اين گونه سازماندهي كلاس، هدف اصلي اين است كه دانش‌آموزان يكديگر را ببينند و با يكديگر به مباحثه و فعاليت بپردازند.

·      در صورت امكان به وقت كلاس بيفزاييد؛ تفكر زماني پرورش مي‌يابد كه دانش‌آموزان فرصت كافي براي تعمق و تفكر داشته باشند. كلاس درس با زمان محدود براي پرورش تفكر مفيد و موثر نخواهد بود و كلاس‌هاي طولاني براي آموزش فنون تفكر انتقادي بسيار بهتر و موثرتر از كلاس‌هاي كوتاه مدت است. از اين رو، معلمان بايد در صورت كمبود وقت تلاش كنند بر وقت كلاس بيفزايند تا دانش‌آموزان فرصت بررسي، تبادل انديشه وتجزيه وتحليل اطلاعات رابيابند.

·      محيطي پذيرا ايجاد كنيد؛ تلاش براي تشويق دانش‌آموزان به بحث و تبادل انديشه به محيطي پذيرا نياز دارد؛ يعني جايي كه هم دانش آموزان در آن احساس امنيت كنند و هم معلمان بتوانند به يكديگر اعتماد و اطمينان نمايند. معلمان بايد با دقت و احترام اظهار نظرهاي دانش‌آموزان را طرد نمايند يا مورد سرزنش قرار دهند. معلمان بايد براي اظهارات غلط يا درست دانش آموزان در فرايند بحث و تبادل انديشه ارزش يكساني قائل شوند؛ زيرا محصول انديشه آنان است و زمينه‌اي براي انديشه مجدد و ارزيابي تفكرشان فراهم مي‌سازد.

 

نتيجه گيري

با توجه به تحولات شگرفي كه در علوم و فناوري اطلاعات حاصل شده و نظريه‌ها و رويكردهاي جديدي كه نسبت به علم و روش‌هاي آموزش آن مطرح شده است، ديگر متخصصان تعليم و تربيت به انتقال حقايق علمي و تاكيد بر محتواي دروس دست برداشته‌اند و اكنون بر روش و نگرش علمي در فرايند ياددهي‌ـ يادگيري تاكيد دارند و يادگيري روش علمي و كسب نگرش‌هاي علمي با روش‌هاي سنتي امكان‌پذير نيست و بايد به جاي آن‌ها از روشهاي جديد استفاده نمود. معلمان عزيز و گرامي نيز كه در اين خصوص پرچم‌دار محسوب مي شوند بايد با اين گونه روش‌ها و رويكردها آشنا بوده و از آن‌ها در اداره كلاس و آموزش دروس استفاده نمايند. همكاران عزيز با توجه به شرايط كلاس و تجارب خود مي‌توانند به نحو بهتر و شيوه‌هاي جذاب‌تري در دروس گوناگون از اين روش استفاده نمايند.

گردآوري: زهرا شريفي

منبع: www.Khedu.ir

 

تاريخچه سيگار

در دايره‌المعارف‌هاي فارسي مي‌خوانيم: توتون ماخوذ از «تتن» تركي، گياهي است داراي برگ‌هاي پهن و بزرگ و گل‌هايش سرخ يا سبز رنگ، بلندي ساقه‌اش گاه تا يك متر مي‌رسد. برگ‌هاي آن را پس از خشك‌كردن به اقسام مختلف توتون چپق و توتون قليان عمل مي‌آورند و در تدخين به كار مي‌برند و در تمام آن‌ها ماده  نيكوتين وجود دارد.

دايرةالمعارف «بريتانيكا» درباره توتون مي نويسد: توتون گياهي است كه از برگ‌هاي آن پس از فشرده‌شدن براي كشيدن، جويدن، انفيه و توليد نيكوتين استفاده مي‌شود. در اوايل قرن شانزدهم ميلادي اسپانيايي‌ها به قاره آمريكا رفته و سلطه خويش را بر بخش عظيمي از سرزمين‌هاي جنوبي آن مستقر كردند. آنان در اين نواحي با گياهي به نام «نيكوتيانا» آشنا شدند كه بوميان محلي برگ خشك و خردشده آن را در برگ نازك «ذرت» مي‌پيچيدند و آتش مي‌زدند و دود آن را با ولعي تمام مي‌كشيدند. اسپانيايي‌ها هنگام بازگشت به كشور خود، تخم و برگ اين گياه را به اسپانيا و پرتغال بردند. شيوه كشت و استعمال آن را به هم وطنان خويش آموختند.

اين گياه كه شاخ و برگ خشك‌شده آن امروز توتون و تنباكو و پيچيده شده‌اش را در كاغذهاي نازك، سيگار و سيگارت مي‌نامند خيلي زودتر از آن چه تصور شود به فرانسه و انگلستان و از آن جا به ساير كشورهاي اروپايي و در آغاز قرن هفدهم به عثماني، مصر، هند و همزمان به وسيله پرتغالي‌ها در زمان صفويه به ايران راه يافت و با وجود همه سخت‌گيري‌هاي دولت‌ها و مخالفت علماي ديني ديري نگذشت كه سراسر اروپا و آسيا در هاله‌اي از دود جهنمي اين بلاي خانمان‌سوز فرو رفت و متعفني نكبت‌بار به مسكني آرام‌بخش شهرت يافت و منكري آشكار به صورت معروفي مفيد جلوه نمود.


ضررهاي سيگار

آمارهاي رسمي جوامع پزشكي جهان حاكي است كه دود سيگار و اعتياد به آن تاثيرات بسيار بدي بر اندام و بافت‌هاي بدن دارد كه از آن جمله است:

1-     فساد دندان‌ها و سياه‌شدن آن‌ها، عفونت دهان و بوي بد آن، ويتامين C بدن را كم مي‌كند و باعث ايجاد زخم‌هاي پوستي مي‌شود.

2-   اختلالات گوارشي و سوء هاضمه و بي‌اشتهايي: نيكوتين و سموم ديگر همراه با ماده قيري شكل دود سيگاركه لب‌ها، زبان، لثه و گلو را آغشته نموده هنگام مصرف غذا مقداري از آن‌ها همراه خوراكي‌ها و آشاميدني‌ها وارد معده مي‌شود و با تاثيرات شيميايي خود بر شيره معده، هضم غذا را به تاخير انداخته و توليد سوء هاضمه مي‌نمايد و به مرور باعث زخم معده و زخم اثني‌عشر مي‌شود.

3-   اختلالات قلبي، نامنظمي گردش خون، تصلب شرايين و سكته‌هاي ناگهاني: اولين عكس‌العملي كه سيگار در بدن ايجاد مي‌كند، نامنظمي گردش خون است زيرا نيكوتين سيگار بلافاصله روي غده هيپوفيز اثر مي‌گذارد و در وظايف آن ايجاد اختلال مي‌كند. يكي از مهم‌ترين وظايف اين غده تنظيم جريان خون در بدن است.

4-   اختلالات عصبي و ضعف اعصاب، بروز سردرد و تشنج: نيكوتين از قوي‌ترين سموم است و اثر آن در سلسله اعصاب مورد اهميت است؛ حتي اختلال فعاليت دستگاه گردش خون و اعضا گوارش غالبا مربوط به اختلال در عمل اعصاب تنظيم‌كننده گردش خون و تنفس و گوارش غذا مي‌باشد.

5-     كاهش عمر بدن: تحقيقات نشان مي‌دهد كه هر نخ سيگار 5/5 دقيقه از عمر انسان را مي‌كاهد.

6-      كاهش مقاومت بدن در مقابل بيماري‌ها، چين و چروك صورت و پيري زودرس

7-     كاهش حافظه: در معتادان به سيگار اختلال حواس خصوصا كاهش حافظه نسبت به يادآوري اشيا و اسامي اشخاص پيدا مي شود.

8-   كاهش قوه بويايي و ذايقه: حساسيت اندام‌هاي پويايي و چشايي از بين مي‌رود و در اثر سموم نيكوتين پرزهاي چشايي آسيب ديده لذا خوراكي‌ها طعم لذت‌بخش قبلي خود را از دست مي‌دهند.

9-     كاهش قوه بينايي و شنوايي، كاهش قند خون

10- فرسودگي كبد: سموم موجود در خون مانع از تغذيه كافي اندام‌هاي مختلف شده و بر فعاليت و فرسودگي كبد مي‌افزايد كار كبد كه تصفيه خون و گرفتن سموم آن است بر استعمال متمادي دخانيات دچاراختلال شده و فرد مبتلا به بيماري‌هاي كبدي مي‌گردد.

11- كاهش ميزان هواي تنفسي و فرسودگي ريه: هرگاه پس از پك‌زدن سيگار دود آن را از راه دستمال كاغذي كه بر لب چسبيده باشد، بيرون دهيم لكه قهوه‌اي رنگي روي دستمال ظاهر خواهد شد كه همان بقاياي مواد جامد و مايع توتون است. اين لكه، مايع لزجي است كه به مرور زمان در اثر استعمال مداوم دخانيات در ريه افراد رسوب مي‌كند. طبيعي است كه ديگر ريه‌ها نمي‌توانند به خوبي وظيفه جذب اكسيژن را از هواي تنفسي و رساندن آن به خون را انجام دهند.

12- آمفيزم: پيدايش هوا يا گاز به طور غيرعادي در بافت‌هاي بدن اختلالي است كه هم انسان را مي‌كشد و هم مي‌تواند او را معيوب كند و كاملا به سيگار كشيدن ارتباط دارد. آمفيزم ريوي بيماري است كه باعث تورم غيرعادي در بافت‌هاي ريوي و نابودي آن‌ها مي‌گردد و سالانه سي هزار نفر را به كام مرگ مي‌كشاند.

گردآوري: فضه عدلي رخنه

«پايان»

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

يادداشت‌برداري

... ادامه از نشريه قبلي

وقتی که سخنران یک طرح پیچیده را نشان می‌دهد و ضمن انجام این کار توضیح می‌دهد، ببینید که طرح او مهم‌تر است یا توضیحات کلامی او. اگر طرحی که می‌کشد یا نشان می‌دهد مهم‌تر است، از او بخواهید تا مکث کند (بهتر است چند نفر با هم این تقاضا را بکنند). شما خود طرح پیچیده معلم را ساده کنید و آن را یادداشت نمایید. اگر سخنرانی معلم حاوی مطالب پیچیده‌ای است که در کتاب یافت می‌شود، آن را یادداشت نکنید، در عوض توضیحات خود را یادداشت کنید.

تمام اظهارات معلم را یادداشت نکنید. به نکات مهم اکتفا کنید، و برای این که در یادداشت‌برداری عقب نمایید، از علایم اختصاری گوناگون استفاده کنید. بلافاصله پس از پایان یافتن سخنرانی، یادداشت‌های خود را با یادداشت‌های دوستانتان مقابله کنید و به رفع نواقص آن‌ها بپردازید. اگر بعد از سخنرانی فرصت پرسش و پاسخ وجود دارد، از معلم بخواهید تا نکات مشکل و مبهم را بیشتر توضیح دهد.

منبع: روانشناسي پرورشي، دكتر علي اكبر سيف

 

برترين‌ها

گروه آموزشي حرفه و فن پس از بررسي كليه كارهاي رسيده از مدارس شهرستان و ضمن تشكر از كليه دانش‌آموزان شركت كننده در مسابقات و نيز تشكر از همكاري دبيران و مديران مربوطه، اسامي نفرات اول را به شرح ذيل اعلام كرد:

پايه سوم

حسن فرزانه

ابراهيمي گرو

پايه دوم

عارف بابايي‌و مهدي فولاديان

جلاير رباط

پايه دوم

هانيه حضرتي

عباسپناه قلعه‌نو

از مديران محترم اين آموزشگاه­ها تقاضا مي‌شود براي دريافت لوح‌هاي تقدير و جوايز اين عزيزان به كارشناسي

 

تكنولوژي و گروه‌هاي آموزشي مديريت آموزش و پرورش شهرستان مراجعه نمايند.

 

شركت‌كنندگان دومين مسابقه دانش‌آموزي حرفه‌و فن

رديف

نام و نام خانوادگي

آموزشگاه

1       

الهام غزنوي

حاج اميرزاده گرو

2       

... فولادي

حاج اميرزاده گرو

3       

مينا ادبيان

حاج اميرزاده گرو

4       

سارا فخرايي

حاج اميرزاده گرو

5       

عاطفه دولتي

حاج اميرزاده گرو

6       

... صميمي

حاج اميرزاده گرو

7       

معصومه حميدي

حاج اميرزاده گرو

8       

پريسا رستم‌پور

حاج اميرزاده گرو

9       

افسانه جعفريان

حاج اميرزاده گرو

10   

كلثوم سرتيپي

حاج اميرزاده گرو

11   

مرتضي شهپناه

ايرانپور لايين

12   

مهدي حضرتي

ايرانپور لايين

13   

سعيد امامپور

ايرانپور لايين

14   

عارف بابايي‌و مهدي فولاديان

جلاير رباط

15   

ذبيده اسحاقي و آرزو كوهي

جلاير رباط

16   

خديجه نورزاده

الزهراء زاوين

17   

فاطمه اسماعيلي

الزهراء زاوين

18   

سميرا ارغواني

حضرت زينب

19   

فاطمه مرادي

حضرت زينب

20   

نسرين حسن‌زاده

پروين اعتصامي

21   

فريبا رمضاني

پروين اعتصامي

22   

صغري بهبودي

پروين اعتصامي

23   

زهرا كبودي

پروين اعتصامي

24   

هانيه حضرتي

عباسپناه قلعه‌نو

25   

مريم فولادي

عباسپناه قلعه‌نو

26   

مريم جلايرنژاد

عباسپناه قلعه‌نو

27   

فاطمه ...

عباسپناه قلعه‌نو

28   

حميد دهقان

سعيديان قلعه‌نو

29   

مريم كشوري

غلامپور زاوين عليا

30   

سمانه ايزديان

غلامپور زاوين عليا

31   

مريم وزيري

غلامپور زاوين عليا

32   

فاطمه برات‌پناه

غلامپور زاوين عليا

ضمنا سومين مسابقه با عنوان پرگار چوبي ويژه پايه اول نيز به كليه مدارس سطح شهرستان ابلاغ شده است كه مهلت آن تا اول دي‌ماه جاري تعين گرديده است.      «پايان»

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

چگونه در نرم‌افزار Word هم اعداد فارسي و هم اعداد انگليسي داشته باشيم؟

در Word 2003 به منوي Tools رفته و گزينه Option را انتخاب نماييد. پنجره Option با چندين سربرگ باز مي‌شود. در انتهاي سربرگ Complex Scripts يك كشو با نام Numeral قرار دارد كه داراي چهار حالت Arabic، Hindi، Context و System مي‌باشد. اگر بخواهيد كليه اعداد سند شما به صورت فارسي نمايش داده شود، گزينه Hindi را انتخاب كنيد. اما بهترين گزينه اين كشو، گزينه Context به معني محتوا است. با انتخاب اين گزينه مي‌توانيد اعداد فارسي و اعداد انگليسي را تواما داشته باشيد. حال كه اين تنظيمات را انجام داديد به محيط تايپ برگرديد. اعداد و كلماتي را به فارسي تايپ كنيد. با گرفتن كليدهاي تركيبي Ctrl+Shift زبان انگليسي را انتخاب و اعدادي را تايپ نماييد.

تنظيم: محسن نوري

 

آموزش تفكر

براي اين كه دانش‌آموزان خوب تربيت شوند و افراد مفيدي در آينده باشند بايد متفكر، خلاق، نقاد و داراي بينش علمي باشند و اين تنها در سايه انتقال اطلاعات به ذهن شاگردان حاصل نمي‌شود. بلكه در برنامه‌هاي مدارس بايد روش‌هايي گنجانده شود كه از طريق آن‌ها دانش‌آموزان قابليت‌هاي چگونه آموختن را از طريق نظم فكري بياموزند و در زندگي روزمره خود به كار برند و با توجه به نقش اساسي محيط‌هاي آموزشي و روش‌هاي حاكم بر آن‌ها، بايد به صورتي سازماندهي شوند كه دانش‌آموزان را به جاي ذخيره‌سازي حقايق علمي با مسائلي كه در زندگي واقعي با آن‌ها مواجه مي‌شوند، درگير سازند.

ماهيت و تعريف تفكر

بسياري از دانشمندان انسان را حيوان متفكر مي‌دانند و تفكر را فصل مميز انسان و حيوان قرار مي‌دهند. با اين كه پاره‌اي از آزمايش‌ها نشان مي‌دهد كه تفكر در سطح پايين و ابتدايي آن در ميان بعضي از حيوانات ديده مي‌شود ولي تفكر اساسي مخصوص انسان است.

جان ديويي در كتاب چگونه فكر مي‌كنيم درباره مفهوم تفكر مي‌گويد: «عملي است كه در آن موقعيت موجود، موجب تاييد يا توليد واقعيت‌هاي ديگر مي‌شود يا روشي است كه در آن باورهاي آينده بر اساس باورهاي گذشته پايه‌گذاري مي‌گردد.

شريعتمداري در كتاب روانشناسي تربيتي خود تفكر را جرياني كه در آن فرد كوشش مي‌كند مشكلي را كه با آن رو به رو شده مشخص سازد و با استفاده از تجربيات قبلي خويش به حل آن اقدام نمايد، تعريف مي‌نمايد.

 

اهميت و ضرورت

يادگيري از طريق شرطي‌سازي (كه مد نظر رفتارگرايان است) يك يادگيري سطحي است و با يادگيري از طريق درك و فهم و بصيرت كه بر محور تفكر قرار دارد، قابل تلفيق نيست. تفكر پايه ادراك و يادگيري را تشكيل مي‌دهد. فهم و ادراك اساسي هر چيز، نتيجه تفكر درباره آن چيز است.

پيش‌رفت انسان در زمينه علمي، ادبي، هنري، اخلاقي و معنوي همه در نتيجه تكفر انديشمندان حاصل شده است. حل مشكلات زندگي، اجتماعي و ... در سايه تفكر و تعقل صورت مي‌گيرد. اميرالمومنين علي(ع) مي‌فرمايند: «تنها از طريق عقل مي‌توان بر زمانه پيروز شد.»

ويژگي‌هاي ذهني متفكر

·      ترديد منطقي: معمولا امور را با ترديد مي‌نگرد و بدون ترديد از پذيرش افكار و عقايد خودداري مي‌كند.

·      كنجكاوي شديد

·      فهم عميق: به معرفت سطح قناعت نمي‌كند و ژرف‌انديشي خاصي در مطالعات او به چشم مي‌خورد.

·      ديد وسيع: غالبا امور را در سطح گسترده‌تري مورد مطالعه قرار مي‌دهد.

·      فروتني

·      سعه صدر

·      اتكا به نفس

·      طرفداري از ارزش‌هاي انساني

·      ترقي طلبي: از ركود و توقف رنج مي‌برد.

·      وحدت رويه: شخصيتي هماهنگ و واحد دارد.

 

مقايسه آموزش به روش سنتي با آموزش تفكر

در آموزش سنتي فعاليت اصلي كلاس بر عهده معلم است و معلم فعالانه به ارائه اطلاعات و دانش سازمان‌يافته مي‌پردازد و در صدد است تا آن‌ها را به ذهن شاگردان منتقل كند. دانش‌آموزان نيز منفعالانه بايد اطلاعات مورد نظر را حفظ كرده، در زمان ارزشيابي به خاطر آورده و پاسخ دهند. در اين روش تاكيد بر محتواي درس است و اغلب كتاب‌هاي درسي و معلم، منبع اطلاعاتي محسوب مي‌شوند. ولي در آموزش براي متفكر بار آمدن دانش‌آموز، معلم نقش راهنما و تسهيل‌گر را دارا بوده و دانش‌آموزان فعالند و در پي كسب اطلاعات از منابع ديگري علاوه بر معلم و كتاب درسي هستند. همچنين به جاي تاكيد بر محتوا بيشتر بر روش تاكيد دارند. در اين روش حجم اطلاعات دريافتي در درجه اول قرار ندارد و لزومي به حفظ كردن مطالب درسي بدون درك و فهم آن‌ها نيست.


عوامل بستر ساز تفكر

·   دانش: اگر فرد درباره چيزي كه مي‌خواهد بيانديشد، ادراك يا دانشي نداشته باشد، قادر به تفكر و تجزيه و تحليل آن موضوع نخواهد بود. به همين دليل درباره هر موضوعي كه مي‌خواهيم در كلاس از اين روش استفاده كنيم بايد دانش‌آموزان راجع به آن اطلاعاتي داشته باشند و در غير اين صورت لازم است اين اطلاعات يا منابع و راه‌هاي كسب آن‌ها را به شاگردان بگوييم و با آن‌ها آشنا كنيم.

·   منش: بايد دانش‌آموزان كم‌كم به يان روحيه و ديد برسند كه بايد با ترديد منطقي به مسائل نگاه كنند و درباره هر موضوعي بدون تعصب و گرايش خاصي عمل كنند.

·   اقتدار: گرايش انتقادي معمولا مورد توجه يا پذيرش قرار نمي‌گيرد. متفكران منتقد اهل مباحثه و پر سر و صدا هستند. آنان در واقع ماشين جامعه را به حركت در مي‌آورند و به سختي مي‌توانند بين خطوط كاوشگري و خطر كردن، گام بردارند. در كلاس درس هم بايد براي شاگردان اين اطمينان حاصل شده باشد كه اگر مطلبي را بر خلاف نظر معلم يا كل كلاس ابراز داشتند و از آن حمايت كردند، مشكلي براي آنان به وجود نمي‌آيد و در بحث همه شاگردان به صورت منطقي به ارائه نظرها و ديدگاه خود مي‌پردازند و كسي به خاطر عقيده يا نظري مورد ملامت قرار نمي‌گيرد و كم‌كم شاگردان به اين سطح برسند كه اگر در جمعي نظري مخالف آن‌ها داشتند، ابراز كنند و با دليل از آن دفاع كنند.

 

نحوه سازماندهي كلاس درس به منظور تشويق تفكر

ايجاد تعادل بين محتوا و فرايند تدريس

اگر تلاش معلمان در فرايند ياددهي‌ـ يادگيري تمام كردن كتاب درسي و آماده كردن شاگردان براي آزمون نهايي باشد، اين روش از ديگر فعاليت‌هاي آموزشي از جمله پرورش تفكر، در كلاس جلوگيري مي‌كند.

 

ايجاد تعادل بين سخنراني و كنش متقابل

معلم بايد از طريق تشويق، مباحثه، پرسش و با استفاده از ديگر روش‌هاي مناسب براي تبادل انديشه در كلاس درس، بين سخنراني خود و كنش متقابل دانش‌آموزان، تعادل ايجاد كند.

 

سازماندهي و طراحي فضاي كلاس

فضاي آموزشي در پرورش مهارت‌هاي تفكر انتقادي نقش بسيار ارزنده‌اي دارد. سازماندهي و آرايش كلاس درس به منظور ايجاد فضايي براي تعامل بسيار دشوار اما مفيد و موثر است كه در ذيل به پنج نكته اساسي كه براي موثرتر شده اين امر اشاره دارد، پرداخته مي‌شود:

·   هر جلسه را با طرح يك مسئله شروع كنيد؛ در ابتداي شروع هر درس، تدريس را با يك سوال يا مسئله جذاب شروع كنيم كه باعث جلب توجه دانش‌آموزان به درس مورد نظر گردد.

·   براي تشويق شاگردان به تعمق از سكوت استفاده كنيد؛ علاوه بر روش‌هاي حل مسئله، بحث و گفتگو و حتي تبادل پرشور عقايد، سكوت هم مي‌تواند به رشد تفكر انتقادي كمك كند.

·   فضاي كلاس طوري مرتب شود كه باعث كنش متقابل شود؛ شرايط فيزيكي كلاس درس در ايجاد محيطي مناسب براي تفكر انتقادي بسيار حائز اهميت است.

ادامه دارد...

گردآوري: زهرا شريفي

منبع: www.Khedu.ir

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

چگونه در نرم‌افزار Word هم اعداد فارسي و هم اعداد انگليسي داشته باشيم؟

در Word 2003 به منوي Tools رفته و گزينه Option را انتخاب نماييد. پنجره Option با چندين سربرگ باز مي‌شود. در انتهاي سربرگ Complex Scripts يك كشو با نام Numeral قرار دارد كه داراي چهار حالت Arabic، Hindi، Context و System مي‌باشد. اگر بخواهيد كليه اعداد سند شما به صورت فارسي نمايش داده شود، گزينه Hindi را انتخاب كنيد. اما بهترين گزينه اين كشو، گزينه Context به معني محتوا است. با انتخاب اين گزينه مي‌توانيد اعداد فارسي و اعداد انگليسي را تواما داشته باشيد. حال كه اين تنظيمات را انجام داديد به محيط تايپ برگرديد. اعداد و كلماتي را به فارسي تايپ كنيد. با گرفتن كليدهاي تركيبي Ctrl+Shift زبان انگليسي را انتخاب و اعدادي را تايپ نماييد..

 

بالون‌ها در محيط ويندوز

گاهي اوقات در منتهي اليه سمت راست نوار وظايف (Taskbar) و در كنار ساعت سيستم، پيغام‌هاي كوتاهي در پنجره‌هايي به رنگ زرد مشاهده مي‌شود. اين پيغام‌ها بالون نام دارند. يكي از بالون‌هاي مشهور مربوط به مركز امنيتي ويندوز (Security Center) است كه مرتبا با هشدار خود كاربران را آزار مي‌دهد.

 

تنظيمات صفحه نمايش

ممكن است شمايل‌ها در صفحه نمايش شما بزرگ باشند. در حقيقت اين آيكون‌هاي بزرگ جاي كافي را براي كاركردن در روي صفحه مانيتور از شما مي‌گيرند. علت بزرگي آيكون‌هاي صفحه مانيتور به تنظيم دقت (وضوح ـ Resolotion) صفحه نمايش بر مي‌گردد. براي تنظيم وضوح صفحه نمايش خود بر روي صفحه نمايش (Desktop) راست كليك كرده و از منوي زمينه بازشده گزينه Properties را انتخاب كنيد. پنجره Display Properties با چندين سربرگ باز مي‌شود. آخرين سربرگ با نام Setting را باز كنيد. در اين سربرگ قسمتي با نام Screen Area وجود دارد كه حاوي يك دستگيره است. دستگيره مربوطه را جابجا كنيد. وضوح 600*800 قديمي بوده و امروزه وضوح 1024*728 به عنوان استاندارد حداقل قلمداد مي‌شود. با انتخاب وضوح مناسب كليد تاييد (OK) را كليك نماييد.

حذف لرزش صفحه مانيتور

دو را براي اين كار وجود دارد: اول استفاده از لوح درايور مانيتور و دوم انجام تنظيمات به صورت دستي.

براي انجام تنظيمات به صورت دستي، از پانل كنترل (Contorl Panel) گزينه Display Properties را انتخاب كنيد تا پنجره Display Properties باز شود. در آخرين سربرگ با نام Setting دكمه Advanced به معني «پيشرفته» را كليك كنيد.

در پنجره حاضر سربرگي با نام Monitor را كليك كنيد. در قسمتي از اين صفحه يك كشو با عنوان سرعت احياي تصوير (Refresh Rate) وجود دارد. از اين كشو حداكثر مقدار را انتخاب كنيد و سپس كليد Apply را فشار دهيد. حتما صفحه مانتيورتان صاف‌تر از گذشته خواهد بود.

سرعت احياي تصوير تعداد دفعاتي است كه تصوير مانيتور از بالا به پايين در عرض يك ثانيه يازسازي مي‌شود. مسلما هر چه اين سرعت بيشتر باشد،‌ تصوير مانيتور شفاف‌تر و بدون لرزش خواهد بود. البته حداكثر اين سرعت به نوع مانيتور و نيز مقدار وضوح صفحه نمايش (Resolution) بستگي دارد. در صورتي كه اين پارامتر بيش‌تر از حد قابل قبول مانيتور باشد مي‌تواند به آن صدمه برساند. پس اگر با تنظيم اين پارامتر روي عدد بزرگ‌تر از حد مجاز صفحه مانيتور كامل سياه شد نهراسيد و فقط كليد Esc (بالاي سمت چپ صفحه كليد) را بفشاريد.

 

«پايان»

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

تبريك

آفرين و تبريك بر شما دانش­آموزان  فعال و خلاق شهرستان كلات. خوشحال هستيم كه به دعوت ما پاسخ مثبت داديد و بيش از ده كار عملي براي اولين مسابقه به دست‌مان رسيد.

اسامي شركت­كنندگان اين دوره از مسابقات به شرح ذيل مي­باشد:

رديف

نام و نام خانوادگي

آموزشگاه

1      

نرگس زمرديان

كوثر

2      

ابوالفضل ايرانپور

ايرانپور

3      

زهرا ابراهيمي

پروين اعتصامي

4      

 

پروين اعتصامي

5      

سمانه رحيمي

حضرت زينب

6      

بهرامي

حضرت زينب

7      

مريم رشيديان

جلاير رباط

8      

فاطمه اميري

آبگرم

9      

پروين جعفري

كريمي خشت

10               

ميلاد و محمد اقليمي

گرو

11               

حسن فرزانه

گرو

نفر اول اين مسابقه پس از ارزيابي كارهاي رسيده در نشريه آذرماه انتخاب و معرفي خواهد شد.

 

دومين مسابقه دست­سازه­هاي دانش­آموزي

موضوع دومين مسابقه دانش­آموزي گروه حرفه و فن، تهيه يك نشريه ديواري همانند نشريه حاضر (يك روي برگه A4) مخصوص دانش­آموزان پايه دوم است. اين نشريه بايد به معرفي گياهان دارويي محل زندگي شما بپردازد. پس منتظر كارهاي شما تا 8 آذر هستيم.

 

يادداشت­برداري

معلم می‌تواند از دانش‌آموزان و دانشجویان خود بخواهد تا از توضیحات او یادداشت تهیه کنند. یادداشت برداری دانش‌آموزان و دانشجویان از مطالب سخنرانی معلم، آن‌ها را از حالت غیرفعال خارج می‌سازد و به شرکت در فعالیت کلاسی وا می‌دارد. گیج و برلاینر (1984) نتایج پژوهش‌های همبستگی مربوط به مطالب سخنرانی را مورد بررسی قرار داده و گزارش کرده‌اند که رابطه بین این دو متغیر در همه پژوهش‌ها مثبت و قابل ملاحظه بوده است. با این حال، برلاینر گزارش کرده است که یادداشت‌برداری تنها برای کسانی مفید است که دارای حافظه کوتاه مدت قوی هستند، اما کسانی که حافظه کوتاه مدت ضعیفی دارند تنها همه دانش‌آموزان را مجبور کند تا از سخنرانی او یادداشت بردارند، بلکه باید به آن‌ها اختیار عمل بدهد تا هر کدام که می‌خواهند و هر وقت که مي‌خواهند از گفته‌های معلم یادداشت تهیه کنند.

یادداشت‌برداری به ویژه در مواردی که متن سخنرانی یا ماخذی که بتوان موضوعات ارائه شده  در سخنرانی را در آن‌ها پیدا کرد وجود نداشته باشد مفید است. نشان داده شده که دست‌کم 60 درصد محتوای یک سخنرانی در طول 24 ساعت پس از آن از یاد شنوندگان می‌رود مگر آن که در این باره اقدامی انجام گیرد.

یاداشت‌هایی که هنگام گوش دادن به سخنرانی تهیه می‌شوند اغلب نامنظم و درهم و برهم هستند. بهتر است برای استفاده‌های بعدی این یادداشت‌ها را منظم کرد. عمل یادداشت‌برداری برای این است که محتوای سخنرانی را برای همیشه قابل استفاده سازد. بنابراین، استفاده از مداد رنگی، کشیدن چهارخانه‌ها پیکان‌ها، پرانتزها، نمودارها و جداول خلاصه بسیار مهم هستند. هر چه یادداشت‌ها بهتر سازمان داده شوند، بهتر یاد گرفته و دیرتر فراموش می‌شوند.

براون در کتاب سخنرانی کردن و توضیح دادن به دانش‌آموزان و دانشجویان پیشنهادهای زیر را برای بهتر یادداشت برداشتن ارائه داده است:

·      عنوان و تاریخ سخنرانی را در بالای صفحه اول یادداشت‌های خود بنویسید.

·  بین سطرهای یادداشت‌های خود و در حاشیه اطراف صفحه کاغذ جای کافی منظور کنید تا بعد بتوانید در صورت لزوم اطلاعات دیگری به آن‌ها بیفزایید.

·          از علامت‌گذاری وخط کشیدن زیر کلمات و عبارات مهم استفاده کنید.

·          از نمودارها، ابروها، کمان‌ها و سایر تدابیر استفاده کنید.

·  نکات اصلی، دلایل تاییدکننده، مثال‌ها و موارد را از هم جدا کنید.                                «ادامه در نشريه بعدي... »

وبلاگ دانش‌آموزي: www.Kalat-Stud.blogfa.com

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

 گروه آموزشي چيست؟

با سلام به همه دانش‌آموزان كوشاي شهرستان كلات. آيا پاسخ سوال بالا را مي‌دانيد؟

به تعدادي از معلمان تخصصي هر رشته مانند زبان، هنر، رياضي و ... گفته مي‌شود كه براي تبادل تجربيات خود گرد هم مي‌آيند. هدف اين دسته از معلمان بررسي مشكلات موجود در رشته تخصصي‌شان و برنامه‌ريزي براي رفع آن‌هاست. به اين ترتيب هر رشته علمي يك گروه آموزشي دارد از جمله گروه آموزشي حرفه و فن شهرستان كلات.

آيا معلمان ارجمند شما هم جزء اين گروه‌هاي آموزشي هستند؟

 

فعاليت‌هاي گروه آموزشي حرفه و فن

§      صداي حرفه و فن

احتمالا تا كنون برايتان اتفاق افتاده كه در هنگام مطالعه درس حرفه و فن خود به مشكلي برخورد كنيد و در آن لحظه به معلم خود دسترسي نداشته باشيد. چه كرده‌ايد؟

گروه آموزشي حرفه و فن براي پاسخ به سوالات، مشكلات و نظرات شما شما دانش‌آموزان گرامي شماره تماس زير را در اختيارتان قرار داده است.

يك‌شنبه‌ها و چهارشنبه‌ها

8 ـ 12 صبح

2722364

راه ديگر برقراري ارتباط با گروه آموزشي حرفه و فن، مراجعه به وبلاگ گروه، در شبكه جهاني اينترنت است.

 

§      برگزاري مسابقات و نمايشگاه‌ها

تعدادي از دبيران حرفه و فن در سال گذشته يك مسابقه كار عملي برگزار كردند. اين مسابقه كه جوايز آن(لوح تقدير + ...) از طرف مديريت آموزش و پرورش شهرستان تدارك ديده شده بود، در هفته معلم با عرضه کارهای عملی 


شما دانش‌آموزان تلاش‌گر شهرستان، برپا گردید. دانش‌آموزان بسياري در اين مسابقه شركت كردند كه اسامي 10 نفر ممتاز آن به شرح ذيل است:

آيا مي‌توانيد نام خودتان را در اين ليست بيابيد؟

رديف

نام

آموزشگاه

پايه

1       

حسن صادقي

شهيد طاهري چنار

اول

2       

فاطمه پناهي

كوثر كلات

اول

3       

زهرا باقري

پروين اعتصامي كلات

اول

4       

زهرا افسرده

قدس ايدليك

دوم

5       

جليل سالمي

شهيد طاهري چنار

دوم

6       

زهرا شباني

شهيد عباسپناه قلعه‌نو

دوم

7       

مهدي‌جهانباني

شهيد طاهري چنار

دوم

8       

زمرديان

كوثر كلات

سوم

9       

شبنم بهادر

شهيد عباسپناه قلعه‌نو

سوم

10   

طاهره آراسته

قدس ايدليك

سوم

آيا دوست داريد شما هم يكي از برندگان اين سري از مسابقات در سال جاري باشيد؟

 

§      وبلاگ دانش‌آموزي حرفه و فن

اگر به كامپيوتر و اينترنت دسترسي داريد از شما دعوت مي‌كنيم به وبلاگ دانش‌آموزي حرفه و فن به نشاني www.Kalat-Stud.blogfa.com مراجعه كنيد. گروه آموزشي حرفه و فن تصاويرِ كارهاي عملي و نمايشگاه‌هاي شما، مطالب ارسالي‌تان،‌ جزوه‌هاي كمك آموزشي و نيز نكات خواندني ديگري را براي مطالعه شما در اين وبلاگ قرار داده است.

 

هر ماه يك مسابقه، يك برنده

برنامه امسال گروه آموزشي حرفه و فن اين است كه در هر ماه يك مسابقه برگزار كند و از بين كارهاي عملي رسيده از سطح شهرستان كلات و با توجه به شايستگي يك نفر را انتخاب كند.

طي اين تصميم، در مهرماه قرعه به نام دانش‌آموزان پايه سوم راهنمايي زده شد تا با ساخت يك پنكه الكتريكي در اين مسابقه فني شركت جويند.

ملاك‌هاي انتخاب بهترين كار عملي، خلاقيت، استفاده از مواد دور ريختني و رعايت اصول فناوري[1] است. اميدواريم نفر اول اين مسابقه شما باشيد.

مهلت ارسال آثار شما تا 15 مهرماه می­باشد. پس عجله کنید.[1]- اصول فناوري عبارت است از انتخاب و تغيير مواد اوليه، رعايت نكات ايمني و بهداشتي، ارزيابي، بسته‌بندي و زيبايي محصول توليدي.

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

فنون ايجاد انگيزش در ياد گيرندگان

بهترين راه ابجاد علاقه در يادگيرندگان بهبود شرايط يادگيري و افزايش سطح كيفي روش‌هاي آموزشي است . از اين طريق يادگيرندگان به موفقيت بيشتر در يادگيري نائل مي‌آيند و اين كسب موفقيت علاقه و انگيزش آن‌ها را نسبت به يادگيري مطالب تازه افزايش مي‌دهد. در زير روش‌ها و فنون ديگري را معرفي مي‌كنيم كه استفاده از آن‌ها معلم را در بالابردن سطح انگيزش يادگيرندگان ياري مي‌دهد. در تدوين اين قسمت از همه نظريه‌هاي انگيزشي و يافته‌هاي پژوهشي مربوط به يادگيري و انگيزش استفاده شده است.

 

       آنچه را كه از يادگيرندگان به عنوان هدف آموزشي انتظار داريد در آغاز درس دقيقا به آن‌ها بگوييد.

ترغيب و هدايت يادگيري دانش‌آموزان مستلزم بيان صريح هدف‌هاي آموزشي و نوع رفتارها و مهارت‌هايي است كه آن‌ها مي‌خواهند بياموزند. پژوهش‌هاي انجام شده نشان داده‌اند يادگيرندگاني كه از هدف‌هاي درس و آموزش مطلع نمي‌شوند، به خوبي يادگيرندگاني كه معلم پيش از آغاز درس دقيقا به آن‌ها مي‌گويد كه چه انتظاراتي از آن‌ها دارد، در پيشرفت درسي موفق نمي‌شوند. علاوه بر اين مطلب، معلمان بايد در ضمن دادن هدف‌هاي آموزشي به يادگيرندگان، در آن‌ها نسبت به نتايج يادگيري انتظارات مثبتي ايجاد كنند. «ندادن اطلاعات ضروري به يادگيرندگان درباره نتايج فعاليت‌هاي يادگيري‌شان يا ايجاد انتظارات منفي در آنان درباره كاري كه بايد انجام دهند، منجر به انگيزه يادگيري در آن‌ها نخواهد شد» (گيج و برلاينر).

 

      در شرايط مقتضي از تشويق‌هاي كلامي استفاده كنيد.

در بسياري مواقع، تقويت ملموس به اندازه تشويق‌هاي كلامي معلم موثر نيست. استفاده از اظهاراتي چون «خوب»، «عالي» و «مرحبا» پس از عملكرد درست دانش‌آموز از تدابير موثر انگيزشي است. تشويق دانش‌آموز ساده‌ترين و طبيعي‌ترين وسيله‌اي است كه به سهولت در اختيار معلمان قرار دارد. موثرترين تشويق آن است كه به رفتار و عملكرد درست دانش‌آموز وابسته باشد. ضمنا معلم نبايد بيشتر از اندازه لازم دانش‌آموزان را در مورد ستايش و تشويق قرار دهد. تشويق بيش از حد اثرش را از دست مي‌دهد و از خاصيت تقويت‌كنندگي آن كاسته مي‌شود.

علاوه بر اظهارات شفاهي، تشويق‌هاي كتبي در ورقه امتحاني و دفترچه تكليف دانش‌آموزان بر يادگيري آنان اثر مثبت دارد. پژوهش‌هايي كه پيج در اين باره انجام داده او را متقاعد كرده‌اند كه «وقتي معلم به خود زحمت مي‌دهد و در دفترچه تكليف دانش‌آموزان اظهارات تشويق‌آميزي مي‌نويسد، اين اظهارات بر كوشش، دقت، نگرش يا هر آن‌چه سبب افزايش يادگيري دانش‌آموزان مي‌شود تاثير چشم‌گيري بر جاي مي‌گذارد. اين تاثير از توانايي دانش‌آموز براي يادگيري مستقل است».

 

     از آزمون‌ها و نمرات به عنوان وسيله‌اي براي ايجاد انگيزش در يادگيرندگان استفاده كنيد.

از آن‌جا كه نتايج آزمون‌ها به صورت نمره‌هايي كه به يادگيرندگان داده مي‌شوند با پاداش‌هاي مختلف، چون تاييد معلم و والدين، ارتقاء به كلاس بالاتر، دريافت گواهينامه، ورود به دانشگاه، كسب مشاغل مورد علاقه، و مواردي نظاير اين‌ها وابسته‌اند، نمره‌هاي معلمان داراي ارزش انگيزشي زيادي هستند. بنابراين، معلم مي‌تواند، با اجراي مكرر آزمون‌ها، سطح انگيزشي يادگيرندگان را بالا ببرد. با اين حال، نكته‌اي كه بايد در رابطه با آزمون‌ها و امتحانات مختلف در نظر بگيريد اين است كه از آن‌ها به عنوان وسيله‌اي براي دادن بازخورد به دانش‌آموزان در رابطه با نحوه عملكرد و ميزان يادگيري‌شان استفاده كنيد، نه به عنوان وسيله‌اي جهت ارعاب و تنبه آنان.

 

     از خاصيت برانگيختگي مطالب استفاده كنيد.

محرك‌هاي تازه، تعجب برانگيز و پرمعني سطح برانگيختگي را افزايش مي‌دهند و سبب تحريك حس كنجكاوي يادگيرنده مي‌شوند. معلم مي‌تواند با ارائه مسائل و مطالبي كه از اين ويژگي‌ها برخوردارند در يادگيرندگان ايجاد انگيزش نمايند. در اين موارد بايد دقت شود كه مسائل و مطالب ارائه شده بيش از حد توانايي دانش‌آموزان پيچيده نباشند، زيرا ممكن است به شكست و ناكامي در آن‌ها منجر گردد و سبب دلسردي‌شان بشود.

 

     مطالب آموزشي را از ساده به دشوار ارائه دهيد.

ارائه مطالب درسي به صورت متوالي، از ساده به دشوار، موجب مي‌شود كه يادگيرندگان ابتدا در يادگيري مطالب ساده به اندازه كافي موفقيت به دست آورند. اين كسب موفقيت اوليه انگيزش يادگيرنده را براي يادگيري‌هاي بيشتر افزايش مي‌دهد و بر آمادگي او مي‌افزايد. علاوه بر اين، كسب پيشرفت غالبا به دريافت پاداش و تاييد از سوي معلم و والدين منجر مي‌شود، كه اين خود يكي از عوامل مهم انگيزشي به شمار مي‌آيد. بنابراين، معلم بايد سعي كند تا در تمام مراحل آمزشي براي همه يادگيرندگان فرصت كسب موفقيت فراهم آورد.

 

     از ايجاد رقابت و هم‌چشمي در ميان دانش‌آموزان جلوگيري كنيد.


معلم بايد از ايجاد رقابت بين دانش‌آموزان كه به كسب موفقيت در معدودي از آن‌ها و شكست اكثريت آن‌ها مي‌انجامد جلوگيري به عمل آورد. معلم به اين منظور مي‌تواند از تدابير مختلفي استفاده كند. به عنوان مثال، براي جلوگيري از ايجاد رقابت ميان دانش‌آموزان در بحث‌هاي كلاسي، معلم مي‌تواند در جريان بحث، پس از گفتن نام دانش‌آموزي معين، به طرح سوال بپردازد، نه اين‌كه ابتدا سوال را طرح كند و بعد از كلاس بخواهد تا هر كه مي‌تواند به طور داوطلبانه به سوال او جواب دهد. بردن نام دانش‌آموز پيش از طرح سوال موجب خواهد شد كه معلم مشاركت همه افراد كلاس را در فعاليت‌هاي آموزشي جلب نمايد و همه افراد كلاس تقويت دريافت كنند. اما اگر معلم ابتدا سوالي را طرح كند و بعد از دانش‌آموزان بخواهد تا هر كه مي‌تواند به آن جواب دهد، تعداد كمي از دانش‌آموزان مستعد و قوي كلاس به سوال‌هاي معلم پاسخ خواهند داد و تنها آن‌ها مورد تاييد و تقويت قرار خواهند گرفت.

 

     هنگام آموزش مطالب تازه از مثال‌هاي آشنا و هنگام كاربرد مطالب آموخته شده از موقعيت‌هاي تازه استفاده كنيد.

وقتي كه مي‌خواهيد مطالب تازه‌اي را به دانش‌آموزان بياموزيد آن را با استفاده از مثال‌ها و موارد ملموس و آشنا به يادگيرندگان توضيح دهيد. اين اقدام به جريان يادگيري سرعت مي‌بخشد و سطح علاقه‌مندي دانش‌آموزان را افزايش مي‌دهد. اماهنگامي كه مي‌خواهيد كاربرد مطالب آموخته شده را نشان دهيد، آن‌ها را در موقعيت‌هاي تازه و بديع به كار بريد. استفاده از موقعيت‌هاي تازه از يكنواختي مطلب و حالت كسل‌كنندگي آن مي‌كاهد و به علاقه يادگيرنده در استفاده از آن‌چه آموخته است مي‌افزايد.

 

     علاوه بر توضيح و تشريح مطالب به طور كلامي، تا آن‌جا كه ممكن است از روش‌هاي ديگر آموزشي نيز استفاده كنيد.

بحث گروهي، بازي‌هاي آموزشي، گزارش انفرادي و گروهي به وسيله دانش‌آموزان، گزارش مطالب دروسي مانند تاريخ به صورت نمايش زنده، و هر تدبير ديگري كه دانش‌آموزان را در فعاليت يادگيري شركت دهد به مقدار زياد انگيزه آن‌ها را بالا مي‌برد. كسل‌كننده‌ترين روش آموزشي آن است كه معلم تمام وقت كلاس را به خود اختصاص دهد و فرصت هيچ‌گونه فعاليت و اظهار نظري را به يادگيرندگان ندهد. پژوهش‌هاي متعدد نشان داده‌اند كه يكي از بهترين راه‌هاي ايجاد انگيزه در يادگيرندگان شركت دادن آن‌ها در فعاليت‌هاي كلاسي است.

 

      پيامدهاي منفي مشاركت يادگيرندگان در فعاليت يادگيري را كاهش دهيد.

مشاركت دانش‌آموزان در جريان يادگيري بايد با تقويت مثبت مواجه گردد تا موجب دلسردي آن‌ها نشود. معلم براي اين منظور بايد سعي كند از پيامدهاي آزاردهنده اين كار جلوگيري به عمل آورد. از جمله عواملي كه ممكن است در جريان يادگيري باعث دلسردي دانش‌آموزان و دانشجويان بشود، مي‌توان موارد زير را نام برد:

·      گرفتن نمره كم در امتحاني كه معلم محتواي آن را قبلا آموزش نداده است.

·      اجبار در انجام تكاليفي كه سطح دشواري آن‌ها خارج از توانايي يادگيرنده است.

·      بي‌توجهي معلم به كوشش‌هاي يادگيرندگان.

·      مجبور ساختن يادگيرندگان به رقابت كساني كه از او توانايي بيشتري دارند.

·      مجبور ساختن يادگيرندگان به ساكت و آرام نشستن در كلاس و گوش دادن به سخنراني‌هاي خسته‌كننده معلم.

·      مجبور ساختن يادگيرندگان به انجام كارهاي تحقيرآميز و دور از حيثيت آنان.

 

10ـ    به دانش‌آموزان مسائل و تكاليفي بدهيد كه نه خيلي ساده و نه خيلي دشوار باشند.

در بحث پيرامون نياز به پيشرفت گفتيم كه افراد داري انگيزش پيشرفت به سراغ تكاليفي مي‌روند كه مستلزم قدري تقبل خطر است. اين نوع تكاليف اگر به درستي انجام پذيرند منجر به افزايش احساس اعتماد به نفس در يادگيرنده مي‌شوند. اما تكاليف بسيار آسان به چنين احساسي نمي‌انجامند و تكاليف بسيار دشوار نيز غالبا به شكست و ناكامي فرد منجر مي‌شوند. بنابراين، سطح مسائل و تكاليف درسي بايد منطبق بر سطح توانايي يادگيرنده باشد، به گونه‌اي كه او با كوششي كه به كار مي‌گيرد از عهده انجام آن‌ها برآيد.

 

11ـ   تا آن‌جا كه ممكن است مطالب درسي را به صورت معني‌دار و در ارتباط با موقعيت‌هاي واقعي زندگي ارائه دهيد، و در حد امكان در انجام فعاليت‌هاي آموزشي به يادگيرندگان آزادي عمل بدهيد.

روانشناسان انسان‌گرا معتقدند كه انگيزه واقعي انسان‌ها در يادگيري انگيزه دروني و خودجوش آن‌هاست. طبق اين نظر، افراد بشر درصددد كشف اطلاعات و درك معاني امور هستند و اين موجب يادگيري آن‌ها مي‌شود. لذا هر قدر مطالب معني‌دارتر و منطقي‌تر جلوه دهد و هم فرصت يادگيري اكتشافي را براي دانش‌آموزان فراهم كند تا دانش‌آموزان خود به كشف معني مطالب بپردازند. براي اين منظور، فضاي آموزشي بايد باز و آزاد و انساني باشد، به گونه‌اي كه افراد


آزادي عمل داشته باشند تا هر شيوه يادگيري را كه مايل‌اند خود انتخاب نمايند. يكي از شرايط مهم آموزش آفرينندگي ايجاد فضاي آزاد يادگيري و تشويق يادگيرندگان به اظهار عقايد و انديشه‌هاي خود و همچنين تشويق آن‌ها به استفاده از روش‌هاي اكتشافي و ابداعي يادگيري است.

منبع: روانشناسي پرورشي، سيف، علي‌اكبر، انتشارات آگاه، 1379،

 

سيستم

سيستم مجموعه‌اي از عناصر واجزاي مرتبط و در حال كنش و واكنش متقابل است. براي درك و شناخت هر سيستمي، شناخت اجزا و عناصر تشكيل دهنده آن و نيز روابط واكنش‌هاي ميان اجزا و عناصر ضروري است. در اين كل، هر جزء بدوناجزاي ديگر نمي‌تواند به طور موثر عمل كند و هر تغييري كه در يك قسمت اتفاق مي‌افتد در كل سيستم موثر واقع مي‌شود.

اكنون به تعاريف زير دقت كنيد:

·      سيستم عبارت از تعدادي عناصر است كه با يكديگر ارتباطي دارند(برتالالنفي).

·      سيستم‌ها مجموعه‌اي از اجزا هستند كه به اتفاق در راه نيل به يك هدف كلي گام بر مي‌دارند(چرچمن).

·   سيستم مجموعه‌اي از اجزاي به هم وابسته‌اي است كه به علت ارتباط حاكم بر اجزاي خود كليت جديدي را احراز كرده و از نظم سازمان خاصي پيروي مي‌كنند و در جهت تحقق هدف معيني كه دليل وجودي آن است، فعاليت مي‌كند.

·      سيستم موجوديتي متشكل از عناصري متعامل و مرتبط است كه به نوعي به سيستم كليت مي‌بخشد.

 

براي درك و فهم هر سيستم، سوالات زير مطرح مي‌شود:

·      اهدافي كه سيستم در صدد تحقق آن است، چيست؟

·      اجزاي مهم سيستم كدامند؟

·      ماهيت روابط و وابستگي متقابل اجزا چيست؟

·      فرايندهاي اصلي پيوند دهنده اجزا به يكديگر و ايجادكننده سازگاري و يگانگي ميان آن‌ها كدامند؟

 

سيستم‌ها چند وجه مشترك دارند:

·      نمودي يك‌پارچه از مجموع عناصري است كه در كنار هم قرار گرفته‌اند.

·      بين عناصر و اجزاي سيستم ارتباط وجود دارد.

·      همه عناصر و اجزاي سيستم در جهت تحقق هدف معيني تلاش مي‌كنند.

·      هر سيستم حداقل داراي دو جزء مي‌باشد.

 

ديدگاه سيستمي چيست؟

در چند ماهه اخير، اغلب مباحث علمي و فلسفي با اشاراتي به مفهوم سيستم و ديدگاه سيستمي همراه بوده است. به تازگي نيز بررسي مسائل با استفاده از نگرش سيستمي، گسترش و عموميت بيشتري پيدا كرده است. مقصود از نگرش سيستمي، بررسي پديده‌ها از طريق در نظر گرفتن كل پديده است و منظور از كل، مجموعه‌اي است كه از به هم پيوستگي يك سري مسائل كه كم و بيش با هم مرتبط هستند شكل مي‌گيرد و كليت پديده را به وجود مي‌آورد. به طوري كه مشهود است اين نحوه ديد، سنتز جديدي از روش‌هاي قياسي و استقرايي است كه محاسن هر يك را دارا و عيوب هر دو را فاقد است. در نگرش سيستمي، هم كليت پديده مد نظر است و هم ارتباط بين اجزاي تشكيل دهنده آن مورد غور واقع مي‌گردد. هم اين و هم آن، تنها به بررسي رفتار اجزا اكتفا نمي‌كند، زيرا كل موجود، شخصيتي دارد كه از مجموعه شخصيت تك‌تك اجزا متفاوت است و در عين حال نحوه ارتباط و تعامل اجزا با يكديگر، تغييراتي را در كل، پديد مي‌آورد كه توجه به آن‌ها را الزامي مي‌سازند.

 

تركيب سيستم

هر سيستم از اجزاي مختلفي تشكيل مي‌شود كه اين اجزا هر يك نقش به خصوصي را در جهت تحقق اهداف سيستم ايفا مي‌نمايد.

وارده

فرايند عمل

صادره

 ورودي، وارده يا ستاده(Input): مقصوداز وارده كليه انرژي‌ها و موادي است كه به نحوي در سيستم وارد مي‌شوند و تحرك سيستم را سبب مي‌گردند. واضح است كه مواد اوليه، نيروي انساني و انرژي براي ادامه حركت و بقاي سيستم ضروري هستند و با قطع آن‌ها سيستم محكوم به زوال خواهد بود؛ زيرا، هيچ ساخت اجتماعي خودكفا نيست؛ براي مثال، در سيستم كاري يك وزارت‌خانه مثل وزارت دادگستري، پرونده دعاوي مختلف، نيروي انساني، سازمان رسمي مستقر در وزارت‌خانه، سازمان غير رسمي موجود در بين كاركنان و جا و مكان وزارت مزبور برخي از داده‌ها را تشكيل مي‌دهند يا در يك كارخانه بيسكويت‌سازي، آرد، شير، شكر، نمك، كارگر، وسايل و تجهيزات كارخانه بعضي از وارده‌ها هستند.

فرايند يا جريان عمليات(Process): وارده‌ها در سيستم طبق برنامه‌اي كه سيستم دارد، در جريان تغيير و


تبديل قرار مي‌گيرند و عملياتي روي آن‌ها انجام مي‌شود. در ادامه مثال قبلي، پرونده دعاوي پس از آن كه به دادگستري وارد گرديد، در دفاتر مربوط ثبت مي‌گردد و قضاوت با همكاري كادر ستادي خويش، آن‌ها را مورد بررسي و تجزيه و تحليل قرار مي‌دهند. همچنين در يك كارخانه بيسكويت‌سازي مواد اوليه مانند آرد، شير، شكر و ... نيز با اندازه‌هايي مشخص توسط نيروي كار، به هم آميخته مي‌گردند و تغييراتي بر روي آن‌ها انجام مي‌شود. در يك موسسه آموزشي، به كارآموزان آموزش داده مي‌شود و خلاصه به اين ترتيب كاري در سيستم انجام مي‌پذيرد.

بازده، خروجي يا صادره(Output): پس از طي جريان عمليات، بازده به صورت نوعي كالا يا خدمت از سيستم صادر مي‌شود. در ادامه مثال فوق راي صادره براي دعوي خاص يا بسته‌هاي بيسكويت يا فارغ‌التحصيل دوره آموزشي را مي‌توان از صادره‌هاي سيستم به حساب آورد؛ به همين ترتيب، مقاله‌اي را كه يك محقق پس از انجام تحقيق مي‌نويسد و منتشر مي‌نمايد مي‌توان بازده كار آن تحقق دانست.

بازخورد يا كنترل مجدد يا بازيافت(Feedback): در طول جريان وارده، عمليات صادره، همواره يك مدار ارتباطي در سيستم وجود دارد كه وضع سيستم را از هر نظر مشخص مي‌نمايد. وظيفه بازخورد تعيين انحرافات است كه سيستم با توجه به آن‌ها درصدد رفع انحراف و ايجاد اصلاح لازم بر مي‌آيد. سيستمي موفق به ادامه حيات خويش مي‌گردد كه توجه دقيق به بازخورد نموده و تغييرات و تبديلات لازم را، متناسب با شرايط زمان و مكان، در خود اعمال نمايد. در حقيقت وظيفه بازخورد را مي‌توان چنين بيان كرد:

·      مقايسه صادره با يك معيار خاص و مشخص كردن تفاوت‌ها و انحرافات بين آن دو

·      بررسي محتوا و اهميت اين انحرافات

·      محاسبه وارده مورد نياز

·      ايجاد اصلاح و حل مشكلات در جهت تحقق هدف‌ها

محيط سيستم: هر سيستم توسط محيطي خاص احاطه گرديده است و از عوامل محيطي از قبيل عوامل فرهنگي، طبيعي، اقتصادي، اجتماعي و سياسي متاثر است و بر آن‌ها اثر مي‌گذارد. اين تاثير و تاثر جرياني يك‌جانبه نبوده و جنبه متقابل دارد؛ بنابراين محيط هر سيستم را يك سري عوامل تشكيل مي‌دهند كه جز سيستم نيستند اما تغييري در هر يك از آن‌ها مي‌تواند در وضع سيستم موثر باشند يا از سيستم تاثير پذيرند شامل مي‌شود. سيستم، براي بقا در محيط بايد پاسخ‌گوي نيازهاي محيطي باشد و خود را با شرايط بازار، آخرين اطلاعات و پيشرفت‌هاي فناوري و تغييرات سياسي و اجتماعي از جمله مواردي هستند كه توجه به آن‌ها براي بقاي سيستم ضروري است.

 

فناوري نانو چيست؟

به طور كلي اين فناوري عبارت از كاربرد ذرات در ابعاد نانو است. يك نانومتر،‌يك ميلياردم متر است. به عقيده مدير اجرايي موسسه نانوتكنولوژي انگلستان، فناوري نانو ادامه و گسترش روند مينياتوريزه‌كردن است و به اين طريق توليد مواد، تجهيزات و سامانه‌هاي مختلف با ابعاد نانو انجام مي‌شود. فناوري نانو به ما امكان ساخت و طراحي موادي را مي‌دهند كه كاملا داراي خواص و اختصاصات جديد هستند.

از اهداف مهمم فناوري نانو، به وجود آوردن ساختارهايي از مواد است كه در آن‌ها آرايش مولكول‌ها از پيش طراحي شده باشد. روش‌هاي مرسوم توليد مانند ذوب فلزات و سرد كردن آن‌ها در قالب‌هاي ريخته‌گري، چنين امكاني را فراهم نمي‌كنند.

«پايان»

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

با سلام

احتراما با توجه به تغییر کتاب حرفه و فن پایه دوم راهنمایی به پيوست بودجه‌بندي پیشنهادی گروه آموزشی حرفه و فن براي هر سه پايه ارسال مي‌گردد. مقتضي است به اطلاع همكاران محترم رسانده شود.

ضمنا گروه آموزشی حرفه و فن پذيراي نظرات، پيشنهادات و انتقادات همكاران محترم مي‌باشد.

«  به نام طراح هستي »

 

با نهايت احترام به نظرات كليه همكاران محترم، بودجه بندي حاضر براساس حذف صفحات پرت كتاب در نظر گرفته شده است.

 

نوبت

نوبت اول

نوبت دوم

ماه

مهر

آبان

آذر

دي

بهمن

اسفند

فروردين

اردي‌بهشت

ضريب بودجه

1

1

1

5/0

5/0

1

5/0

5/0

اول

20 ـ 1

42 ـ 21

79 ـ 43

93 ـ 80

104 ـ 94

130 ـ 105

140 ـ 131

153 ـ 141

دوم

24- 1

63 25

109 64

129 110

152 130

185 153

194 186

205 - 195

سوم

25 ـ 1

54 ـ 26

79 ـ 55

104 ـ 80

121 ـ 105

154 ـ 122

163 ـ 155

179 ـ 164

ضريب بودجه:

1: يك ماه كامل براي بودجه بندي در نظر گرفته شده است.

5/0: دو هفته از آن ماه براي بودجه بندي در نظر گرفته شده است.

تهیه کننده: گروه آموزشی حرفه و فن - زهرا شریفی

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

طبیعت کلات

تصویر از آقای مهدی کلانتری

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

اهم فعاليت‌هاي انجام شده سال گذشته گروه آموزشي حرفه و فن

o    تشكيل كارگاه‌هاي آموزشي: اين گروه توانست با برگزاري 7 كارگاه آموزشي در طول سال نسبت به ارتقاء مهارت‌هاي حرفه‌اي همكاران اقدام نمايد. عناوين اين كارگاه‌ها عبارتند از:

الكترونيك (2 جلسه)، اتومكانيك، معرق، نرم افزار PowerPoint، بهداشت (2 جلسه)، نظريه يادگيري آزوبل.

 

o       برگزاري مسابقات: هدف از برگزاري مسابقات، شناسايي دانش‌آموزان و معلمان مبتكر و خلاق و پويا نمودن مدارس مي‌باشد.

·        مسابقه طراحي سوال امتحاني نوبت اول

·        مسابقه عكس

·        مسابقه هدف

·        مسابقه انجام فعاليت‌هاي عملي دانش‌آموزان

·        آزمون نظريه يادگيري آزوبل

در مسابقه طراحي سوال سركار خانم زهرا افشاريان موفق به دريافت لوح تقدير از مديريت محترم آموزش و پرورش شهرستان كلات شدند.

در مسابقه عكس سرکار خانم ظهيره پروه موفق به لوح تقدیر گرديدند.

در آزمون نظريه يادگيري آزوبل، سركار خانم فضه عدلي رخنه موفق به كسب بالاترين امتياز شدند كه طي لوح تقدیری به رسم يادبود از ايشان تقدير گرديد.

در مسابقه هدف، دانش‌آموز اكرم ايزدي از آموزشگاه راهنمايي قدس ايدليك موفق به اخذ لوح تقدير از سوی مدیریت محترم آموزش و پرورش شهرستان گرديد.

در مسابقه فعاليت‌هاي عملي، دانش آموزان ذيل موفق به كسب لوح تقدير و هدايايي گرديدند:

رديف

نام

آموزشگاه

پايه

1       

حسن صادقي

شهيد طاهري چنار

اول

2       

فاطمه پناهي

كوثر كلات

اول

3       

زهرا باقري

پروين اعتصامي كلات

اول

4       

زهرا افسرده

قدس ايدليك

دوم

5       

جليل سالمي

شهيد طاهري چنار

دوم

6       

زهرا شباني

شهيد عباسپناه قلعه‌نو

دوم

7       

مهدي‌جهانباني

شهيد طاهري چنار

دوم

8       

زمرديان

كوثر كلات

سوم

9       

شبنم بهادر

شهيد عباسپناه قلعه‌نو

سوم

10   

طاهره آراسته

قدس ايدليك

سوم

 

o    تشكيل نمايشگاه: گروه آموزشي حرفه و فن در دو نمايشگاه تشكيل شده از سوي كارشناسي تكنولوژي آموزش و پرورش شهرستان كلات حضور فعال داشته است. در اولين نمايشگاه كه در بهمن ماه 85 برگزار گرديد، اقدام به ارائه لوازم و وسايل كمك آموزشي براي آشنايي و استفاده دبيران و مديران محترم نمود. در دومين نمايشگاه كه به مناسبت هفته معلم برگزار گرديد، با عرضه كارهاي عملي دانش‌آموزان و نيز فعاليت‌هاي گروه، گوشه‌اي از همت خود را به نمايش گذارد.

o    وبلاگ گروه: وبلاگ گروه آموزشي حرفه و فن به همت سرگروه آموزشي اين گروه (آقاي محسن نوري) و در خرداد ماه 86 آغاز به كار كرده است. اين وبلاگ با دسته‌بندي مطالب خود تحت موضوعات مناسب، شامل خلاصه‌اي از بخشنامه‌ها، گزارش‌ها، نشريه‌هاي خبري و نشريه‌هاي تخصصي، مطالب علمي، نمونه سئوالات، کارهای عملی، تصاوير و ... مي‌باشد.

همكاران گرامي مي‌توانند با درج نظرات، پيشنهادات و انتقادات خود در بخش نظرات اين وبلاگ به نشانی www.YolanComonoro.blogfa.com، ضمن تعامل با ديگر همكاران، به عنوان عضو فعال، گروه را همراهي نموده و درخواست‌هاي خود را اعلام نمايند.

 

o       ديگر فعاليت‌هاي انجام شده گروه:

·        بودجه‌بندي كتب حرفه و فن و ارسال آن

·        بازديد از مدارس، كارگاه‌ها، كلاس درس همكاران و نمايشگاه‌هاي مدارس

·        همراهي در راه‌اندازي و تجهيز كارگاه مركزي حرفه و فن در روستای قلعه‌نو

·        تشكيل كلاس در مدارس (سيني كهنه ـ دربند)

·        حضور در جلسه تصحيح اوراق آزمون نهايي پايه سوم

·        گزارش كليه فعاليت‌هاي گروه به كارشناسي تكنولوژي و گروه‌هاي آموزشي استان

·        انعكاس كليه پيشنهادات و نظرات همکاران به مديريت آموزش و پرورش شهرستان كلات

·        برگزاري سه مجمع عمومي براي تبادل نظر همكاران

·        اجراي برنامه صداي معلم ويژه درس حرفه و فن

·        کسب اطلاعات کارگاهها و تجهیزات کارگاهی مدارس

·        تدوين و ارسال نشريات تخصصي، خبري و كارگاهي گروه

 

o       تهيه كيت حرفه و فن:

با مساعدت معاونت محترم آموزش و پرورش دوره‌هاي تحصيلي، گروه آموزشي حرفه و فن عهده‌دار تهيه يك كيت آموزشي براي اين درس گرديد. به اين منظور طي جلسه‌اي، نيازهاي اين درس سنجيده شد و نيز طي بخشنامه‌اي از كيفيت و كميت وسايل كارگاهي و كمك‌ آموزشي اين درس در مدارس كسب اطلاع گرديد. گروه آموزشي حرفه و فن پس از مشاهده ضعف در واحدهاي الكترونيك و بهداشت، تصميم به تهيه كيتي با قابليت‌هاي زير گرفت:

·        حمل و نقل آسان و هزينه كم

·        دارا بودن كليه قطعات لازم در واحدهاي الكترونيك و بهداشت پايه‌هاي دوم و سوم راهنمايي تحصيلي

·        قابليت انجام كليه آزمايش‌هاي كتاب دوم و سوم در واحد‌هاي فوق

بسياري از قطعات به صورت نيمه‌آماده با اعتباري معادل 000/000/12 ريال خريداري گرديد. با حداقل 70 ساعت كار فني تعدادی از اعضای گروه آموزشي حرفه و فن (زهرا شریفی، علی فیروزیان، محمد رسولی و محسن نوری) و نيز مساعدت دانش‌آموزان مدارس راهنمايي شبانه‌روزي شهيد عليپور كلات، شبانه‌روزي كوثر كلات و مختلط قدس ايده‌ليك، تعداد 20 عدد از اين كيت آماده و براي توزيع تحويل مديريت محترم آموزش و پرورش شهرستان كلات گرديد. اين كيت با نظر معاونت محترم آموزش و پرورش دوره‌هاي تحصيلي، كارشناسي مقطع راهنمايي و كارشناسي تكنولوژي و اعمال نظر گروه آموزشي حرفه و فن، در اختيار مدارس زير قرار گرفت:

شهيد عباسپناه قلعه‌نو، شهيد طاهري چنار، شهيد شريفي آقداش، تكتم لايين، شهيد ابراهيمي گرو، كوثر كلات، سيرزار، كرناوه، شهيد سپاهي چرم، الزهراء زاوين، آيت ا... بروجردي آبگرم، دخترانه گرو، شهيد كبيري چنار، زاوين سفلي، محمد آباد، حمام قلعه، شهيد باهنر كلات، حضرت زينب(س) دربند،

 

منابع موجود در كارشناسي تكنولوژي و گروه‌هاي آموزشي

گروه آموزشي حرفه و فن با مستند سازي كليه فعاليت‌هاي خود، گنجينه كاملي را براي استفاده همكاران تدارك ديده است. اين منابع عبارتند از:

·        لوح‌هاي تصويري آموزشي مرتبط با درس حرفه و فن (سه مجموعه شامل 30 لوح تصويري)

·        آلبوم نمونه سئوالات نوبت اول و نوبت دوم حرفه و فن

·        كتاب‌هاي معلم ويژه درس حرفه و فن پايه‌هاي اول و دوم

·        آلبوم تصاوير از نحوه چگونگي انجام فعاليت‌هاي عملي (آلبوم مسابقه عكس)

·        گزارش عمل‌كرد گروه در پاييز، زمستان و بهار سال تحصيلي 86 ـ 85

·        آلبوم صورت‌جلسه‌ها، گزارش‌ها، بازديدها، بخشنامه‌ها و .... 

پایان

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

نام:

 

«بسمه‌تعالي»

نوبت دوم

صفحه 1

نام خانوادگي:

 

درس حرفه و فن

خردادماه

تعداد صفحات: 2

تاريخ:

 

پايه: دوم راهنمايي

زمان: 40 دقيقه

بارم كل: 8 نمره

آموزشگاه:

شهيد شريفي آقداش

كلاس A ÿ   B ÿ

دبير و طراح: فضه عدلي رخنه

تعداد سئوالات: 18

 

دانش‌آموز عزيز: ضمن آرزوي موفقيت براي شما لطفا با مطالعه دقيق 14 سئوال، پاسخ مناسب را در محل‌هاي تعيين شده بنويسيد.

پاسخ صحيح را با علامت × مشخص كنيد. (1 نمره)

     به مجموعه‌ای از مواد خام، ابزار، وسایل و نیروی انسانی، ..................................... گفته می‌شود که برای تولید یک محصول وارد سیستم می‌گردد.

خروجیÿ

پردازشÿ

ورودیÿ

سیستمÿ

 

 

     وظیفه این وسیله، ذخیره انرژی الکتریکی در شرایط مورد نیاز و تخلیه آن در شرایط دیگر است؟

مقاومتÿ

خازنÿ

دیودÿ

ترانزیستورÿ

 

 

     با کدام آلیاژ و به وسیله چه دستگاهی کار لحیم‌کاری انجام می‌شود؟

قلع و سرب ـ هویهÿ

آلومینیوم ـ ترانسÿ

قلع و سرب ـ دینامÿ

آلومینیوم ـ هویهÿ

 

 

     كدام دسته از الیاف زیر جزء الیاف معدنی هستند؟

کتان و پنبهÿ

طلا و ابریشمÿ

پشم و کنفÿ

طلا و نقرهÿ

 

 

جاهاي خالي را با كلمات مناسب پر كنيد. (1 نمره)

     هر ماده‌ای که وارد بدن شود و موجب تغییراتی در جسم، فکر، احساس و روان گردد ..................................... نام دارد.

  در روش ..................................... ماده غذایی را در درجه حرارت معین و مدت مشخص حرارت می‌دهند و سپس به سرعت آن را سرد مي‌کنند.

     مدت نگه‌داری شیر در یخچال در زمستان حداکثر ..................................... است.

     در روش ..................................... قسمتی از ساقه یا برگ یک گیاه در شرایط مناسب برای تکثیر قرار می‌گیرد.


به سؤالات زير پاسخ كامل دهيد.(6 نمره)

     رابطه علم و فناوری چیست؟ (1)

 

 

10ـ  فایده‌های خشک کردن مصنوعی چوب را بنویسید. (دو مورد ـ 1)

 

 

11ـ  یک نقشه ساختمان ترسیم کرده و همه اجزای آن را مشخص کنید؟ (1)

 

 

12ـ  چه نکاتی را باید در تهیه، پخت و نگه‌داری غذا رعایت کرد. (دو مورد ـ 1)

 

 

 

13ـ  منظور از کودهای آلی چیست؟ (1)

 

 

14ـ  اهمیت شیر در تغذیه انسان را بنویسید. (دو مورد ـ 1)

 

 

«موفق باشيد»


موضوعات مرتبط: نمونه سئوالات حرفه و فن
[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

نام:

 

«بسمه‌تعالي»

نوبت دوم

صفحه 1و۲

نام خانوادگي:

 

درس حرفه و فن

خردادماه

تعداد صفحات: 2

تاريخ:

 

پايه: اول راهنمايي

زمان: 40 دقيقه

بارم كل: 8 نمره

آموزشگاه:

شهيد شريفي آقداش

كلاس A ÿ   B ÿ

دبير و طراح: فضه عدلي رخنه

تعداد سئوالات: 18

 

دانش‌آموز عزيز: ضمن آرزوي موفقيت براي شما لطفا با مطالعه دقيق 18 سئوال، پاسخ مناسب را در محل‌هاي تعيين شده بنويسيد.

پاسخ صحيح را با علامت × مشخص كنيد. (1 نمره)

     وسيله‌اي كه براي برق‌رساني به وسايل الكتريكي، توسط دوشاخه مورد استفاده قرار مي‌گيرد؟

کلیدÿ

پریزÿ

لامپÿ

فیوزÿ

 

 

     این وسیله برای بریدن سیم به کار میرود.

انبردستÿ

سیمچینÿ

دمباریکÿ

سیم لختکنÿ

 

 

     به کدام دسته از مواد غذایی محافظ میگویند؟

ويتامين‌هاÿ

آبÿ

مواد معدنیÿ

همه مواردÿ

 

 

     آخرین مرحله عملیات کشاورزی کدام است؟

داشتÿ

کاشتÿ

برداشتÿ

سلهشکنیÿ

 

 

جاهاي خالي را با كلمات مناسب پر كنيد. (5/1 نمره)

     وسیلهای که سایر انرژیها را به انرژی الکتریکی تبدیل میکند، ..................................... نام دارد.

     به چوبهای ورقهشده از تنه درختان، ..................................... گفته میشود.

     یکی از اکتشافات مهم انسان در طول تاریخ، کشف  ..................................... بوده است.

     پرورش حیوانات اهلی را ..................................... میگویند.

     در بین طیور، ..................................... به دلیل نیاز گسترده مردم به گوشت اهمیت دارد.

10ـ  به قسمتی از گیاه که دارای پوسته، مواد ذخیرهای و نطفه است، ..................................... میگویند.


به سؤالات زير پاسخ كامل دهيد.(5/5 نمره)

11ـ  سیمهای برق را از چه فلزی میسازند؟ چرا؟ (1)

 

 

12ـ  زبالههای بیمارستانی را چگونه دفع میکنند؟ (5/0)

 

 

13ـ  مصالح ساختمانی را نام ببرید؟ (4 مورد ـ 1)

 

 

14ـ  دو مورد از ویژگیهای گوشت سالم را بنویسید؟ (1)

 

 

 

15ـ  منظور از تار و پود چیست؟ (5/0)

 

 

16ـ  کشاورز موفق کیست؟ (5/0)

 

 

17ـ  عوامل موثر در پرورش دام را نام ببرید؟ (5/0)

 

 

 

 

18ـ  در جوجهکشی طبیعی به چه چیزهایی نیاز داریم؟ (5/0)

 

 

 

«موفق باشيد»


موضوعات مرتبط: نمونه سئوالات حرفه و فن
[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

چراغ قوه:
مردم هميشه به اين فکر بوده اند که چقدر خوب است اگر بتوانند روشنايي را با خودشان به اين طرف و آن طرف ببرند. رومي ها لايه هاي کنف و کتان را به گونهاي مي پيچيدند که مي توانستند به سادگي آن ها را در دست نگه دارند و با فرو بردن آن ها در روغن يا چربي, مشعلي فروزان درست کنند. چراغ هاي نفتي و فانوس هاي دريايي جاي اين مشعل هاي ساده را گرفتند, و چراغ قوهئ جديد با برقي کار مي کند که از پيل هاي برقي قرار گرفته در يک باتري به دست مي آيد. بعضي چراغ قوه ها قابل شارژ شدن اند. بعضي چنان طراحي مي شوند تا چشمک بزنند يا نوري رنگي براي اخطار بدهند. بعضي چراغ ها لامپ مهتابي کوچکي دارند و در نتيجه باتري آن ها بيش تر عمر مي کند.

منبع: http://technic-dept.talif.sch.ir/discource/lamp.htm

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]
[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

اجراي تئاتر از جمله سرگرمي هاي مورد علاقه بچه ها به خصوص در روزهاي تعطيلات تابستاني است. در اين نمايشنامه هاي خانگي، خود بچه ها و دوستانشان و همچنين عروسك هاي آنها، نقش شخصيت هاي داستان را ايفا مي كنند. شما بچه ها مي توانيد به جاي عروسك هاي بزرگ اسباب بازيتان، از عروسك هاي انگشتي دست ساز خود به عنوان بازيگر اين گونه تئاترها استفاده كرده و به اين ترتيب تعداد شخصيت ها را افزايش دهيد. در ضمن مدتي نيز براي درست كردن شخصيت دلخواهتان سرگرم شويد.
وسايل مورد نياز:
۱ - مقواي نازك سفيد
۲ - مقواي ضخيم تر سفيد
۳ - قيچي كوچك لب گرد (براي ايمني بيشتر)
۴ - چسب مايع يا چسب حرارتي
۵ - كاغذهاي زرورقي رنگي
۶ - كاغذكشي رنگي
7 - كاغذ معمولي رنگي
۸ - روان نويس مشكي
۹ - مداد رنگي
طرز ساخت:
۱ - ابتدا يك ق
طعه مقواي سفيد رنگ به شكل مستطيل با عرض ۴ سانتي متر و يا عرضي متناسب با طول انگشت دست خود ببريد. براي مشخص كردن طول مستطيل، آن را دور انگشت مورد نظر دستتان لوله كرده و سپس اضافه آن را ببريد.

البته پيش از برش، مقدار كمي اضافه تر در نظر بگيريد تا مقواي يك طرف بر روي طرف ديگر قرار گيرد. اين محل اتصال را با چسب مايع يا حرارتي بچسبانيد تا يك استوانه مقوايي به رنگ سفيد حاصل شود. اين استوانه مقوايي، بدن و سر عروسك شما را تشكيل مي دهد.

۲ - به اندازه دور استوانه، نوار كاغذي زرورقي رنگي ببريد. تمام سطح استوانه به جز 5/1 يا ۲ سانتي متر در يك لبه آن را با اين زرورق كاغذي و با استفاده از چسب بپوشانيد. اين به منزله لباسي براي عروسك است.

مقدار 5/1 يا ۲ سانتي متر بدون پوشش، سر اين عروسك محسوب مي شود.

3- از مقواي سفيد رنگ ضخيم تري، نواري به شكل مستطيل و به عرض 5/1 سانتي متر و طول ۶ سانتي متر ببريد. اين مستطيل مقوايي در واقع دستان عروسك به حساب مي آيد.

هر دو سطح دستان عروسك را به جز در نظر گرفتن ۱ سانتي متر در هر لبه آن، با كاغذ زرورقي بدنه و با استفاده از چسب پوشش دهيد.

با روان نويس يا ماژيك مشكي خطوط افقي در راستاي نوار و بر روي دو قسمت بدون پوشش دستان رسم كنيد. اين خطوط در واقع نشان دهنده انگشتان عروسك هستند.

قسمت مياني نوار مستطيلي را پيدا كرده و با آغشته كردن آن ناحيه به چسب مايع، آن را به لبه بالايي بدنه و سر عروسك بچسبانيد.

۴ - نواري مستطيل شكل به طول ۲ الي ۳ سانتي متر و عرض 5/1 سانتي متر از كاغذ كشي بريده و يكي از لبه هاي آن را ريش ريش كنيد.

 

نوار حاصل را با كمك چسب مايع به محل اتصال سر به بدنه بچسبانيد. اين نوار در واقع يقه عروسك محسوب مي شود. چنين نواري را با كاغذ رنگي معمولي و با توجه به دور سر عروسك به اضافه مقدار لازم براي روي هم آمدن، آماده كرده و پس از ريش ريش كردن يك لبه آن توسط قيچي، به لبه بالايي سر عروسك بچسبانيد تا حالت كلاه را تداعي كند. با روش هاي مختلف و كاغذهاي كشي و معمولي مي توانيد براي عروسك مورد نظر خود مو و يا كلاه هاي مختلف درست كنيد.

- در آخر با روان نويس يا ماژيك نوك باريك، شروع به نقاشي چشم، ابرو، بيني ، دهان و به طور كلي فرم صورت عروسك خود كنيد. سپس با مداد رنگي محل هاي مورد نظر مانند لب و گونه ها را رنگ آميزي كنيد.

منبع: http://technic-dept.talif.sch.ir

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

وسايل مورد نياز:

- يك اسفنج حلقه اي
- مقداري كاغذ كشي سبز
- تعدادي مهره ريز و درشت قرمز رنگ با پايه سيمي
- حدود نيم متر روبان ساتن پهن قرمز
- سوزن ته گرد
- چسب نواري كاغذي

اگر اسفنج حلقه اي در دسترس نداريد مي توانيد با بريدن اسفنج هاي مكعبي و چسباندن قطعات به هم ، يك حلقه درست كنيد. براي اين كار ابتدا الگوي حلقه را بر روي يك قطعه كاغذ رسم كنيد.

سپس الگو را ببريد و با چند سوزن ته گرد بر روي اسفنج ثابت كنيد. نسبت به اندازه حلقه ممكن است دو يا چند مكعب اسفنج را در كنار هم قرار دهيد تا بتوانيد حلقه كاملي از آنها ببريد.

كاغذ كشي سبز را به قطعات مربع شكل 10 * 10 سانتي متري ببريد. سپس زير هر يك از قطعات كاغذكشي يك قطعه كوچك چسب كاغذي در مركز مربع بچسبانيد. آنگاه هر يك از كاغذها را برگردانيد و يك سوزن ته گرد از مركز كاغذ عبور دهيد. با فرو بردن اين سوزن در حلقه اسفنجي كاغذ را به اسفنج متصل كنيد. چهار گوشه كاغذ را به طرف بالا خم كنيد. با نصب كاغذهاي متعدد در كنار هم و كشيدن گوشه هاي كاغذها به طرف بالا ، كل سطح روي حلقه را بپوشانيد.

پس از پوشاندن حلقه با كاغذهاي سبز نوبت به نصب مهره هاي قرمز مي رسد. مهره هاي رنگي با پايه سيمي اغلب در فروشگاه هاي مخصوص لوازم گلسازي عرضه مي شود اما چنانچه تهيه اين مهره ها براي شما مشكل باشد، مي توانيد خودتان با هر نوع مهره گـِردي كه در منزل داريد آنها را بسازيد. سر يك قطعه سيم گل آرايي را در چسب مايع فرو ببريد و آن را از سوراخ مهره عبور دهيد به طوري كه سر سيم از طرف ديگر مهره بيرون نزند. پس از خشك شدن چسب مهره را با گواش يا اسپري به رنگ قرمز درآوريد.

اين مهره ها را به صورت پراكنده يا در كنار هم با فرو بردن پايه سيمي آنها در اسفنج در نقاط مختلف حلقه سبز نصب كنيد و در آخر با يك پاپيون بزرگ از روبان قرمز كه به وسيله يك قطعه سيم گل آرايي يا سوزن ته گرد به بالاي حلقه متصل مي شود تزيين حلقه را كامل كنيد.

منبع: http://technic-dept.talif.sch.ir

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

1- تا كردن دستمال سفره به شكل گل گرچه پيچيده و مشكل به نظر مي رسد ؛ اما با كمي دقت ، بسيار ساده و آسان است. يك دستمال سفره پارچه اي مربع شكل به ضلع 40 سانتيمتر را در نظر بگيريد و ابتدا چهارگوشه دستمال را تا كرده ، بر روي مركز آن قرار دهيد.

2- اين كار را يك بار ديگر انجام دهيد و گوشه هاي به دست آمده را بر روي مركز مربع قرار دهيد. دستمال را برگردانيد و براي سومين بار گوشه هاي آن را تا كرده و بر روي مركز دستمال قرار دهيد. گوشه هاي دستمال را با دست در مركز مربع نگاه داريد.

3- در حالي كه يك دست خود را بر روي گوشه ها در مركز مربع نگاه داشته ايد دست ديگر را به زير يكي از گوشه ها برده و لايه اول را به طرف بيرون بياوريد تا مطابق تصوير به صورت مثلثي در بالاي گوشه مربع قرار گيرد. اين كار را در سه گوشه ديگر مربع نيز انجام دهيد. سپس با گوشه هاي لايه بعدي دستمال در زيرگل نيز همين كار را انجام دهيد تا چهار مثلث ديگر در ميان گلبرگ ها تشكيل شود . بهتر است با قرار دادن يك ترشي خوري كوچك و زيبا در مركز گل ، مانع باز شدن احتمالي تاي دستمال شويد.

منبع: http://technic-dept.talif.sch.ir

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

با قاب كردن برش هاي نازك از مقطع طولي بسياري از ميوه ها ، مي توانيد تابلوهاي كوچك جالبي براي آشپزخانه درست كنيد.

وسايل موردنياز:


- يك سيب و يك گلابي
- كاغذ دست ساز يا كاهي
- قاب كوچك چوبي
- دستمال حوله اي آشپزخانه
- دو قطعه تخته چوب كوچك
- يك شي سنگين غيرفلزي
- اجاق يا مايكروفر

برش هاي نازكي به قطر 3 ميليمتر از وسط سيب و گلابي به صورت طولي ببريد. هر يك از برش هاي ميوه را ميان دو قطعه دستمال حوله اي آشپزخانه قرار داده بين دو تخته چوب كوچك بگذاريد. آن را در سيني مايكروفر قرار دهيد و وزنه غيرفلزي را بر روي تخته بگذاريد و سپس با قدرت 50 درصد 3 دقيقه به مايكروفر زمان بدهيد. آنگاه آن را از اجاق خارج كرده و بگذاريد سرد شود. دستمال آشپزخانه را از دو طرف ميوه برداشته آن را در ميان دو قطعه دستمال جديد بگذاريد و به همان صورت 20 ثانيه ديگر آن را در مايكروفر حرارت دهيد. در طول مدت حرارت دادن ميوه در مايكروفر از كنار آن دور نشويد چون احتمال سوختن دستمال وجود دارد. پس از خارج كردن آن از مايكروفر بگذاريد در همان حال بمانده تا سرد شود.

برش ميوه را بر روي يك قطعه دستمال قرار داده بر روي رادياتور شوفاژ يا در كنار يك پنجره آفتابي بگذاريد تا كاملاً خشك شود. سپس آن را بر روي قطعه اي كاغذ دست ساز يا كاهي بچسبانيد و در قاب قرار دهيد.

مجموعه كوچكي از اين قاب ها با برش هايي از ميوه هاي گوناگون به آشپزخانه شما نمايي زيبا خواهد بخشيد.

 

منبع: http://technic-dept.talif.sch.ir

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

مواد لازم:

- پارچه لمه ي کشي، نيم متر به رنگ زرد

- پارچه آستري ضخيم 5/0 متر به رنگ سبز تيره

- ارزن، 5/2 کيلوگرم

- يک جفت چشم عروسکي آماده.

الگو را از پرينت گرفته و دو برابر بزرگ کنيد.

طرز دوخت:

الگو را يک مرتبه از پارچه ي لمه و يک مرتبه از آستري ببريد. آنها را روي هم قرار دهيد و درز آنها را به جز قسمتي براي به رو برگرداندن بدوزيد و به رو برگردانيد. روي اضافه درز را در محل گوشه ها و جاهايي که گرد است، چند چـِرت بدهيد ( با سر قيچي ، کنار لبه هاي پارچه را اندکي ببريد ) تا هنگام به رو بر گرداندن، روي کار چروک نشود. داخل عروسک را با ارزن پر کنيد و قسمت باز را بدوزيد. چشم ها را با چسب در محل خود بچسبانيد.

منبع: http://technic-dept.talif.sch.ir

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

يا علي

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

يا علي

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

يا علي

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

تعداد ۹ نفر از همکاران در مسابقه عکس گروه آموزشی حرفه و فن شرکت نمودند. آدرس زير حاوي اولین نسخه (Version 1.0) فايلي به فرمت pdf است که حاوی خلاصه عکس های ارسالی همکاران برای شرکت در مسابقه است.

اسامی شرکت کنندگان

محسن نوری (ایدلیک)

علی فیروزیان

محسن خلاقی

محسن نوری (چنار)

زهرا ذوقمند

زهرا افشاریان

زهرا شریفی (کوثر)

زهرا نادریان

فضه عدلی رخنه

زهرا شریفی (پروین)

ظهیره پروه

****

دریافت فایل

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

«به نام خدا»

شايد تا كنون نوشته‌اي تايپی را ديده باشيد كه دو بخش يك كلمه در آن از يكديگر جدا افتاده‌اند. مثلا كلمه‌اي مثل «مي‌آيند» را ديده‌ايد كه قسمت «مي‌» آن در انتهايي يك خط و قسمت «آيند» آن در ابتداي خط ديگر قرار گرفته است.

آن‌ها از سفر مي آيند و به محل اقامت خودشان خواهند رفت .

و يا پرانتزهايي را ديده‌ايد كه قسمت اول پرانتز « ( » در انتهاي خط و متن داخل آن در خط ديگر قرار گرفته است.

آن‌ها از سفر مي آيند و به محل اقامت خودشان ( در تهران ) خواهند رفت .

بدتر از همه زماني است كه چنين اتفاقي براي نقطه انتهايي يك خط به وقوع مي‌پيوندد.

آن‌ها از سفر مي آيند و به محل اقامت خودشان ( در تهران ) خواهند رفت . سپس آن ها را ملاقات خواهيم كرد .

همچنين ممكن است متون تايپيي را ديده باشيد كه اعداد و ارقام فارسي در آن‌ها به شكل انگليسي نمايش داده شده‌است.

 

چنين اشتباهاتي نه اينكه به محتواي متن تايپ شده خدشه‌اي وارد كند، بلكه ظاهر آن را بسيار زشت مي‌نمايند. براي رفع اين چنين مشكلاتي مي‌توان از دستور العمل‌هاي زير استفاده كرد.

1. هيچ‌گاه بين علايمي مانند نقطه، سيمي‌كالن، دو نقطه روي هم و كلمه قبل از آن فاصله قرار ندهيد. در عوض اين علايم بايد با كلمات بعد از خود حداقل يك جاي خالي فاصله داشته باشند. مثال:

صحيح

غلط

در اين مقاله اندك، نظر به يكي از مهم‌ترين

در اين مقاله اندك ، نظر به يكي از مهم‌ترين

او فرياد مي‌كشيد: مرا هم با خود ببريد.

او فرياد مي‌كشيد : مرا هم با خود ببريد.

 

 

2. فشردن كليد Enter در واژه‌پردازها به معناي انتهاي پاراگراف است و نه انتهاي خط. پس تنها در پايان يك پاراگراف از آن استفاده كنيد.

 

3. پرانتز‌ها و گيومه‌ها بايد با كلمات قبل و بعد از خود يك فاصله داشته باشند اما با كلمه داخل خود نبايد فاصله‌اي داشته باشند. مثال:

صحيح

غلط

خلاقيت يعني «خلق و آفريدن» چيزي جديد.

خلاقيت يعني« خلق و آفريدن»چيزي جديد.

ماهيان گرم‌آبي (مانند كپور) نياز به آبي با دماي بالاتر دارند.

ماهيان گرم‌آبي(مانند كپور ) نياز به آبي با دماي بالاتر دارند.

 

4. حتما از فونت‌هاي فارسي استفاده كنيد. براي اين منظور مي‌توانيد از پايگاه اينترنتي شركت برنا رايانه به نشاني زير استفاده كنيد.

www.Bornaray.com

 

5. براي تايپ اعداد و ارقام به شكل فارسي تنظيمات زير را انجام دهيد. ابتدا لوح حاوي فايل‌هاي ويندوز را در درايو CD خود قرار دهيد و سپس به مسير زير برويد.

Start\Control Panel\Regionaland Language option

پنجره‌اي باز مي‌شود كه حاوي سه تب است. در تب Language گزينه اول را علامت‌دار كرده و در ديگر تب‌ها زبان فارسي و كشور ايران را انتخاب كرده و سپس كليد OK را بفشاريد تا تغييرات اعمال شوند.

 

6. براي كلماتي كه دو بخش دارند (مانند «مي‌آيند») بايد از فاصله مجازي استفاده كنيد. براي اين   منظور از تركيب كليد‌هاي Spacebar و  Shift استفاده نماييد.

صحيح

غلط

آن‌ها از سفر مي‌آيند و در شهر خواهند ايستاد.

آن ها از سفر مي آيند و در شهر خواهند ايستاد.

 

7.   هرگز حروف ربط مانند «و»، «تا»، «اما» و ... را به كلمات قبل يا بعد از خود نچسبانيد.

 

8. براي تراز كردن متن از هر دو سمت (راست و چپ صفحه) در واژه‌پرداز‌ها، از دكمه يا كليد Align Justify استفاده نماييد.

نویسنده: محسن نوری

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

سيمان از انواع مصالح ساختماني و گردي است نرم كه داراي چسبندگي زياد بوده و به عنوان يك چسب ساختماني بكار مي‌رود . اين ماده مهم كه سالانه ميليونها تن از آن در كشور توليد و به مصارف گوناگون مي‌رسد در مقابل هوا و همچنين در زير آب خود را گرفته , استحكام بيشتري پيدا نموده و مدت دوام آن نامحدود است .
سيمان بخودي خود مقاومت زيادي در مقابل فشار نداشته , ليكن پس از تركيب با شن , ماسه و آب و تهيه ملات و بتون , با گذشت زمان مقاومت مورد نظر را ايجاد مي‌نمايد . به عبارت ديگر سيمانها مواد چسبنده‌اي هستند كه قابليت چسباندن ذرات به يكديگر و به وجود آوردن جسم يكپارچه از ذرات متشكله را دارند .
از نظر علمي سيمان تركيبي است از اكسيد كلسيم (آهك) با ساير اكسيدها نظير اكسيد آلومينيوم , اكسيد سيليسيم و اكسيد آهن كه ميل تركيب با آب داشته و در مجاورت هوا و در زير آب به مرور سخت مي‌گردد و داراي مقاومت مي‌شود . اين سخت شدن مثل بستن گل هنگام از دست دادن آب نيست , بلكه واكنشي شيميايي است كه طي آن شكل جديدي از ماده پديدار مي‌شود و سيمان سخت شده قابليت نرم شدن مجدد با آب را ندارد .
كلمه سيمان اغلب در مفهوم كلي براي توصيف تمامي انواع مواد چسبنده بكار مي‌رود , ولي در مفهومي دقيقتر به مواد چسبناكي اطلاق مي‌گردد كه در ساختمان و بناهاي ساخته شده در مهندسي عمران بكار مي‌رود .
سفت و محكم شدن سيمان در نتيجه هيدراسيون (تركيب با آب) ايجاد مي‌گردد , كه تركيب شيميايي مخلوط سيمان با آب است و موجب تشكيل بلورهاي شبه ميكروسكوپي يا ماده شبه ژلاتيني مي‌گردد . سيمان ساخت و ساز بخاطر خواص تركيب با آب خود , كه حتي در زير آب نيز سفت مي‌شود , اغلب سيمان هيدروليكي ناميده مي‌شود .
لغت "سيمان" از كلمه يوناني caementum مشتق شده است كه به معني تكه تكه كردن سنگ است , يعني همانگونه كه در ملات رومي بكار مي‌رفته , و ارتباطي با خود ماده چسبنده ندارد .

تاريخچه سيمان

انسان از ديرباز سيمان را مي‌شناخته و با گذشت زمان بر نقش و اهميت آن وقوف و آگاهي بيشتر يافته و هر روز كوشيده است , بناها و ساخته‌هاي خود را مستحكم‌تر از گذشته احداث نمايد .
انسانهاي اواخر عصر حجر كه از طريق شكار كردن و جمع‌آوري مواد غذايي ارتزاق مي‌نمودند و در پي غذا در ناحيه وسيعي در حركت بودند , در پناهگاههاي موقت زندگي مي‌كردند . وقوع انقلاب كشاورزي كه به حدود 10000 سال پيش از ميلاد مسيح باز مي‌گردد , انگيزه‌اي براي سكونت دائمي و ايجاد ساختمان و خانه براي انسان بود . انسان ديگر بدنبال شكار يا گله‌هاي خود از جائي به جاي ديگر نمي‌رفت , بلكه براي مراقبت از مزارع خود در يك محل مي‌ماند . در خاورميانه آثار و بقاياي دهكده‌هاي كاملي با محل سكونت مدوري بنام تولوي "Tholoi" يافت شده كه ديوارهاي آن از گل رس متراكم ساخته شده است . تولوي (Tholoi) گام بسيار مهمي در جستجوي دوام ساختمان به حساب مي‌آيد . در واقع ايجاد آنها آغاز فرآيند ساختمان‌سازي است .
شناخت انسان از خواص خاك رس و سنگ آهك نقطه عطف مهمي است در تاريخچه "سيمان" و تاريخ "ساختمان و خانه‌سازي" از اينرو ساختن ملاتهايي كه داراي خاصيت سخت شدن و فشارپذيري بود مورد توجه قرار گرفت و از تركيبات خاك رس و سنگ آهك و مواد ديگر جهت ساختارهاي مهم نظير پلها , تاسيسات بندري و ساختمانهاي بزرگ استفاده گرديده است .
در ميان آشوريها و بابلي‌هاي دوران كهن ماده چسبنده بكار رفته اغلب خاك رس بوده است . مصريها با استفاده از آهك و سنگ گچ ماده‌اي توليد كرده بودند كه شباهت بسياري با بتون فعلي داشت .
در روم باستان براي ساختن بناها و ساختمانها از سنگ , سفال , ملات و چوب استفاده مي‌كردند . آنها از خاك رس , آجر و كاشي و خشت مي‌ساختند و سپس آنها را در كوره مي‌پختند .
ملاتي كه در اتصال سنگها و سفالها از آن استفاده مي‌شد , مخلوطي بوده از ماسه , آهك و آب و در ساختمان قسمتهايي كه در زير آب قرار مي‌گرفت ماده‌اي سيليسي بنام "پوزولانا" اضافه مي‌كردند , كه ملات را سخت و در مقابل آب مقاوم مي‌ساخت .
در واقع منشاء سيمان هيدروليك (تركيبي با آب) به يونان و روم باستان باز مي‌‌گردد . مواد مصرفي عبارت بودند از آهك و نوعي خاكستر آتشفشاني كه با آب واكنش آهسته‌اي نشان داده و تبديل به توده سفتي مي‌گرديد . اين توده ماده چسبناك ملات و بتون ساخته شده در روم در دو هزار سال پيش و همچنين كارهاي ساختماني بعدي در اروپاي غربي را تشكيل مي‌داد . آنها از اين ملات در ساختمان برجها , باروها , جاده‌ها , آب‌انبارها , گرمابه‌ها , معابد , كاخها و قلعه‌ها استفاده مي‌كردند .
خاكستر آتشفشاني كه از معدني در نزديكي شهر "پوزولا" (ايتالياي كنوني) استخراج مي‌شد , سرشار از سيليكات آلومينيوم بود , و سيمان مشهور "پوزولانا" مربوط به دوران روم باستان نيز از اين نام برگرفته شده است . امروزه اصطلاح پوزولانا (Pozzolana) , يا پوزولان (Pozzolan) يا به خود سيمان اشاره دارد و يا به هر ماده نرم حاوي سيليكات آلومينيومي اطلاق مي‌شود كه در مجاورت آب با آهك واكنش نشان داده و تشكيل سيمان مي‌دهد . بهترين سيمان بدست آمده از دوران گذشته , ساخته دست روميان است .
تهيه سيمان به طرق علمي جديد از قرن هيجدهم آغاز شد . در سال 1756 "جان اسميتون" ماموريت يافت كه فانوس دريايي كوچك "اديستون" را كه در درياي مانش و در ساحل "كورتوال" انگلستان قرار داشت دوباره بازسازي كند , وي در آزمايشهاي خود موفق شد كه از تركيب سنگ آهك ناخالص و خاك و پختن آن دو , ماده‌اي شبيه به سنگهاي "پرتلند" بوجود آورد .
با سوزاندن مخلوطهاي گوناگون سنگ آهك و خاك رس طي سالهاي بعد تجربيات بيشتري در اين زمينه بدست آمد .
در سال 1824 "ژوزف آسپدين" با سوزاندن مخلوط 1 به 3 سنگ آهك و خاك رس به مواد بهتري دست يافت . در شيوه او , عمل سوزاندن در كوره‌ها با چنان حرارتي صورت مي‌گرفت كه مواد ذوب شده پس از سرد شدن به صورت ذرات ريزي در مي‌آمدند . ماده بدست آمده كه به صورت پودري نرم بود , وقتي با آب مخلوط مي‌شد , پس از چند ساعت سفت و سخت مي‌شد . اين محصول شباهت زيادي به سنگهاي آهكي مستخرج از معدن جزيره "پرتلند" در انگلستان داشت , از اينرو به سيمان "پرتلند" معروف گرديد و وجه تسميه سيمانهاي پرتلند امروزي نيز از اينجا آغاز مي‌شود . اولين بناي ساخته شده با اين نوع سيمان , بناي پارلمان انگلستان است كه در فواصل سالهاي 52-1840 احداث گرديده است .
توليد سيمان پرتلند به سرعت در سرتاسر كشورهاي اروپايي و آمريكاي شمالي گسترش يافت . در حال حاضر نيز سيمان پرتلند عمده‌ترين سيمان توليدي در جهان است و موارد مصرف عامتري دارد .
بعدها "دكتر بوك" رئيس موسسه تحقيقات استاندارد سيمان آمريكا كه به "پدر سيمان" معروف است تركيبات اصلي سيمان را شرح داد كه مورد تاييد صاحبان صلاحيت قرار گرفت .
از آن پس در كشورهاي پيشرفته تحقيق و پژوهش پيرامون ساخت انواع جديدي از سيمان و بالا بردن كيفيت محصولات و رشد و توسعه تكنولوژي ساخت سيمان همچنان ادامه داشته است .
امروزه سیمان از نظر وزن بزرگترین محصول صنعتی بشری محسوب می شود .

تاريخچه صنعت سيمان در ايران

ايرانيان نيز از ديرباز با خواص خاك رس و سنگ آهك بعنوان مواد اوليه اصلي سيمان آشنائي داشته‌اند و از مخلوط آب , آهك و خاكستر و خاك رس ملاتي تهيه كه در لهجه‌هاي محلي از آن به "ساروج" , "سارو" و اسامي ديگري ياد شده است . از اين ملات جهت استحكام و آب‌بندي در ساختمان حمامها , آب‌انبارها , حوضها و ساختمانهاي مهم استفاده مي‌شده است . در ساختمان "سد دز" بر روي رود كارون كه در زمان شاهپور دوم ساخته شد و "بند امير" كه در زمان عضدالدوله ديلمي بنا گرديد , همچنين در ساختمان آب‌انبارهاي قديمي از تركيبات مشابه سيمان استفاده شده است .
توليد سيمان در ايران از سال 1312 با بهر‌ه‌برداري از كارخانه سيمان ري به ظرفيت 100 تن در روز آغاز و با گذشت زمان و در روند رشد و توسعه كشور نقش و اهميت اين صنعت و توليد و مصرف سيمان رو به فزوني نهاده است .
در حال حاضر ايران داراي 35 واحد كارخانه توليد سيمان به ظرفيت سالانه 576/32 ميليون تن مي‌باشد و 10 كارخانه توليد سيمان نيز در حال احداث مي‌باشند .
ظرفيت توليد سيمان كشور با اجراي طرحهاي مذكور تا سال 1381 به 114000 تن در روز و 6/37 ميليون تن در سال افزايش خواهد يافت . ايران در سال 1378 با توليدي معادل 39/1 درصد توليد جهاني , مقام پانزدهم كشورهاي توليدكننده سيمان جهان و مقام هشتم را در كشورهاي توليدكننده سيمان قاره آسيا كسب كرده است . سهم توليد سيمان ايران در جهان روند رو به رشدي داشته و از 04/0 درصد در سال 1950 به 42/1 درصد در سال 1998 افزايش يافته است .
"شركت سهامي سيمان اصفهان" از نخستين واحدهاي توليد سيمان در كشور مي‌باشد كه در سال 1334 به همت مرحومين علي و حسين همدانيان تاسيس و در سال 1337 با ظرفيت 200 تن در روز (20 درصد ظرفيت توليد سيمان كشور در آن زمان) فعاليت خود را آغاز و طي پنج مرحله توسعه و افزايش ظرفيت هم‌اكنون با ظرفيت 3200 تن در روز به فعاليت خود ادامه مي‌دهد .

 


ادامه مطلب
[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

تاثير شخصيت معلم بر روي دانش‌آموزان قابل انكار نيست. به همان اندازه كه دانش، تجربيات و مهارت آموزشي معلم در يادگيري و افزايش معلومات دانشآموز موثر است، منش او بر رفتار دانش‌آموزان نيز تاثيرگذار است. در واقع مهم‌ترين و كارسازترين عنصر شكل‌دهي رفتار نسل جديد در فرآيند تعليم و تربيت بعد از والدين وابسته به شخصيت و منش معلمان است. زيرا معلم در فرآيند تعليم و تربيت دانش‌آموزان تها عنصر ذي‌روح و مداخله‌گري است كه مي‌تواند بنياد‌هاي تعليم و تبربيت فعال و خلاق را در پرتو عقلانيت، مدنيت و معنويت پايدار سازد.

اوست كه با شخصيت فرزانه خويش دانش و منش والا را به دانش‌آموزان خود منتقل مي‌كند. معلمان در توسعه آموزش و پرورش مدني به ويژه در روند كارآمد كردن نظام تعليم و تربيت نقش اساسي دارند. به همين سبب امروز جهان تعليم و تربيت به اين نقش تعيين كننده پي برده است. حال اگر يكي از اهداف تعليم و تربيت جديد را تعامل و تكامل منش بدانيم نه تحكم و تراكم دانش، برخي از عوامل شخصيتي تاثيرگذار معلمين بر رشد منش و شخصيت دانش‌آموزان را مي‌توان وقت‌شناسي و نظم، توانايي‌هاي كلامي و روزآمدن بودن، خوشرويی، توانايي‌هاي كلامي و غير كلامي، سعه صدر و انعطاف در عين قاطعيت، آراستگي ظاهر، پاكيزگي، دين‌ورزي و … نامید.

متاسفانه مشكلات اقتصادي و معيشتي فرهنگيان و مشغوليت آنان براي رفع نيازهاي اوليه زندگي به علت پايين بودن ميزان درآمد، عدم برخورداري از تسهيلات ويژه مانند ساير سازمان‌ها، بودن قوانين موكد در اين زمينه و كم توجهي مسئوولين به اين امر را به يكي از آسيب‌هاي دروني و پنهان(از نظر توجه) نظام آموزش و پرورش تبديل نموده است. اميد است كه با حل مشكلات معيشتي فرهنگيان و فرهنگسازي در اين زمينه شاهد رفع اين درد پنهان در نظام آموزش و پرورش باشيم.

و اما در اين مقاله اندك، نظر به يكي از مهم‌ترين عوامل شخصيتي اثرگذار بر كلاس درس و دانش‌آموز است كه اين عامل به همراه ديگر عوامل شخصيتي نقش تعيين كننده‌اي بر جذب قلوب و كارآمد كردن نظام تعليم و تربيت دارد. لباس معلم نه تها به لحاظ تقليد و الگوبرداري بلكه بيشتر به عنوان عاملي كه بر فضاي كلاس تاثير مي‌گذارد، اهميت دارد.پاكيزگي، نظم، ترتيب و استفاده از رنگ‌هاي شاد و روشن به ايجاد احساس نشاط و شادماني كمك مي‌كند و شرايط مطلوبي براي جذب دانش‌آموزان فراهم مي‌سازد. روانشناسان غالبا اظهار مي‌كنند كه اعتماد شخص به پوشاك و وضعيت ظاهر خود، مستقيما و بلافاصله درايجاد احساس اعتماد به نفس موثر است. بنابراين نبايد صرف هزينه براي خريد پوشاك مناسب و متنوع را ولخرجي به حساب آورد. زيرا اين بهايي است كه براي كسب اعتماد به نفس و ايجاد نشاط و انبساط روحي در دانش‌آموز پرداخته مي‌شود.

از ديگر سو جوانان فطرتا زيبايي را دوست دارند و جذب آن مي‌شوند و سعي مي‌كنند با شخص يا اشخاصي كه به نظرشان شخصيت قابل قبولي دارند، رابطه‌اي رضايت‌بخش برقرار كند و خود را همانند آن فرد يا افراد سازند و ارزش و نگرش‌هاي آن شخص يا گروه را بپذيرند و خود را هماهنگ سازند. از طرفي در آموزش و پرورش جديد، تربيت حواس در واقع تربيت ذهن است و به گفته روان‌شناسان معاصر، حواس انسان، درهاي معرفت او مي‌باشند. درميان حواس، چشم مهم‌تر از گوش است زيرا انسان‌ها در همه سنين بالاخص كودكي ونوجواني از راه چشم بيش‌تر از گوش، امور را فرا مي‌گيرند. يعني آن‌چه در برابر ديدگان انسان قرار دارد، اثربخش‌تر و آموزنده‌تر از حقايقي است كه به گوش مي‌رسد و يا خوانده مي‌شود. با عنايت به اين مطلب و نكات مذكور و توجه به اين نكته كه جهان امروز به سرعت در حال تحول است و از طريق كامپيوتر، اينترنت، تلويزيون و ... كه از مظاهر اين تحولات هستند، هر لحظه الگويي در برابر ديدگان جوانان عرضه مي‌شود كه بيش‌تر جنبه ظاهري آن را مي‌بينند و به آن دل مي‌بندند مانند كپي‌برداري ساده‌لوحانه از گروه‌هايي مانند رپ، سپ هوي متال و ... بدون آگاهي از خاستگاه اقتصادي و اجتماعي اين گروه‌ها در جوامع و كشورهايشان، معلمي كه منش و جاذبه‌اش كم‌تر از رقباي قدرتمندش (كامپيوتر، اينترنت، تلويزيون و ...) باشد و فاقد ضروري‌ترين وسيله و ابزار اوليه جذب دانش‌آموزان يعني آراستگي ظاهر با توضيحاتي كه گذشت، باشد، چگونه مي‌تواند فضايي براي جذب دانش‌آموزان بسازد و نقش الگويي خود را حفظ نمايد. زمانه عوض شده است و سليقه‌هاي جوانان هم؛ و اين مصرع شعر هم داراي ارزش «كه نه همين لباس زيباست نشان آدميت». ولي در اينجا آراستگي و لباس زيبا و متنوع معلم، ابزاري است براي جذب جوانان اين زمانه.

 • حضور به موقع، مستمر و فعال در كلاس درس و انجام آموزش با آمادگي قبلي: تعهد اخلاقي براي حضور مستمر وفعال و به موقع معلم در كلاس درس و آموزش از اهميت تربيتي ويژه‌اي برخوردار است. بر اين اساس او بايد با آمادگي كامل حرفه‌اي، روحي و رواني مورد نياز در اجراي فرآيند آموزش، در كلاس حضور يابد.
 • حفظ آراستگي ظاهري و رعايت مناسبات و هنجارهاي اخلاقي و اسلامي در تعامل با دانش‌آموز: رعايت هنجارهاي اخلاقي و اسلامي، آراستگي ظاهر و پوشش مناسب به دليل نقش يا الگوسازي معلم از يك طرف و ايجاد بهداشت روحي و رواني در دانش‌آموزان از طرف ديگر از اهم وظايف معلم است. بي‌توجهي معلم به اين امر مي‌تواند به رفتار آينده دانش‌آموز آسيب برساند.
 • تلاش صادقانه باي تقويت قدرت تفكر و عقلانيت رفتاري در دانش‌آموزان: محور همه تلاش‌ها و فعاليت‌هاي آموزشي و تربيتي بايستي تقويت روج تفكر و انديشيدن در دانش‌آموزان باشد. انتقال مفاهيم ذهني ومتنوع از واقعيت نمي‌تواند از اهداف نظام آموزشي باشد. معلم بايد شيوه تفكر انديشيدن و روح پژوهش‌گري، انتقاد وخلاقيت و نوآوري را در دانش‌آموزان تقويت نمايد.

زهرا سودانه دبير علوم اجتماعي از اراك _ نگاه به رويدادهاي آموزش و پرورش _ سال 82 _ نيمه اول اردي‌بهشت 1382

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

منبع: www.WikiHow.com

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]

یکی از سایت های مفید برای نمایش قسمت های داخلی اتومبیل سایتی به آدرس http://www.movinggraphics.ca می باشد که شما را به بازدید از آن دعوت می کنم.

[ ] [ ] [ محسن نوري ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ متعلق به اینجانب محسن نوری دبیر آموزش حرفه و فن ناحیه 7 مشهد مقدس بوده و هدف از ایجاد آن تعامل پویا با همکاران این رشته در سراسر کشور می باشد. لطفا برای مشاهده کامل و آسان وبلاگ وضوح مانیتور خود را بر روی حداقل ۷۲۸×۱۰۲۴ تنظیم نمایید.
محسن نوری
امکانات وب